1. YAZARLAR

  2. Ömer AVCI

  3. Şükür etmek…
Ömer AVCI

Ömer AVCI

Şükür etmek…

A+A-

Genelde bizler yediğimiz, içtiğimiz şeyler için şükür ederiz. Ama asıl şükür edilmesi gereken şey önce iman, amel ve sağlık konusundadır. Önce imana şükür etmeli niçin mi? Çünkü iman bir insanın ebedi hayatını (Ahiret hayatını) kurtarır. Dünyada öyle ya da böyle bir şekilde geçinir gider insan. Bazen aç bazen tok gider hayatı ama ahiret hayatı daha farklı...
Rabbimiz bize iman etme hususunda ve imansız ölmeme hususunda ayetler yollamış ve uyarmıştır. Sakın hak olan inançtan başka bir inançla yani İslam’dan başka bir inançlı gelmeyin sakın küfredenlerden (Kafir olanlardan) olmayın buyurmuştur.
Evet iman etmek yani Allah’a, Resulüne, meleklere, kitaplara, ahiret gününe, kadere hayrın ve şerrin Allah’tan olduğunu inanmak iman etmektir. Yani Müslüman olmaktır. Ebedi azaptan, ateşten ve dehşet dolu cehennemden insanı koruyacak olanda tabi ki imandır ve o imanın gerektirdiği amelleri yapmaktır. 
Düşünün ebedi bir azabın veya ebedi olmasa da bir azabın ,ateşin içine düşmek ne kadar dehşet verici bir olay değil mi? İşte bizi bu azaplardan kurtaracak olan iman ve amellerimizdir.  Onun içindir ki, en çok imanlı ve amelli olduğumuza şükür etmeliyiz. Tabi amel-i salih (Namaz, Zekat, Oruç, Zikir, Kuran okuma gibi vs vs iyilikler ,ibadetler) yapabiliyorsak.
Ayrıca tabi ki şükür etmek insanın yediği, içtiği içinde elzem bir şeydir. Çünkü bunlarda ilahi bir lütuftur, ikramdır. Kuran-ı Kerim’de Rabbimiz şöyle buyuruyor.
Allahû Teâlâ, şükredene bol bol nimet verir. (Fâtır 30) , Allah İnsanlara bol nimet vermiştir; fakat insanların çoğu şükretmez. (Bakara 243) Başka bir ayeti kerimede ise, Yiyiniz içiniz israf etmeden şükrediniz. Buyrulmaktadır.
Efendimiz (Sav) ise şöyle buyurmuştur. Bir nimet için, Elhamdülillah diyen, daha iyisine kavuşur.  Nimete şükür, o nimetin gitmesine karşı emandır (korumadır) . Evet şükür elinizdeki nimeti artırır, korur elimizden gitmesini engeller.
Ve gene şükür etmek Allah’a karşı yapılmış bir iyilik ona yapılmış bir kulluktur. Ne mutlu ki bizler, Müslümanız, sağlıklıyız, güzel bir ülkede güzellikler içinde yaşıyoruz. Rabbimiz sana hakkıyla şükür edemesek te verdiğin her güzel nimet ve ikram için, vermediğin her türlü bela, musibet, hastalık içinde şükürler olsun.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.