1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. Demek Ki Neymiş ?
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

Demek Ki Neymiş ?

A+A-

Neredeyse bir asırdır bize şirin görünmeye çalışan batı dünyası son zamanlarda içlerinde biriktirdikleri kini her fırsatta kusuyorlar. Adamların haklarını de yemeyelim. Bunu yaparken aynı zamanda bilim ve teknolojide elde ettikleri başarıyla yalnız bizi değil bütün İslam ve diğer mazlum coğrafyaları esir alıyorlardı. Bunu da içimize yerleştirdikleri fetö vari cemaat, tarikat marifetiyle elde ettikleri bir gerçek.

Bu ırkçı faşist anlayışın ürünü önceki gün akşam Başak şehir maçında çirkin yüzlerini bir kez daha gösterdiler. Asıl burada üzerinde durulması gereken başak şehirin insani hassasiyet gösterip olaya tepki vermesi. Hem de öyle bir tepki ki bütün dünya adeta ayakta alkışladı bu tavrı. Takımımızın çok bir iddiası yoktu ama insanlık dersi vermede oldukça iddialı bir davranış sergilerdiler. Maçların seyircisiz oynanması da olası kavganın çıkmasını önledi belki de.

Şiddetin her türlüsüne karşı olduğum kadar linç girişimlerini de tasvip etmiyorum. Herkes ve her şey eleştirile bilinir, insani ölçülerde tepki de verilebilir. Aynen Başak şehir kulübümüzün yaptığı gibi. Ertesi gün maçın kaldığı yerden oynanmasını sağladı bu tepki. Yazıyı hazırladığımız saatlerde de 5-1 yenik durumdaydı. Lakin harika zamanlamayla ırkçılığa gösterdiği tepki hafızalarda silinmeyecek iz bıraktı.

Mustafa Öztürk hocanın da ona yapılan linç girişimi de yersiz, zamansız ve anlamsızdı. Mustafa hoca tefsirine tarihselci yaklaşıp yanlış yorumlar yapabilir. Ki tarih boyunca da bu yanlışlar yapılmış. Bunlara en güzel cevabı da yine alanın da uzman kişiler cevap vermeliler ki toplumda linç girişimleri önlemiş olunsun. Zira din kimsenin babasının malı değil Allah’ındır. Anlaşılması için herkes gayret gösterebilir. Belki usulünce ve üslupça yapılacak eleştirilerde Mustafa hoca da hatasını görebilir. Ancak ne var ki linç girişimleri onu kendi bilgisinde daha çok hırçınlaştıracak. Tarih boyunca devam eden bu kavgalar kıyamete kadar de sürecek. Bu tür olaylar Öztürk hocayla da sınırlı değil. Batı da olduğu gibi bazı çevreler kinlerini açığa vurmak için adeta fırsat kolladıkları bu olayla açığa çıkmış oldu. Böyle olmamalı, bu şekilde devam etmemeli.

 

Haydi kalın sağlıcakla, selam ve dua ile…  

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.