1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. Devlet Hükümet Kavramları
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

Devlet Hükümet Kavramları

A+A-

AKP bir daha iktidar olur mu zerre kadar umurum da değil. Erdoğan tekrar seçilir mi o da çok umur değil. Ama bu ülkede siyaset yapacaksanız, siyasileri belirlemek istiyorsanız Devlet ve Hükümet kavramlarını iyi bilmeniz gerekiyor. Bileşkeler ağırlığı diye tarif ettikleri demokrasi de kimler nereler de yer tutuyor bütün bunları bilmeniz lazım ki seçmen kategorisinde olan sizler bu hakkınızı sağlıklı şekilde kullanabilesiniz.

Devlet ve hükümet ayrı ayrı kavramlardır. Devlet, herkesin içinde olduğu yapının adıdır. Hükümet, bu yapının içinden çıkan ülkeyi, başka bir ifadeyle devleti yönetmeye aday siyasi kadrolardır. Bu siyasi kadroların içinde her kesimden siyasiler var fakat herkes yok. Çoğulcu demokraside ağırlık bileşkesi burada devreye giriyor. Devletin kurumları var, sermaye var, siyasiler var beş yılda bir demokratik oy verme hakkınız olan siz vatandaşlar var. Bir de bunlara dışarıdan etki eden dış güçler var. Devlet tek başına hareket etmiyor, birlikte hareket ettiriliyor. Bugünlerde devlet daha çok hükümetle değil sermayeyle birlikte hareket ediyor.  

Halk çoğunlukta dediniz değil mi? Evet sayısal olarak halk çoğunlukta ama servet de onların elinde. Ellerindeki serveti demokrasi adına vatandaşlarla paylaşmasını kimse beklemesin. Siyasilerden de hiç beklenmesin, çünkü onlar halkın gücüyle seçilseler de sermayenin gücünün halkın gücünden fazla olduğunu biliyorlar. Çokları demokrasi velinimetinin kendilerine sunduğu imtiyazdan yararlanıp bu nimetlerden kendilerine gelecek devşiriyorlar. O yüzden Ali gitmiş Veli gelmiş Ayşe gitmiş Fatma gelmiş vatandaş açısından aslında hiç fark yok. Siz, siz olun masanın altındakileri görmeden de 6’lı masa var diye sevinmeyin, akıbetiniz değişmeyecek.

Niyetim karamsar bir tablo çizmek değil elbette. Tarihler boyunca gücü eline geçiren azınlığın kitleleri manipüle edip hep söz sahibi olduğu hep üste çıktığı bir gerçek. Asıl sorun onların manipülasyonda ne kadar yetenekli olduğunda değil küçük menfaatler uğruna çoğunluğun kendi içlerindeki kavgada. Böyle bir kavganın lokomotifi A partisi olmuş B partisi olmuş hiç kıymeti harbiyesi yok.  150 den fazla siyasi partisi olan bir ülkede halkın da ne kadar dağınık olduğu bu gerçeği anlatmaya yeter de artar bile. Böylesi siyasi arenada halkın oyu değil parayı verenin düdüğü öter, öttürürler.

Salgın süreci ve sonrasında bunu bütün millet olarak net bir şekilde gördük. Beğenirsiniz beğenmezsiniz ama ilkinde olmasa bile sonrasında halkın teveccühünü kazanarak seçtiği hükümet bütün dünya da başlatılan ekonomik istilanın Türkiye’deki ayağına karşı elindeki imkanları kullanıp vatandaşı rahatlamaya çalıştıkça azgın sermaye de aynı hızda zamlara devam ediyor. Deniliyor ki iktidar vursun başlarına geçsin zamların önüne. Bu kadar kolay olsaydı şimdiye çoktan yaparlardı. 15 Temmuz darbe girişimin de o nüansı yakalamışlardı karşı çıktılar. Bu sefer sadece sermayenin savaşı değil küresel bir savaş var. Böyle olmasa kıçı kırık Yunan iki de bir it dalaşına girmeyi göze alabilir mi? Diplomatik ilişkiler de yeni döneme girer girmez ayağının tozuyla İsrail emrivaki bir şekilde Filistin’in İstanbul ofisini kapatın diyebilir miydi?

Yeri gelmişken şu dış güçlere de bir değinelim. Bazı kesimler dış güçlerden bahsedilince tutulmuş akıllarıyla bizim aklımızla alay etmeye kalkıp bir de bıyık altından gülüyorlar. Sanki genç cumhuriyetin kuruluşundan günümüze dış güçler hiç yoktu da sonra dan icat edildi. 28 Şubat post modern darbenin akabinde Pentagon “bizim çocuklar darbe yapmış” demediler sanki. Fetö elebaşını Graham Fuller’in eğittiği, şimdide Pensilvanya da ağırlandığını kimse bilmiyor da bizim aklı evveller biliyor. Batılı emperyal güçler bu coğrafyadan ne zaman ümidini kesti ki bizden elini ayağını çeksin?

Gel gelelim bizim güçsüz çoğunluğa. Garibanlar bugünler de ekonomik koşullardan zorlandıkça hükümete veryansın ediyor. El hak doğru ve haklı bir tepki ama ister bu hükümet olsun ister yerine yeniden seçecekleriniz olsun ülkedeki koşulları bilerek oy verin, oy verdiğiniz hükümetin arkasında da durun ki diğer güçler elinizden iktidarı almasın. Siz rüzgara göre yelken açarsanız esas güç sahipleri suni rüzgarlarla her zaman size yön verir. Sizde iktidarları tek başınıza belirliyor sanırsınız.

Haydi kalın sağlıcakla, selam ve dua ile….

Not: Artık gerçekten yazmakta zorlanıyorum, ufak tefek kusurlar olursa af ola. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.