1. YAZARLAR

  2. Ömer AVCI

  3. Recep ayına girdik peki farklı ne olmalı?
Ömer AVCI

Ömer AVCI

Recep ayına girdik peki farklı ne olmalı?

A+A-

Evet üç ayların başlangıcı olan Recep ayına girmiş bulunmaktayız. Peki bu ayda neler yapılmalı ve nelerden uzak kalınmalıdır? Evvela şunu belirtelim ki, Recep ayında haram ay olma özelliği vardır. Zilkade, Zilhicce, Muharrem, Recep ayları haram aylardır.
(Allah'ın gökleri ve yeri yarattığı günden beri, ayların sayısı on ikidir. Bunlardan dördü, haram [hürmet edilen] aylardır.) [Tevbe 36]
Bu aylara cahiliye döneminde bile saygı gösterilmiş ve özellikle savaş yapılmamıştır kan dökülmemiştir. Evet cahiliye devrinde bile saygı görmüş bir ay elbette Kuran ve İslam medeniyeti gibi büyük bir medeniyet geldiğinde saygıya ve hürmete daha da layıktır.
Recep ayında çok faziletler vardır. Mesela bunları hadisler ışığında paylaşım nelermiş. Efendimiz (Sav) buyuruyor ki;
Receb ayında Allahü teâlâya çok istigfar edin; çünkü Allahü teâlânın, Receb ayının her vaktinde Cehennemden azat ettiği kulları vardır. Ayrıca Cennette öyle köşkler vardır ki, ancak Receb ayında oruç tutanlar girer.) [Deylemi]

(Cennette öyle köşkler vardır ki, onlara ancak Receb ayında oruç tutanlar girer.) [Deylemî]

(Allahü teâlâ, Receb ayında oruç tutanları mağfiret eder.) [Gunye]

(Recebin bir gün başında [ilk günlerinde], bir gün ortasında ve bir gün de sonunda [son günlerinde] oruç tutana, ayın hepsinde tutmuş gibi sevap verilir.) [Miftah-ül-Cennet]
Evet bu ayda oruç tutmak çok faziletli olduğu gibi dualarda makbuldür. Efendimiz (Sav) bu aın faziletine inanarak saygı ve sevgide bulunan herkesin duasının makbul olacağına günahlarının affedileceğine işlerinin rast gideceğine dair beyanatları vardır.
Çünkü bu ay Allah’ın ayıdır. Recep Allah’ın Şaban benim Ramazan ümmetimin ayıdır buyurmuştur. İşte bu vesile ile bizlerde Recep ayına hürmet edip, ibadetlerimize sarılmak, günahlarımız için tövbe etmek ve kendimize yeni bir sayfa açmak için iyi bir fırsat yakalamış oluyoruz.
Hem de Rabbimizin bu ayında ona hürmet etmek emin olun ki onu çok mutlu edip sevindirecektir. Çünkü kulunun tövbesi onu sevindirir. Kendine hürmet edilmesi onu mutlu eder. Eğer bizler ona bir adım atarsak Allah (CC) bize 10 adım atar. Biz Rabbimizi razı edersek bize öyle şeyler verir ki, hem mutlu, hem sevinçli hem de huzurlu bir hayatımız olur. Bu ayı fırsat bilip yeni bir sayfa açalım inşallah.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.