1. YAZARLAR

  2. Ömer AVCI

  3. Var olmamızın nedeni
Ömer AVCI

Ömer AVCI

Var olmamızın nedeni

A+A-

Her doğan insan ölüme mahkum edilmiştir. Çünkü yaratılıp öldürülmesinde bir gaye vardır. Bu gayede ilahi fermanla yazılmış ve beyan edilmiştir. Evet Rabbimiz bizi niye yarattığını beyan buyururken "Cinleri ve insanları ancak kulluk edin için yarattım" ayetiyle bize niye var olduğumuzu buyurmaktadır.
Yani insanın var olma nedeni kulluk etmektir. Hani dünyaya geldik yiyip içip gidelim veya keyif sürelim diye değil. Bazen şöyle derler ya; ‘boş ver keyfine bak bir daha mı geleceğiz dünyaya?’ falan…
Tabi bu bir gaflet sözüdür. Zaten böyle düşünen bir daha dünyaya gelmesin, geldin de ne yaptın ki bir daha gelsen ne yapıcan?
İnsan elindeki mücevherlerin kıymetini bilmiyor. Öyle mücevherler var ki, ne saraylar onun yerini tutabilir nede herhangi bir hazine. Evet insanın elinde öyle fırsatlar var ki bunları iyi değerlendirirse ebedi hayatını kurtarıp ebedi bir şekilde Rabbimizin de buyurduğu gibi altlarından ırmaklar akan köşklerde ebedi lezzetler içinde ve gözlerin bakmaya doyamadığı nimetler içinde kalacaktır.
Dünyada en büyük saray senin olsa ne olur? 70 sene yaşasan ne olur? Sonunda ölüp ebedi kayıp ettikten sonra her baktığın yer senin olsa ne olur? Halbuki Allah’ın bize verdiği ibadet nimetini yapıp haram ve helal kavramlarını iyi değerlendirip elimizdeki iman nimetini kullanıp ebediyetimizi kurtarmak işte gerçek hazin budur.
3-5 dolar veya Euro için sabah akşam çalışıp bütün enerjisini, gücünü ona harcayıp eldeki iman mücevherini unutup amel hazinesini bir kenara atıp 3 günlük dünyanın süsüne püsüne insan hiç kanar da ebediyetini kayıp eder mi, değer mi?
70 yaşına gelmiş bir insana soralım ne hatırlıyorsun? Hiçbir şey diyecek su gibi geldi geçti ömrüm diyecek. Herkes aynı şeyi söyleyecek çünkü bu alem böyle yersin içersin ve birde bakmışsın ki ömrü heba eder geçersin. 
Halbuki iman nimeti ile amel nimetini kullanıp ahireti kurtarmak en büyük hazinedir. Nasıl olsa dünyada bir şekilde idare edip geçinip gidiyoruz. Soğan ekmek yesek karnımız doyar yaşar gideriz. Ama ahirette bize soğan ekmekte vermezler eğer laf dinlemezsek.
Evet elimizdeki iman nimetini kullanıp bununla rabbimizin gönlünü hoş edelim kulluk edip onu memnun edelim rızasını kazanalım zaten o memnun olursa kulunu memnun edecektir. Hani lafı uzatmaya gerek yok, Padişahın huzurundan kovulmayan bahşişi kaparmış bizde alemlerin padişahının hazinesinden bahşişi kopartmaya bakalım ki o bahşiş Cennettir…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.