1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Sivil Toplum Gönüllülerinin Dernekleşme Süreci
Sivil Toplum Gönüllülerinin Dernekleşme Süreci

Sivil Toplum Gönüllülerinin Dernekleşme Süreci

Aynı ortak düşünce, amaç ve hedefe sahip olan sivil toplum gönüllülerinin; bu hedeflerine ulaşabilmeleri için dernek kurma sürecine girmeleri gerekmektedir.

A+A-

Gayri resmi bir oluşumdan ziyade, tüzel kişiliğe sahip bir dernek kurmak, gönüllülerin amaçlarına ulaşmalarını kolaylaştıracaktır. Dernekler için; proje destekleri, yardım toplama, bağış kabul etme, iktisadi işletme kurma vb. gibi amaçlara ulaşılmasını sağlayacak birçok gelir getirici kaynak mevcut. Tabi en önemlisi birlik olduğunuz kişi sayısını arttırıp, vizyon ve hedefinizin yayılmasını sağlayabilirsiniz.

Peki Dernek Kuruluş Sürecine Nasıl Geçilir?

 

Dernek kurmak ve üye olmak Türk Medeni Kanunun 56-100. maddeleri arasında kapsamında en temel vatandaşlık hakkı olarak belirlenmiştir. Kanunlara aykırı olmamak ya da kanunen yasaklı olmamak şartı ile gerçek, tüzel ya da yabancı kişiler tarafından dernek kurulması mümkünüdür.

Dernek kurmak için aynı amacı taşıyan ve dernek üzerinden kar amacı gütmeyen en az 7 kişinin bir araya gelip, dernek kuruluş bildirimi yapması gerekiyor.

Dernek kuruluş bildirimi formu doldurmak ve tüzük hazırlamak, dernek kuruluş başvurusu yapılması için yeterlidir. Her nüshası kurucu üyeler tarafından imzalanmış olan bu evrakları dernekler birimine teslim ettiğinizde, size verilecek alındı belgesi ile, dernek tüzel kişilik kazanmış olur. 

Artık sizin de tüzel kişilik kazanmış bir derneğiniz var. Peki hepsi bu kadar mı? Sadece başlangıç aşamasındaki evrakları teslim etmek, dernek faaliyetlerine başlamak için yeterlimi?

Dernekleşmenin Bürokratik Süreçleri

Öncelikle dernek kuruluş aşamasının kolay, ancak yönetim ve işleyiş süreçlerinin zor olduğunu bilmeniz gerekiyor.

Kuruluş sonrasında dernek defterlerinin tasdiki, ilk genel kurulun toplanması, tüzükte var olan eksikliklerin giderilmesi, iç denetimin yapılması, beyanname verilmesi gibi birçok bürokratik ve denetime tabi süreç sizi bekliyor olacak. 

Zira tüzükte, defter tutulmasında, denetimde ya da yönetim süreçlerinde yapacağınız ufak hatalar büyük sonuçlar doğurabilir. 2021 yılı için bu ceza tutarları yapılan usulsüzlük ya da hata niteliğine göre 1730 TL ile 545.500 TL arasında değişiklik göstermektedir. 

Sadece amaçlarınıza ulaşmak ve sürpriz cezalara mahal vermemek için mutlaka alanında profesyonel olan bir dernek danışmanlığı firması ile anlaşmanız gerekiyor.

Elif KARATAŞ idari Danışmanlık Hizmetleri, vakıf ve dernek kurmak isteyen sivil toplum gönüllüleri için tüm kuruluş ve yönetim süreçlerinde onların yanında yer almaktadır. 

Dernek muhasebesi, dernekler hukuku, idari yönetim süreçleri vb. gibi tüm işlemlerin tek bir çatı altında toplanmış olması; hem profesyonel hizmet alınmasını hem de dernek yöneticilerinin tek bir firma ile iletişim halinde olmalarını sağlayacaktır. EK İdari Danışmanlık firmasının tüm yönetim ve idari süreçlerde, derneklerin yanında yer alması, dernek yöneticilerinin amaçlarına yönelik güvenle faaliyet yürütmelerini kolaylaştırmaktadır.

EK Danışmanlık firması kurucusu olan Elif KARATAŞ: ‘’ Birçok dernek yöneticisi; başlangıç aşamasında yapılan hatalar, ceza yeme tehlikesi ile karşı karşıya kalınması ve yanlış danışmanlık firması seçimleri nedeni ile bizimle çalışmak istemektedirler. Bugüne kadar 100’lerce derneğin kuruluşunda ve idari süreçlerinde aktif rol almış bir firma olarak, danışmanlık seçiminde tecrübenin ve tüm süreçlerin tek bir çatı altında toplanmış olmasını, esas almalarını tavsiye ediyoruz.’’ demektedir.

Derneklerin Başarılı Olmasının Sırrı

Dernek olmak demek birlik olmayı, aynı amaç etrafında toplanmayı ve bu amaçlar doğrultusunda başarılı olmanızı sağlayacak profesyoneller ile iş birliği yapmayı gerektirir.

Derneklerin nihai hedefi; tüzüklerinde yer alan amaçları ve faaliyetleri gerçekleştirmektir. Bu doğrultuda başarılı olabilmeleri için idari süreçleri uzman olan kuruluşlara bırakmaları gerekir. Yaşanan en küçük sorunlarda ya da bilgi tıkanıklıklarında iletişim kurabilecekleri bir danışmanlarının olması, sadece dernek faaliyetlerine konsantre olmaları açısından oldukça değerlidir.

2008 yılından beri aktif olarak sivil toplum kuruluşlarının yönetim süreçlerinde yer alan ve derneklerin başarısını, kendi başarısı gibi gören Elif KARATAŞ; başarılı olmanızı sağlayacak alanında uzman olan ekibiyle, sizlerin yanında yer almaktadır.

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.