1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ''Rum sondajına 6.filo koruması'' iddiasına Beştepe'den yanıt!
''Rum sondajına 6.filo koruması'' iddiasına Beştepe'den yanıt!

''Rum sondajına 6.filo koruması'' iddiasına Beştepe'den yanıt!

Akdeniz'de sondaj çalışmalarını yürütecek olan Rum gemilerine ABD donanmasından 6. Filo'nun eşlik edeceği iddiasıyla ilgili konuşan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, "Henüz oraya gelmiş değil." dedi.

A+A-

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen basın toplantısında önemli açıklamalarda. Akdeniz'de sondaj çalışmalarını yürütecek ABD'li Exxon Mobile şirketine ait Rum sondaj gemilerinin, ABD donanması tarafından korunacağı iddiasıyla ilgili konuşan Kalın, "Rum yönetimi bunu ihlal ediyor. Bundan sonra da bu ilkemiz değişmeyecek. Arama gemisinin oraya gelmesiyle ilgili bir sürecin ilerlediğini biliyoruz. 6. Filo henüz oraya gelmiş değil." dedi.

Kalın'ın açıklamaları:

Sahada son derece dinamik gelişmeler yaşanıyor. MİT'in sahada ÖSO'nun koordinasyonu noktasında yoğun bir çalışması olduğunu hatırlatmak isterim. Zaman zaman Afrin operasyonunun DEAŞ ile mücadelede dikkati dağıttığı şeklinde beyanların geldiğini görüyoruz. Bu mücadele DEAŞ ile mücadele için engel değildir. Batılı ülkeler için de bir samimiyet testidir. Amaç Suriye topraklarının bütün terör örgütlerinden temizlenmesidir. Müttefiklerimizden beklentimiz bu yöndedir. Burada özellikle son günlerde gündeme gelen sivillerin Afrin'den çıkartılması konusunda YPG'nin bir takım engelleri var. Dün, BM Sözcüsü de bunu kayda geçirdi. YPG/PYD Afrin'i ikinci bir Kandil yapmaya çalışmaktadır. Hamdolsun bu müdahale ile Afrin'in ikinci bir Kandil olması engellenmiştir. PYD/YPG terör örgütünün Afrin'deki sivillerin çıkmasını engellemeye çalışmasını da bilmek lazım. Afrin'e eleştiriler getirmek yerine müttefiklerimizin YPG'nin savaş suçu ihlallerini dikkate alması gerekir.

Münbiç'ten bir grup YPG'linin Afrin'e kaydırılması ile ilgili uyarılarımızı yaptık. Mutlaka devreye girmesi beklenir müttekilerimizden. Biz sahada gerekli tedbirleri almış bulunuyoruz. İstedikleri kadar güç kaydırmaya çalışsınlar. Kararlılığımız tamdır. Buradan YPG/PYD terör örgütünün de bir takım dersler çıkartması gerekir.

ERDOĞAN, RUHANİ İLE GÖRÜŞECEK

Doğu Guta'da yaşanan hadiseler... BM kararı çerçevesinde 30 gün boyunca bir ateşkes ilan edilmişti. Son 10-12 günde yaşanan hadiseler bunun tam manasıyla uygulanmadığını gösteriyor. Yoğun bir diplomasi girişimini tekrar başladılar. Bugün öğleden sonra sayın Ruhani ile bir görüşmesi olacak Cumhurbaşkanımızın. Doğu Guta bağlamında şunun altını da çizmek isterim. Cumhurbaşkanımızın diplomasi çalışmaları çerçevesinde bütün imkanları netice almak için seferber etmiş durumdayız.

VİCDAN KONVOYU

Birkaç gündür yola çıkmış olan Vicdan Konvoyu çalışması, bir sivil toplum girişimi olarak ortaya çıktı. Bu konvoy da yarın Hatay'a gidecek. Farkındalık için bir çalışma yapacaklar. Bu gruptan bir heyeti de Cumhurbaşkanımız biraz sonra kabul edecek. Bu yönde yapılan çalışmaları bundan sonra da destekleyeceğimizi ifade etmek isterim. Doğu Guta'dan çıkacak diğer yaralıların sivillerin tedavisi ile ilgili gerekli hazırlıkları yapmış bulunuyoruz.

"CUMHURBAŞKANIMIZ AFRİKA'YI EN ÇOK ZİYARET EDEN LİDER"

Cumhurbaşkanımızın bundan sonra da Afrika ziyaretleri devam edecek. Bugüne kadar Cumhurbaşkanımız 26 ülkeyi ziyaret etti. Afrika'yı en çok ziyaret eden dünya lideridir. Amacımız bu ilişkileri daha da geliştirmek. Bundan sonra da yoğun temasımız ve işbirliğimiz devam edecek.

VARNA'DAKİ TÜRKİYE-AB ZİRVESİ

26 Mart'ta Varna'da Türkiye-AB zirvesi gerçekleştirilecek. Cumhurbaşkanımızın da iştirakleri ile vize, mülteci yardımları, yeni fasılların açılması ve diğer konular etraflı bir şekilde ele alınacak. AB'nin üzerine düşen bir takım yükümlülükler var. AB'den kaynaklanan çok ciddi gecikmelerin olduğunu biliyoruz. ikinci 3 milyarın daha hızlı aktarılması konusunda biz çalışmalarımızı tamamladık. Fonlarla Suriyeli mültecilere ulaştırılması için gerekli çalışmaları yapmaya devam edeceğiz.

Alman resmi makamlarının yaptığı açıklamada, Almanya'da Müslüman bireylere ve mekanlara yapılan saldırının 950 civarında olduğu tespit edildi. Bu çok endişe verici bir sayıdır. Günde 3'e yakın saldırı demektir. Biz Avrupa'da yükselişe geçen ırkçı suçlarından endişe duyuyoruz. Bu ırkçı, ayrımcı, islamofobik hareketler Avrupa'yı esir almış durumda.

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

Yarın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Kadınlar Günü'nü tebrik ediyorum. Bugünlerle ilgili söylediğimiz bir ifade var. Sadece o gün değil her gün kadına yönelik kötü muamelenin önüne geçilmesi gerekir. Türkiye'de son 10 yılda önemli adımlar atıldı. Birçok kanuni düzenleme yapıldı. TCK,TMK ve İş Kanunu'nda da kadınların haklarını teminat altına alacak önemli değişiklikler yapıldı. Sayın Emine Erdoğan'ın öncülüğünde bir okuma seferberliği başlatıldı. Bu çok başarılı bir şekilde devam ediyor. Başvuru sayısı 300 bine yaklaştı.

SORU CEVAP

YUNANİSTAN'A SERT TEPKİ

(Yunanistan'da Türk Bayrağının yakılması) 5 Mart'ta Atina'daki gösteride bayrağın yakılmasını nefretle kınıyoruz. Yunan makamlarından derhal bunların hukuk karşısına çıkarılması beklentimizi ifade etmek istiyorum. Bir bayrağı yakmak nefret suçudur.

"YÖNETİM ZAFİYETİ OLDUĞU AÇIK"

(Pentagon'un skandal açıklaması) Pentagon'dan orta, alt düzen sözcülerin açıklamaları geliyor. Bizim Amerikalı yetkililerle, Başkan, Bakan düzeyinde konulara muhalif açıklamalar yapıldığını görüyoruz. Burada yönetim zafiyeti olduğu çok açık. Terör örgütünün mensubuna askeri bir atıfta bulunmak bir terör örgütünü meşru kılmak demektir. Bilgi eksikliği yok, zihniyet sorun var.

DOĞU AKDENİZ'DEKİ SONDAJ GERİLİMİ

(Doğu Akdeniz'deki petrol arama girişimi) Doğu Akdeniz'de petrol, doğal gaz vs. aramalarıyla ilgili kurulmuş bir rejim var, düzen var. Münhasır ekonomik bölgeler var. Burada hem KKTC ve Güney Kıbrıs tarafının ortak bir çalışma ile arama faaliyetlerini yapması yönünde bizim baştan ortaya koyduğumuz bir prensip var. Rum yönetimi bunu ihlal ediyor. Bundan sonra da bu ilkemiz değişmeyecek. Arama gemisinin oraya gelmesiyle ilgili bir sürecin ilerlediğini biliyoruz. 6. Filo henüz oraya gelmiş değil. Bizim girişimlerimiz bu çerçevede devam ediyor. Bizim ülkemizde olan bölgelerde biz arama çalışmalarına devam edeceğiz. Çağrı yapmak isterim. Doğu Akdeniz'i bir fayda noktası haline getirelim, çatışma bölgesi haline değil.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.