1. HABERLER

  2. YEREL HABERLER

  3. CHP Kocaeli Kızderbentlilerin yanında ;Taşocağına Hayır!
CHP Kocaeli Kızderbentlilerin yanında ;Taşocağına Hayır!

CHP Kocaeli Kızderbentlilerin yanında ;Taşocağına Hayır!

CHP Kocaeli, adli tatilin bitmesiyle yargı süreci başlayacak olan Kızderbent’te yapılması planlanan taş ocağına ilişkin projeye en başından beri itiraz eden bölge halkını ziyaret etti, seslerini duyurdu

A+A-

 

Cumhuriyet Halk Partisi Kocaeli İl Örgütü, Karamürsel Kızderbent’te halkın tüm itirazlarına rağmen Yalova’daki Kınalı ve Karadere barajlarına malzeme taşımak için yapılması planlanan taş ocağının kurulacağı bölgeye giderek incelemelerde bulundu. ÇED raporunun olumlu sonuçlanması sonrasında bölge halkının imza toplayarak itiraz ettiği ve yargıya taşıdığı süreci en başından beri takip eden CHP’liler, Kızderbentliler’den son yaşanan gelişmeler hakkında bilgi aldı.

SESİMİZİ DUYURUN

CHP Kocaeli İl Başkanı Harun Özgür Yıldızlı, il yönetim kurulu üyeleri, CHP Karamürsel İlçe Başkanı Suat Ülkü, ilçe yöneticileri, belediye meclis üyeleri, Kızderbent Kalkınma ve Dayanışma Derneği Başkanı Enver Demirsoysal ve dernek yönetimi bölgede incelemelerde bulunduktan sonra Kızderbent halkının görüşlerini aldı. 5 kilometre ileride başka taş ocakları varken yeni bir çalışmanın yapılmasına karşı çıktıklarını dile getiren bölge halkı seslerinin duyurulmasını istedi.

HALKIN TEPKİSİNE RAĞMEN

İncelemelerin ardından CHP Kocaeli İl Başkanı yaptığı açıklamada şunları kaydetti; “Kocaeli sınırları içerisinde ranta peşkeş çekilmemiş, el değmemiş, bölge halkının tarım ve hayvancılıkla kendini idame ettirdiği Karamürsel Kızderbent’te birileri hala halkın tepkisine rağmen yanlış politikalar izlemek için direniyor. Karamürsel’in güzel mahallelerinden biri olan Kızderbent’te Yalova’daki Kınalı ve Karadere barajlarına malzeme temini için taş ocağı yapılmak isteniyor. 

4 KİLOMETRE ÖTEDE ZATEN TAŞ OCAĞI VAR

Bizler barajlara karşı değiliz. İçme suyu olarak kullanmak için de, tarımsal sulama için de barajlar gereklidir. Ancak henüz su tutmaya başlamamış olan, bulunduğumuz alandan 15 kilometre kadar aşağıda yapımı tamamlanan yine ilçemiz sınırları içerisindeki İhsaniye Barajı için gerekli taşlar, bulunduğumuz alanın 4 kilometre kadar yukarısında bulunan taş ocaklarından temin edildi. Bölge halkı diyor ki, Yalova’da yapılmak istenen barajlar için gerekli olan taşlar yine İhsaniye Barajı’na taş sağlanan ocaklardan temin edilsin.

BİR KİŞİ BİLE İSTEMEDİ

Henüz 1 ay önce Türkiye’nin dört bir yanında meydana gelen yangınlarda gördük ki, küresel iklim kriziyle birlikte doğal yaşamın korunması tüm canlılar için hayati önem taşıyor. Bugün Kızderbentliler de, alternatif bir taş ocağı varken burada bir doğa katliamının yapılmasını istemiyor. Bölge halkıyla birçok kez görüştük. Hatta Kızderbent halkının düzenlediği ve birçok siyasi parti temsilcisinin katıldığı köy meydanındaki toplantıya da katıldık. Bir kişi bile taş ocağı yapılsın demedi.

YARGI SÜRECİ BAŞLIYOR

Kızderbent halkı, doğal miraslarının kaybolmaması, yaşadıkları yerin rant talanına kurban gitmemesi için konuyu yargıya taşıdı. Adli tatil bitti. Yargı süreci başlıyor. Bugün de kıymetli Kızderbentli hemşehrilerimizin sesi olmak için buradayız.

YIKIMIN DEĞİL HALKIN YANINDA OLUN

Alternatifi 4 kilometre yukarıda zaten varken, insanları ve doğal yaşamı tehdit eden, doğayı tehlikeye atan, tabii yaşamı bozan, tahribat yaratan bu projeyi halkın tepkisine rağmen hayata geçirmek Kızderbent ve çevresini ölüme terk etmektir. Tüm iktidar yetkililerine sesleniyorum, Kızderbent’teki yıkımın değil, halkın yanında durun.”

 

unknown-2-001.jpegunknown-6.jpegunknown-002.jpeg3-221.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.