1. YAZARLAR

  2. KONUK YAZAR

  3. AK Parti 2019 seçim senaryoları ve 3 dönem kuralı
KONUK YAZAR

KONUK YAZAR

AK Parti 2019 seçim senaryoları ve 3 dönem kuralı

A+A-

Kocaeli her zaman için ülkemizde her konuda farklılık göstermiş bir ildir. Özellikle AK Parti'nin ülke genelinde en çok kurumsallaştığı illerin başında gelmektedir. Gerek yerel seçimde gerekse genel seçimlerde her zaman rakip partilere fark atmıştır. Cumhurbaşkanlığı ve referandum seçimlerinde de aynı başarıyı göstermiştir. 

2001'den bu yıla kadar 15 yıla yakın bir süre geçmiştir.
Kurucu liderimiz Mustafa Kemal Atatürk ülkemizi 16 yıl boyunca yönetmiş son yıl rahatsızlığından dolayı yeterince aktif olamamıştır. AK Parti 15 yıldır ülkemizi tek başına yönetme gücüne sahip olmuş ve halktan her seçimde gerekli desteği almıştır. 
AK Parti artık mazisi olan bir partidir ve AK Parti ilk kurulduğu yeni doğan çocuklar 2019'da oy kullanacaktır. AK Parti kurulduğu yıl ile bu gün arasında 20 milyona yakın seçmen artmıştır. Şimdi gelelim büyük sıkıntıya.
AK Parti'yi ak sakallılar partisi olmaktan koruyacak en büyük etken 3 dönem kuralının partinin tüm organlarında geçerli olmasıdır. Tam bu süreçte 2019 yılı partinin büyük bir sürece girmesine vesile olacaktır. Nasıl ki 2014-2015 yılları arasında ülke dört büyük seçim atlattıysa aynı süreç 2019 da yaşanacaktır. 2019 yılında yerel seçimler-milletvekilliği-Cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılacaktır. Bu süreçte 17-25 benzeri bir olayın yaşanması içten bile değil. 

- Kocaeli Büyükşehir, Darıca ve Gölcük belediye başkanları 2019 da tüzük gereği aday olamayacaklar. 
- Bu adayların yerini kimler alacak? 
- Özellikle 5393 sayılı yasa ile birçok yetkiyi tek çatı altında toplamış Büyükşehir Belediye başkanlığına kim gelecek. 
- Milletvekilliğinde 3 dönem kuralına takılan vekiller belediyelerde mi görevlendirilecek yoksa parti de mi, yoksa emekli mi olacaklar?
- 2019 seçimlerinde vekil sıralaması nasıl şekillenecek etkinliğini artıran ve tabandan çok büyük bir destek sağlayan Yılmaz yeni patron olabilecek mi? 
- Sürpriz bir şekilde aday olan Radiye hanım siyasi gücünün etkisini genişletebilecek mi? 
- Bir dönem sonra hangi vekil ilimizi bakan olarak temsil edecek. 
- Vekil olmasına en küçük bir ihtimal dahi verilmeyen Cemil Yaman vekillikten sonra Kocaeli genelinde en çok aranan, vatandaşların ne zaman başı sıkışsa aradığı ilk isimi olmuş. Ateşten gömlek olan Güneydoğu da Hakkari vekilliğini de üstlenerek yükünü artırmasına karşı başarılı bir çizgi çizen Yaman yeni dönemde daha da güçlenecek mi?
- Darıca ve Gölcük kesin olarak değişecek ya diğerleri?
- 2019 ön hazırlık çalışması olan il ve ilçe başkanlığı seçimlerinde kim yerini koruyacak kimler değişecek?

Yeter artık başım ağrıdı bu günlük bu kadar biraz da siz düşünün eksik sorular varsa tamamlayın? 

Mustafa Yılmaz

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.