1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. Dokunmatik Dokunulmazlık
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

Dokunmatik Dokunulmazlık

A+A-

Yeni yayın hayatına başlayan Gebze’nin Sesi gazetesinin sahiplerinden Çepni Mustafa Can sosyal medya da aktif bir isim.

Geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabından “dokunulmazlık kaldırılsın mı” diye sordu.

Çoğunluk kaldırılsın yorumları yaparken birkaç kişi de mübağlalı yorumlar yapmış.

Ak partinin ilk yılları hariç günümüzde artık hiç gündem olmayan bu konuyu niye açtı bilinmez ama sanki dokunulmazlık kaldırılınca millet sıraya girip sabah akşam dokunup dokunmatik olacak vekillerimiz.

Hayatın dokunulmazlığı insanlığın ahlaki değeridir, hiç kimse kimseye dokunamaz, dokunmamalı.

Her ne şekilde olursa olsun hayata gözlerini açmış bütün canlıların yaşama hakkı vardır ve he ne sebeple olursa olsun hiç kimsenin cana kasten dokunma hakkı yoktur.

Sadece vekillere ve devlet ileri gelenlerine yasal olarak verilen dokunulmazlık bütün canlıları kapsadığı gibi bir sınırı da olmalı elbet.

Peki ölçü ne olmalı?

Yasal dokunulmazlığı olanlar herkese ve her şeye dokunacak diye bir ahlaksızlık söz konusu olamaz, olmamalı da.

Hukukun üstünlüğü kavramının laf da kaldığı toplumlar dokunmatik gibi gücü eline geçiren bir alttakine dokunma hakkını kendinde görüp önüne gelene dokunuyor. 

Hatta günümüzde evlatlar ebeveynlerine dokunuyor, eski eşler boşandıkları kadınlara dokunuyor, hırsız-arsız hep dokunuyor ve doğru dürüst ceza bile almıyor. Vekil niye kendine dokundursun ki?

Dokunmak duyu organlarımız arasında sayılmakta. Maddeyi, nesneyi anlamak, yorumlamak, değerlendirmek, tanımak, tanımlamak ve insanlığın istifadesine sunmak için dokunmak fıtri bir ihtiyaç.

İnsan insana iyi niyetle dahi olsa karşılıklı rıza harici dokunamaz. Burada ölçü ‘kendine yapılmasından hoşlanmadığın bir şeyi karşındakine yapamamak’. Başka bir ifadeyle kendine ve kendine ait dokunulmasını istemediğin ne varsa karşındakinin de aynı hakları olduğunu bilerek davranmak.

Vekillerin dokunulmazlıklarını tartışmak yerine hayatın hususiyetini koruyan, kimsenin kimseye dokunamayacağı kanunlar çıkarılmalı. Yanlışta da haksızlığa uğrayanın tercihi dikkate alınmalı, aynıyla cezalandırılmasını istiyorsa öyle yapılmalı. Kısas da hayat vardır.

Parası olanın, ağası olanın dokunulmazlığını kaldırdığımız da vekillerin dokunulmazlığının tartışılmadığı bir sürece girmiş oluruz.

Haydi kalın sağlıcakla, selam ve dua ile….

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.