1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. “Üniversitelerin patent sayısında büyük artış var”
“Üniversitelerin patent sayısında büyük artış var”

“Üniversitelerin patent sayısında büyük artış var”

Adres Patent Yönetim Kurulu Üyesi Ali Çavuşoğlu, 2015 yılında 5 bin 512 olan yerli patent başvuru sayısının 2016 yılında yüzde 16,93’lük artışla 6 bin 445’e ulaştığını söyledi. 

A+A-

Adres Patent Yönetim Kurulu Üyesi Ali Çavuşoğlu, Türk Patent ve Marka Kurumu’nun 2016 yılı patent başvuru verilerine dayanarak patent başvuruları hakkında bilgi verdi. Çavuşoğlu, 2015 yılında 5 bin 512 olan yerli patent başvuru sayısının 2016 yılında yüzde 16,93’lük artışla 6 bin 445’e ulaştığını belirtti ve patent sayısı yüksek illerin sanayileşmiş ve üniversite sayısı fazla iller arasından çıkmasına dikkati çekti.
2009 Yılında yapılan araştırmada 139 üniversiteni toplam patent başvurusu sayısının sadece 28 adet olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, "31 Aralık 2016 tarihi ile 183 üniversitenin yayınlanmış patent başvuru sayısı 792 adet olduğu tespit edilmiştir. 2009 yılında üniversite başına düşen patent sayısı 0,20 idi. Ancak 2016 itibariyle üniversite başına düşen patent sayısı 4,3 olmuştur” dedi.
"Patent başvurusu sayısı 8 yılda 28 kat arttı"
Üniversitelerin yaptığı patent başvurusunun 8 yılda 28 kat artığını bununda gurur verici olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, “Ancak bu sayının daha da artması gerektiği kanaatindeyiz. Her üniversitenin mutlaka yıllık bir patent hedefi olmalıdır. 2023 yılına kadar patent sayısı bin adeti geçmiş en az 10 üniversitemizin olmasını hedefleyip, üniversitelerimiz patent sayısını artırmada ve bu patentleri ticarileştirerek üniversitelerin patentle kazanç sağlayan ve bu ekosistemi büyüten kurumlar olmasını hedeflemeliyiz” diye konuştu.
"Türkiye'de üniversite başına 4,3 patent düşüyor"
Türkiye’de 183 üniversitenin bulunduğunu belirten Çavuşoğlu, üniversite başına 4,3 patent düştüğünü söyledi. Sıkça dile getirilen sanayici ve üniversite işbirliği söylemlerinin güç verici açılımlar olduğunu, ancak işbirliğinin somut adımlara dönüştürülmesi gerektiğini ifade eden Çavuşoğlu, “Üniversite sayısının artması ile birlikte, üniversitelerin patent başvuruları da arttı. Yaptığımız araştırmalar üniversitelerin dışında öğretim üyelerinin de patent başvurusu yaptığı yönünde. Türkiye’de üniversite başına düşen patent sayısı 4,3 olarak ortaya çıkıyor. Yabancı üniversitelerin Türkiye’de başvurduğu patent sayısı 2009 yılındaki araştırmamızda 337 adet iken 2016 itibariyle bu sayı 917 adet olmuştur. Yurt dışında Üniversitelerin aldıkları patent sayısı 100 bin adetten fazla olup, üniversiteler patenti yüksek gelir getiren bir kaynak olarak görmektedir” açıklamalarında bulundu.
“Üniversitelerde zorunlu patent dersi olmalı”
Üniversitelerin patent sayısının artması ülkenin gelişmiş olduğu anlamına geleceğini dile getiren Çavuşoğlu, patent sayısının artırılması için neler yapılması gerektiği hakkında şunları söyledi:
''183’e ulaşan üniversitelerimizin patent sayısını artırmaları için, mühendislik ve fen-edebiyat fakültelerinde her yıl patent hedefi konmalı, bu bölümlerde zorunlu patent dersi olmalıdır. Öğretim üyeleri buluş yapmaya teşvik edilmeli, öğretim üyesinin buluşunun gelirinden alacağı gelir oranı yükseltilmelidir. Buluş yapan öğretim üyesinin akademik kariyerinde yükselmesi kolaylaştırılmalı. Üniversitelerden patent başvuru ve diğer araştırma-inceleme ücretleri ve yıllık sicil ücretleri alınmamalıdır. Üniversite-sanayi işbirliği geliştirilmeli, üniversitelerin sanayi için yaptığı buluşların patent başvuruları, üniversite ve sanayi şirketleri adına ortak tescil edilmelidir”. Devletlerin gelişmişlik seviyelerinin sahip olduğu patentlerle anlaşılacağını vurgulayan Çavuşoğlu, patent sayısının artırılması için sanayide kullanılan gereçlerin artırılması ve tescilli ürünlerle ticaret yapma bilincini yaygınlaştırılması gerektiğini aktardı.
Çavuşoğlu, 2016 yılında Patent Başvurusunda Bulunan ilk 5 şehri şöyle sıraladı:
“İstanbul: 3096
Ankara: 738
Bursa: 494
İzmir: 281
Kocaeli: 233”
Çavuşoğlu yurt dışında ve Türkiye'de bazı üniversitelerin patent sayılarını şöyle açıkladı:
"Massachusetts Institute of Technology (MIT):10222
Californiya Teknoloji Ensitüsü: 6240
Harward Üniversitesi:3895
Virginia Üniversitesi:3323
31 Aralık 2016 itibariyle bazı üniversitelerimizin yayınlanan patent başvuru sayıları:
İstanbul Üniversitesi: 115
İstanbul Gelişim Üniversitesi:69
Sabancı Üniversitesi:31
Koç Üniversitesi:27
İstanbul Teknik Üniversitesi:27
Marmara Üniversitesi:21
Boğaziçi Üniversitesi:11
Özyeğin Üniversitesi:10
Bahçeşehir Üniversitesi:8
Okan Üniversitesi:4"

Etiketler : , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.