1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. 2018 Bütçesi
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

2018 Bütçesi

A+A-

 

2018 yılı bütçe görüşmeleri TBBM’de başladı. Başladı başlamasına da gerek torba yasalar gerekse bütçe görüşmelerinde görüşülecek konular aylar öncesinden medyaya bir şekilde sızdırılıp kamuoyu yoklaması çekiliyor. Sanırım kamuoyumdan gelebilecek tepkiler ölçülüp ona göre de yeni bir düzenleme yapmak için böyle bir yol izleniyor. Nitekim MTV ile ilgili yasa bu nedenle revize edildi. Tabi bunu gördükten sonra insan ister istemez keşke vatandaşın aleyhine olan bütün yanlış uygulamalara böyle demokratik refleks gösterebilsek.

Bütçe görüşmelerinin en göze batan konusu hiç şüphesiz ki vergilerdeki düzenlemeler. Vergi dairelerinde bir yazı vardı vaktiyle, hala var mı bilmiyorum ama “vergilendirilmiş kazanç kutsal” yazıyordu. Burada küçük bir parantez açıp uyarıda bulunalım. Allah’tan başka hiçbir şey kutsanmaz, kutsal olamaz. Bir ülkenin ekonomisi vergiler üzerinden yürütülüyorsa orada üretimden ziyade tüketim hakim demektir. Tüketimin fazla olduğu yerde vergide kaçınılmaz oluyor haliyle. Kimsenin de vergiye bir itirazı yok. Ne var ki vergi toplamada adil olma kanaati var vatandaş nezdinde. MTV’de olduğu gibi.

Önceden basın yoluyla bazı bilgilerin paylaşılması da güzel ancak burada da bir itirazım var. Özellikle de bakan Şimşeğin açıklamalarına. Trafik cezalarından 40 milyon lira beklenti varmış. Yazılarımızı takip edenler bilirler bendeniz trafik kanununda ve zorunlu trafik sigortasında yanlışlar olduğunu daha önce de yazmıştım. Trafik yasalarının çıkarılmasındaki asıl amacın kazaları önlemek olmalı. Amaç kaza önlemek olmayınca ne kadar para toplayacağını hesaplamak da zor olmasa gerek. Bir ikincisi de sanki yasalaşmış gibi bazı taslakların kamuoyunda kesin ifadeler kullanmak vatandaşı yanıltan ifadelerdir. Bu dilin kullanılması son derece sakıncalı ve vatandaşa zarar veren ifadeler. Araçlara cam filmi kaplaması gibi. Taslakta serbestmiş gibi lanse edilmesi arkasından da yasak getirilmesini vatandaş kendisine oynan oyun gibi algılamakta haklıdır. Böyle çelişkili ifadeler her şeyden önce Ak partiye de zarar vermektedir. Cumhurbaşkanının halka inin, vatandaşa gidin söyleminin karşılığı bu olmamalı. Biz dostane uyaralım da siz bildiğinizi okuyun, bizde 2018 bütçesi ülkemize hayırlı olsun diyelim.

Haydi sağlıcakla kalın, takipte kalın. Selam ve dua ile.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.