1. YAZARLAR

  2. Ömer AVCI

  3. Şaban ayındayız farkında mısınız?
Ömer AVCI

Ömer AVCI

Şaban ayındayız farkında mısınız?

A+A-

Recep ayı bitti Şaban ayına girdik. Efendimiz (Sav) şöyle buyurmuştu. Recep Allah’ın, Şaban benim, Ramazan ümmetimin ayıdır.
Şaban ayı benim ayımdır buyurması, bizlerin bu ayda ona daha çok sevgi ve saygı göstermemiz hususu için bir uyarı veya tavsiye olabilir.
Nitekim efendimiz (Sav) bizler için çok şey yapmıştır ki, anlatsak saymaktan aciz kalırız. Şaban ayının ilk günlerindeyiz bu mübarek ayla alakalı azda olsa paylaşım yapıp efendimiz (Sav) daha iyi anlamak ve daha çok ona yakın olmak için Bir vesile olabilir.
Kâinatın varlığına sebep olacak kadar değerli ve müstesna bir insanın ayında olmak elbette ona çok salat ve selam etmek için yeterli bir nedendir. Lakin sadece onu bir ayda anlam veya anlamaya çalışmak yeterli olmayabilir.
Efendimiz (Sav) faziletini hepimiz iyi biliriz ama ben bu konuya şimdilik girmiyorum sadece Şaban ayının fazileti ile alakalı birkaç hadisi şerif paylaşıp bu ayda Peygamberimize biraz daha yakın olmaya çalışmak için sizlerle şu hadisi şerifleri paylaşıyorum.
Her kim Şaban ayına değer verir, onda Allahu Teala’dan sakınırsa, taatıyla amel ederse, Allahu Teala onun günahlarını bağışlar ve o sene vuku bulacak tüm belalardan ve hastalıklardan kendini emin kılar.”

“Şaban cehennemden bir kalkandır. Bana kavuşmak isteyen üç günde olsa onda oruç tutsun.”

“Ramazan ayının orucu için Şaban orucu ile bedenlerinizi temizleyin. Hangi kul üç gün oruç tutup iftardan önce bana defalarca salavat okursa mutlaka geçmiş günahları bağışlanır. Allahu Teala bu ayda üç yüz rahmet kapısı açar.

“Şabanın ilk ve son perşembesini oruçla geçireni rahmeti ile cennete girdirmek Allahu Teala üzerine bir hak olur

Evet hadisi şeriflerden anlaşıldığı üzere bu ayda oruç tutmak en faziletli amellerden tabi, namazlara başlamak ve kaza namazlarını da kılıp bol bol salavat getirmek her işimiz için ilaç olacaktır.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.