1. YAZARLAR

  2. Ömer AVCI

  3. Osmanlı algısı
Ömer AVCI

Ömer AVCI

Osmanlı algısı

A+A-

Asırlarca dünyanın büyük bir bölümüne hüküm etmiş bir nesil olan Osmanlı ile onların torunu olan bir milletin halinden bahsetmek istiyorum.

Evet asırlarca hüküm sürmüşler hem de ne hüküm. Adaletle, merhametle, şefkatle milyonlara hüküm eden ceddimiz Osmanlı bizlere medeniyet, ilim, teknik ve her şeyden önce insanlık nasıl olur mirası bırakmıştır.
Öyle ki bilinmeyen çok yönleri olan ama sanki sadece dindar bir milletmiş gibi görünüp başka hiçbir işi olmayan bir izlenimle anlatılır olmuşlar. Hâlbuki Tıp, Fen, Kimya, Edebiyat başta olmak üzere ne çığırlar açmışlar.
İbnül Nefis, Sabit Bin Kura, Beyruni, Battani, İbnu Haldun, Farabi İbni Sina, Biruni, Harazmi, El Cabir, Piri Reis…
Hangisini sayalım hepsi hem dünyevi hem de uhrevi ilimlerde çığır açmıştır. Batılılar ve özellikle Yunan tıbbı hep Müslümanların buluşları ile yürümüştür.
Osmanlı dinine bağlı olmakla kalmamış dünyevi ilimlere de önem göstermiş, asırlar önce hayvan hastanesine kadar ne kadar sorunlu varlık varsa el atıp çare bulmuş ve tedavi etmiştir.
Şimdi buraya kadar iyi güzel peki bunları niye yazıyorum? Son dönemlerde Osmanlıya karşı iftira dolu, yalan dolan birçok şey isnat ediliyor. Maalesef bu isnatları yapanların çoğu da Osmanlı torunu. Peki niye iftira ediyor veya beğenmiyor? Çünkü ceddini tanımıyor.
Onlara cetlerini sadece savaşan bir millet olarak tanıttılar. Aslında tarih Osmanlıyı tanıtsa da, tarihçiler yanlış tanıtıyor. Kimi padişahları ehli keyf biliyor kimi harem düşkünü biliyor kimisi bilmem ne bela biliyor. Hâlbuki hepsi Allah için büyük hizmetler etmişler.
Masonların oyunlarından dolayı Osmanlıyı beğenmeyen birçok kişiye de sordum niye? Cevap hep klasik işte dindarlık ve bağnazlık anlayışı vs vs.. İyide bu insanlar öyle bir medeniyet saçmış ki, senin ülkene medeni dediğin bir turist geldiği zaman yobaz dediğin Osmanlı eserlerinden başka gezdirecek götürecek yer bulamıyorsun.
Yani ceddini tanımadan yanlış yargılar mı insan? Maalesef bizdeki olay bu. Allah Osmanlı’dan razı olsun ki bize bir onlardan kalmış ne kalmışsa. Onlardan sonra kim ne yapmış ki, Hangi eseri gezdirebiliyoruz? Nereye gidebiliyoruz? Yıllarca ne yapılmış bu ülkeye? Onun için insan aslını ceddini, neslini iyi bilmeli ve boşa kindarlık etmemeli.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.