1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. Devletin Suçluları
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

Devletin Suçluları

A+A-

Devlet soyut kavramdır içini dolduran somut değerler devletin işlevine anlam katarlar. Dolayısıyla devletin kendisi suç işlemez, devlet adına suç işleyenler vardır. Bu suçları da gönüllü savunan siyasiler var tabi ki. Neyin suç neyin değil, kim suçlu kim suçsuz buna da bu siyasiler karar veriyorlar ne yazık ki. 
Siyasiler derken hak yemeyelim, sadece örgütlü, teşkilatlı partiler ve yöneticilerini tek sorumlu olarak değerlendirmiyoruz, bu haksızlık olur. Bunların alt ve üst sorumluları da var hiç şüphesiz. Belki de sorumsuzları demek daha doğru olacak. Türkiye de kendisini tanımlayıp bir yerlere koymayan yok denecek kadar azdır desek yeridir. Herkes ağa paşa sanki.

Bakmayın siz Ahmet Hakan’ın tarafsız bölgesine. O sadece her dönemde nerede duracağını iyi ayarlayan bir gazeteci. Tarafsızlık onu parolası, aslında hep bir taraflarda olmuştur. Öyle ya savunduğunuz iktidarlar döneminde işlenen suçların hesabını bir sonraki ihtimal iktidara vermek gibi bir zorunluluk var. Konumuz sayın Hakan ve gazeteciler değil elbette ki. Ancak ne var ki, devlet adına işlenen suçları savunan ve örtbas eden birilerinin olması olup bitenleri vatandaşın anlamasını zorlaştırıyor. 

Ne yapsak, bizde mi bazı yanlışları görmezden gelsek? Bizim inancımıza da insanlığımıza da karakterimize de uymaz. Biz doğruları da yanlışları da yazarız artık gerisini vatandaş bilir. Lafı uzatmadan konuya girelim isterseniz. 

Hani taşrada, gözden uzak yerlerde yapılan yanlışlar göze batmaz da Türkiye’nin göbeğin de niye kimse görmezden gelir akıl alır gibi değil. Hani ülkenin gözbebeği İstanbul da vatandaş hapşırsa anında yankı bulur da Ankara da niye üç maymun oynanır? Belediyelerin ve devlet kurumlarının vurdumduymazlığını kimse dile getirmez. Bunların devlet adına işledikleri suçlar neden görülmez?

Mamak ilçe belediyesi salgın gibi zor bir süreçte ilçenin ana caddelerini ışıl ışıl görünsün diye desenli renkli direklerle aydınlattı. Krizleri öngöremeyen belediyenin yaptığı çok mu elzemdi bilmiyorum ama beğenenler de vardı. Kızılay kendi sorumluluğunda olduğu için ilçenin belli noktalarına giyişi kumbarası koymuş. İlgi görüyor mu onu da bilmiyorum ama sanki belediyenin de böyle bir görevi varmış gibi sadece bizim caddeye üç beş tane de o koymuş. Hem de bu ekonomik krizde. 

Eh yöneticileri böyle olan belediyenin çalışanını da mükemmel bekleyemezsiniz haliyle. Bizden iki cadde aşağıda cumartesi günleri tartışmalı bir Pazar kuruluyor. Hava soğuk, Pazar pahalı ama vatandaş ucuz bir şeyler bulabilir miyim umuduyla gidiyor yine de. Zabıta aracı da pazarın girişinde, içinde dört memur oturuyor. Pazarcıların bazıları da terazilerini vatandaşa paralel koymuş görmesinler diye. Zabıtalara durumu anlattım, şüphelendiğin ürün varsa getirin tarttıralım diyor. Terazi de yok yanlarında. Prosedür bu mu diyorum, şüphelendiğiniz biri varsa ceza yazalım diyor. Ceza fişlerinizi görebilir miyim deyince birden parlayıp bağırıp çağırmaya başladı. 

Gazeteci kimliğimizi gösterip, ben işimi yapıyorum beyefendi, sizde işinizi yapın, tehdit savurmak işiniz değil dedim ve yanlarından ayrıldım. Devlet adına suç işleyenler bununla da sınırlı değil hiç şüphesiz. 
Kızım 2,5 yaşına girdi, hala e-nabız sisteminde görüntüleyemiyorum. Oğlum Ali İhsan hem annede hem bende anında görüldü. Aile hekimimiz der ki, ilçe sağlık müdürlüğüne gideceksin. İlçe sağlık müdürlüğü de der ki, aile hekimine. İlçe sağlık müdürlüğündeki memurlara biraz çıkışınca 0800’lü bir numara verdiler ara diye. Aradım, karşıma çıkan hanım efendi de demez mi ilçe sağlık müdürlüğüne! Kızdım, dalga mı geçiyorsunuz diye. Bu seferde kayıt oluşturdum, en kısa zamanda sizi arayacaklar dedi. Bir ay oldu, hala arayan yok, gerçekleşmedi. 

Oğlumun doğumu da Zübeyde hanım doğum hastanesinde gerçekleşti. Doğum raporları verilirken süt parası için SGK’ya gidin denildi. Gittik, sisteme girilmemiş denildi. 15-20 gün arayla tekrar tekrar gittim yine girilmemiş. İki kere aradım hastaneyi tamam giriyoruz denilmesine rağmen oğlum da iki aylık olmak üzere ama hala bir ses yok. Üstelik Mamak SGK der ki, Gebze den emekli olduğunuz için oranın SGK’sı ödeme yapacak. Güler misin ağlar mısın? 

Derdimiz ne iktidara yaranmak ne de muhalefete göz kırpmak. Devlet hepimizin devleti. İster yönetici olun ister çalışan hiç kimsenin devleti ve kurumlarını istismar etmeye hakkı yok. Kimsenin ekmeğiyle oynamak gibi bir derdimiz de yok ama hiç kimsede sırtını devlete dayayıp vatandaşın alın teriyle, ekmeğiyle oynamaya hakkı yok. Kulun adaletin de gün sizin gününüz olabilir ama unutmayın ki Allah yarına bırakır ama kimsenin yanına bırakmaz. 
Haydi kalın sağlıcakla, selam ve dua ile…. 
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.