Bedrettin Naim ARSLAN

Bedrettin Naim ARSLAN

EngelSizler !...

A+A-

Türkiyemizde yaklaşık bir milyon beş yüz elli bin civarında engelli vatandaşımız var.

Bu sayının içerisinde görme, işitme, zihinsel, ortopedik vs. tüm sınıflandırmalar dahil.

Ve 5378 sayılı kanun ile, bu vatandaşlarımızın hayatının kolaylaştırılması için, kamu kurum ve kuruluşları ile sosyal mekanlarda yapılacak düzenlemeler denetim altına alınmıştır.

Kabaca nedir bu düzenlemeler? Veya gözümüz önünde güya biz engelsizlerinde görebildiği bu düzenlemeleri sıralayalım, uygulamalarımıza bir göz atalım istedim. Sonuç çıkacaktır elbet. Engelli kimdir?

*

Görme engelliler için yapılan yollar

Bilindiği gibi umuma açık cadde ve sokaklar ile alışveriş merkezlerinde görme engelli vatandaşlarımız için hissedilebilir kabartmalı yollar yapılmaktadır. Ama oda ne? Zaten dar olan kaldırımlarda yapılan bu yollara bakıyorsunuz önünde bir ağaç… Yeşillendirmek adına. Gezici demeyin sakın bana. O ağacın orada işi ne? Daha da vahimi kaldırımın üzerinde park etmiş bir araç. Ne görme engelli kardeşim geçebilir nede ortopedik engelli tekerlekli sandelyeli kardeşim. Ulan kazma arabayı bırakacak başka yer bulamadın mı? Şimdi soruyorum size, bu anlattığım profillerden hangisi engelli? Görme ya da ortopedik engelli kardeşim mi, o ağacı oraya diken kamu personeli mi, yoksa arabayı park eden mi?

Cevabınızı duyar gibiyim. Eeeee aklın yolu birdir be kardeşim…

 

Asansörler

 

Artık şehirlerimizde AVM’ ler de olsun üst geçitlerde olsun, tekerlekli sandalyeli engelli kardeşlerimiz için tahsis edilmiş asansörler mevcut. Bir çoğu bakıma muhtaç olsa da gayesi açısından önemli bir hizmet. Ama kim kullanıyor… Engelli vatandaşlarımız ile birlikte yaşlı olanları anlarım. Merdiven yoracaktır. Saygı duymak lazım. Ya 20-50 yaş arasında ki kazmalara ne demeli? O’nlardan sıra gelmiyor ki gerçek muhatapları kullansın? E burada da sormak lazım : Yaşlı veya tekerlekli sandalyeli engelli kardeşim mi engelli, bizim bu kazmalar mı?

Otopark

 

5378 sayılı kanun çerçevesinde otoparklarda engelli araçlar için ayrılan park alanları mevcut. Belki 20 kez bu parklarda ki araçları kontrol ettim. İki kez engelli işareti olan araç gördüm bu alanlarda… Diğerleri yine bizim kazmalar… Şimdi gerçek engelli kim siz verin cevabını.

Saymakla bitmez…

En çok zoruma giden ne biliyor musunuz? Bazen bu ihlalleri yapan araç plakalarının resmi olduğunu görüyorum. Bundan sonra plakaları alıp, hangi kuruma ait olduğunu da burada yazacağım. Sonuç ne olursa olsun hemde…

Ne derler: “ Ölmüş eşek kurttan korkmaz.”

 

Benden söylemesi !... 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.