1. YAZARLAR

  2. Ömer AVCI

  3. Çocuk eğitimi ve aile ahlakı
Ömer AVCI

Ömer AVCI

Çocuk eğitimi ve aile ahlakı

A+A-

Öncelikle neden bu konuyu tercih ettiğimi belirtmek istiyorum.  Belki de çoğumuz  birazdan yazacaklarımı görmüş olabiliriz. Okul köşelerinde 13-14 yaşlarındaki çocukların ağzına sigara, argo ve küfür. 
Evet hem de o kadar rahatça küfür edebiliyorlar ki, yoldan gelip geçenler umurlarında değil. Manevi terbiye neredeyse bitmiş gitmiş. Hani bunlar daha çocuk belki birçok şeyi ileride anlayıp çözecekler diyebiliriz ama tabi hep tende çocuk deyip yaptıkları görmemezliğe verilemez.
Rabbimiz bize, Kendinizi ve aile efradınızı Cehennem ateşinden koruyun. Buyurmuştur. Evet bu nasıl olacak tabi ki onlara önce İslam ahlakını aşılamakla ve dinini öğretmekle. Anne ve baba ilk olarak evladının ahlakını, edebini güzelleştirmeye gayret etmeli ve eğitimini ona göre vermeli
  Anne ve baba çocuklarına ilk öğretmen oluyor. Dinimizde öğrenmenin ve öğretmenin fazileti çok yüksektir. Ama önce bir iyilik kendi aileden başlar yapılmaya. Yani annenin en büyük iyiliği evvela çocuklarına dinini öğretmektir. 
   Onlara verebileceği en büyük şey manevi ahlaktır, din bilgisidir ve o dini yaşayabilecek bir kalbe sahip olmasını sağlayabilmektir. Unutmamalıki, Efendimiz (Sav) sizin en hayırlınız Kuran’ı öğrenen ve öğretendir buyurmuştur.
   Şimdi yapmamız gereken dini vecibelerimiz varken onları bir kenara bırakıp dünyevi şeylerle uğraşıp birde çocuklarımızı cahilce, ahlaksızca ve edepsizce bir hayata atmanın, engel olmamanın vebalini de Rabbimiz bizden soracaktır buda unutulmasın.

  Onların topluma faydalı birer fert olmaları için uğraşmak, dinini yaşayan, ailesine saygılı, topluma saygılı bir birey olmasını sağlamak ne kadar güzel bir gayret olurdu. Ama saldım çayıra Mevlam kayıra olursa işte böyle kıyıda köşede, içki, sigara batağına düşerler ve ağızları da edepleri de bozulur gider.
  Rabbim ailemizin, komşularımızın ve tüm halkımızın evlatlarını korusun amin.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.