1. YAZARLAR

  2. Ömer AVCI

  3. Recep Ayı Allah’ın ayı…
Ömer AVCI

Ömer AVCI

Recep Ayı Allah’ın ayı…

A+A-

Hepimizin malumu Recep ayına girmiş bulunuyoruz. Haram aylardan birisi olan bu ayda, Müslümanlar yaşantılarına daha da dikkat etmeli, günahlardan arınmalı, tövbe etmeli ve ibadetlerine sarılmalıdır.

Cahiliye döneminde yaşayan Müşrikler bile bu aya saygı gösterip, bu ayda kan dökmez ve hadlerini aşmazmış.

Müşriklerin bile saygı gösterdiği bir aya Müslümanların nasıl davranması gerektiğini az çok anlarız.

Recep ayı için (Sav) Allah’ın ayıdır buyurmuştur. Özellikle Oruç tutmanın önemli olduğu bu ayda, “Recep mübarek bir aydır. Allah o ayda sevabları kat kat yapar. Kim Recep ayında bir gün oruç tutarsa bir sene oruç tutmuş gibi (ecre nail) olur.

(Cennette öyle köşkler vardır ki, onlara ancak Receb ayında oruç tutanlar girer.) [Deylemî] (Allahü teâlâ, Receb ayında oruç tutanları mağfiret eder.) [Gunye] (Recebin bir gün başında [ilk günlerinde], bir gün ortasında ve bir gün de sonunda [son günlerinde] oruç tutana, ayın hepsinde tutmuş gibi sevap verilir.) [Miftah-ül-Cennet]

Hadisi şerifleri de Efendimiz tarafından beyan edilmiştir. Bu ayda yapılan her ibadet diğer aylara nazaran daha da efdal olduğu gibi kulun, Allah için göstereceği her gayret, her azim, her istiğfar Allah’ın rızasını kazanması için birer vesile olacaktır.

Her şeyden önemlisi ise şudur; Ya Rabbi beni sen yarattın, sen yedirdin, sen içirdin, sen besledin ve büyüttün, bana her şeyi veren sensin, senin bana verdiklerinin hakkını ben ödeyemem, bana merhamet ve şefkat etmenin karşılığını veremem ama acizane bende seni memnun etmek için senin ayında senin rızanı umarak elimden geldikçe ibadetler yapacağım ve günahlardan kaçacağım diyerek bunun gereğini yapmaktır…

Allah için yapılan her ibadet çok önemlidir ama kalpten gelerek, tevekkül ve tefekkür ederek, sevgi ile yapılan her ibadet bambaşka önem taşır. Böylesi ibadetler Allah’ın kalbini kazanmaya, O’nun nazarında değerli olmaya birer vesiledir. İşte buna ihlas denir şuur denir. Rabbim bize böylesi şuur ve ihlas ile ibadet yapmayı nasip etsin..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.