1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Yatırım Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Yatırım Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yatırım Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yatırım, en yeni iş trendlerinden biri haline geliyor.

A+A-

 

Yatırım sektörünü etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Yatırım yapmadan önce odaklanılması gereken birkaç faktör var. Yatırım yaparken dikkat etmeniz gereken ilk 10 şeyin bir listesini oluşturduk. Bu, yatırım yapmaya başlamadan önce bazı önemli şeyler yapmanıza yardımcı olacaktır.

Mevcut mali durumunuzu analiz edin

Yatırım yapmayı planladığınız anda, finansal durumunuza bir göz atmalısınız. Bu, tüm risk faktörlerine ne kadar yatırım yapabileceğinizi bilmenize yardımcı olacaktır. Bu konuda özellikle bir bütçe oluşturmanız gerektiğini asla unutmamalısınız. Özellikle gelir durumunuzu belirleyip daha sonra bu gelirin ne kadarını günlük ihtiyaçlarınızı harcayacağınızı, ne kadarını da yatırım aracı olarak kullanabileceğinizi belirlemeniz gerekmektedir.

Bu sayede toplam gelirinizin ne kadarlık bir oranını yatırım hususunda değerlendirebileceğinizi de daha net bir şekilde ortaya çıkarmış olacaksınız. Bu analizi yapmadan yatırım yapmaya başladığınız andan itibaren gerçek manada yatırım yapmaktan ziyade para harcamış olacağınızı da unutmamalısınız. Çünkü ilerleyen aşamalarda günlük gelirlerinizi yatırımlarınızı harcayarak elde etmek durumunda kalmak zorunda kalabilirsiniz.

Mali durumunuzu değerlendirmek, aynı zamanda ilerleyen aşamalarda yapacağınız hamlelerle ilgili olarak da bilgi sahibi olmanıza yardımcı olacaktır. Bu sayede atacağınız adımların planlamasını da daha net bir şekilde yapabilecek ve özellikle de dönemsel yatırım araçlarından daha kolay bir şekilde faydalanabileceksiniz.

Risk faktörünü analiz edin

Uzun veya kısa vadeli herhangi bir yatırım için riskinizi analiz etmek gereklidir. Ulaşmak istediğiniz hedefe zarar verebilecek faktörlere bakmalısınız. Özellikle mevcut mali durumunuzu analiz ettikten sonra yatırım için ne kadar miktar ayırabileceğinizi kararlaştırdıktan sonra aynı zamanda gireceğiniz risk oranının da ortaya çıkması sağlanmış olacaktır. Yatırım yapmayı düşündüğünüz parayı tamamen risk faktörü olarak düşünürseniz, daha doğru bir adım atabilmeniz de mümkün olacaktır. Risk faktörlerini analiz etmeden yapacağınız tüm hamlelerin oldukça kötü sonuçlar doğuracağını unutmamalısınız. Sonuç itibariyle yaptığınız yatırımlardan çok yüksek oranlarda kar elde edebileceğiniz gibi zarar edebileceğinizi de aklınızdan çıkarmamanız gerekecektir.

Uygun bir yatırım kombinasyonu

Risk faktörlerini uygun bir yatırım kombinasyonundan daha azaltmak istiyorsanız, bu durumla başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Yatırımlarınız için uygun bir kombinasyon yapmanız aynı zamanda risk faktörünü en aza indirmenizi sağlayacaktır. Özellikle tüm yatırımınızı tek bir kalem üzerinden gerçekleştirdikten sonra yaşanabilecek sorunlar oldukça ciddi boyutlara varabilecektir. Bundan dolayı yatırımlarınızı farklı alanlarda değerlendirmeniz ve güzel bir kombinasyon yakalamanız riski de indirmenize yardımcı olacaktır. Özellikle farklı kalemlerde yaptığınız yatırımlardan herhangi birisinde yaşanabilecek bir düşüş, diğer kalemlerde ki artış ile birlikte etkisiz hale getirilmiş olacaktır. Eğer tüm yatırım düşüş yaşayan bir yatırımda olursa o zaman hamle yapabilecek bir çareniz de kalmamış olacaktır.

Bir acil durum fonu oluşturun

Yatırım yaparken risk limitini azaltmak istiyorsanız, acil bir durum hesabı oluşturun ve destekleyin. Bu, özellikle ekonominin gerileme döneminde önemlidir. Yaşayacağınız çeşitli sıkıntılar karşısında kendinize acil durum fonu sağlamanız aynı zamanda daha az sıkıntıya gireceğiniz anlamına gelecektir. Bu sayede herhangi bir acil durumun yaşanması durumunda en az kayıpla bu sorunu atlatmanın hususunda yardım almış olacaksınız.

Dolandırıcılıktan Kaçının

Uzun vadeli bir projeye yatırım yapıyorsanız, kişinin veya şirketin dolandırıcılık yapmadığından yeterince emin olduğunuzu görün. Bu alandaki dolandırıcılar yatırım yapan ya da yatırım yapmak amacıyla işlem yapmak isteyen kişilerin parasını elde edebilmek adına çok farklı yöntemler geliştirmektedir. Yatırım alanında yapacağınız tercihleri belirlemeden önce mutlaka çok iyi bir şekilde değerlendirme yapmış olduğunuzdan emin olmalısınız. Bu alanda dolandırıcılık yapan kişilerin çok farklı yöntem ve sistemlerle sizi kandırmaya çalışacağını aklınızdan çıkarmalısınız.

Bundan dolayı yapacağınız tüm hamleleri ayrıntılı bir şekilde gözden geçirirken aynı zamanda dolandırıcılık hususunda da yeteri kadar tedbir aldığınız hususunda da dikkat ediyor olmanız gerektiğini unutmamalısınız. Bununla birlikte yatırımın hangi aşamasında olursa olsun o konuyla ilgili tecrübeli olan kişilerden destek almayı da ihmal etmemelisiniz. Özellikle yeni açılan bir yatırım aracını kullanmak üzereyseniz mutlak manada güvenlik kontrolünü yaptırmış olduğunuzdan emin olmalısınız. Hızlı ve ani alınan kararlar neticesinde elinizdeki tüm paranın kaybolması söz konusu olabilecektir. Bundan dolayı her işleminizden önce mutlak manada dolandırıcılıkla ilgili araştırma yapmayı ihmal etmeyin.

Yatırım tavsiyesi

Yatırım tavsiyesi alın ve yatırım yaparken karşılaştığınız tüm sorunların üstesinden gelmek için tavsiyelerden nasıl yararlanabileceğinizi düşünün. Yatırım pazarının bir parçası olan tüm bu önemli faktörlerle ilgilenmek, yatırımınızdan en iyi şekilde yararlanmak için yardımcı araçlarınızdır.

Yatırım tavsiyesi almanız, hem yatırımlarınızın daha verimli bir şekilde kullanılmasına hem de elinizdeki paranın daha kazançlı bir şekilde yönlendirilmesine yardımcı olacaktır. Bu konuda çevrenizde bulunan insanlarla istişare ederek karar almakla birlikte aynı zamanda profesyonel anlamda destek almanız da önemlidir. Yatırım konusunda profesyonel destek veren yatırım araçları size yardımcı olacaktır. Ancak, bu araçlar sizden komisyon alacaktır. Bu araçları karşılaştırmak için bu sayfada komisyonlar nedir bakınız.

Birbirinden farklı yatırım fikirleri ile ilgili sizlere bilgi verebilecek bir yapıya sahip olan site, aynı zamanda karşılaştığınız sorun ve ilgili de sizlere birbirinden farklı çözüm yöntemleri sunacaktır. Sahip olduğunuz profesyonel destek sayesinde yatırımlarınızı daha kontrollü bir şekilde gerçekleştirerek en az riskle en fazla kazancı elde etmeye çalıştığınızı fark edebileceksiniz. Bu sayede elinizdeki para miktarı ne kadar düşük olursa olsun yatırımlarınızı daha ciddi bir şekilde gerçekleştirecek ve bu yatırım işlemlerin ben daha fazla kar elde edebilmek için adım atmış olduğunuzu fark edebileceksiniz. Bu konuda gerekli olan yardımı almadan ve özellikle de profesyonel destek talebinde bulunmadan yapacağınız tüm yatırım işlemlerini büyük bir risk altında olduğunu unutmamalı ve bu riske girmeden önce mutlak manada gerekli olan yardımları talep etmelisiniz.

 
Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.