1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Tcmb'nin Resmi Rezerv Varlıkları Arttı
Tcmb'nin Resmi Rezerv Varlıkları Arttı

Tcmb'nin Resmi Rezerv Varlıkları Arttı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) resmi rezerv varlıkları, mayısta bir önceki aya kıyasla 81 milyon dolar artarak 116,1 milyar dolara yükseldi.

A+A-

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) resmi rezerv varlıkları, mayısta bir önceki aya kıyasla 81 milyon dolar artarak 116,1 milyar dolara yükseldi.

TCMB tarafından, Mayıs 2016 dönemine ilişkin "Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi" verileri yayımlandı.

Buna göre, TCMB'nin resmi rezerv varlıkları, mayıs ayında bir önceki aya kıyasla 81 milyon dolar arttı ve 116,1 milyar dolara çıktı.

Bu dönemde, alt kalemler itibarıyla döviz varlıkları yüzde 2 artarak 96,5 milyar dolara ulaşırken altın cinsinden rezerv varlıklar yüzde 8,9 azalarak 18,1 milyar dolara düştü.

Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankasının önceden belirlenmiş döviz yükümlülükleri (döviz kredileri, menkul kıymetler, Kredi Mektuplu Döviz Tevdiat Hesapları-KMDTH) bir önceki aya göre 78 milyon dolar yükselerek 10,5 milyar dolara çıktı.

Bu tutarın 6,6 milyar doları anapara, 3,9 milyar doları faizlerden oluştu. Söz konusu anapara ve faiz yükümlülüklerinin 1 milyar doları bir ay, 1 milyar doları 2-3 ay ve 8,5 milyar doları 4-12 ay içerisinde ödenecek.

Şarta bağlı döviz yükümlülükleri, 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden (kalan vadesi bir yıldan uzun KMDTH, bankacılık sektörünün döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıkları ve akreditifler) oluştu. Söz konusu yükümlülükler bir önceki aya göre yüzde 2,7 azalarak 73,7 milyar dolara indi.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.