1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Onat çalışanları kamusal denetim istedi
Onat çalışanları kamusal denetim istedi

Onat çalışanları kamusal denetim istedi

Onat çalışanları kamusal denetim istedi

A+A-

Türk Metal’in örgütlenmesinin ardından sendikadan istifa etmeyen 18 işçi bitmek bilmeyen ücretsiz izin uygulamasına fabrika önünde de isyan etti. Kamusal denetim için yazılı başvuruya yanıt alamayan işçiler talebini sözlü olarak da tekrarladı

Türk Metal Sendikası Gebze 1 No’lu Şubesi’nin örgütlenip yetki almasının ardından Covid-19 gerekçesiyle arkası gelmeyen şekilde ücretsiz izine çıkartılan Onat Alüminyum’un işçileri firmanın Denizli Köyü’ndeki merkezi fabrikasında basın açıklaması yaptı. Kamusal denetim için yazılı başvurularının sonuçsuz kaldığını kaydeden işçiler adına basın açıklaması Perihan Doğdu tarafından okundu. Doğdu konuya dair şunları kaydetti:

BAŞVURDUK AMA HİÇ

DENETİM YAPILMADI

“Bu süreçte ücret ve diğer hak edişlerimiz ödenmediği gibi sigorta primlerimiz de ödenmemektedir. Ayrıca sigorta kaydımız prim ödemeden devam ettirildiği için, başka bir iş bulma imkânımız da bulunmamaktadır. Bu sebeple deyim yerindeyse fiilen işsizliğe, açlığa ve geleceksizliğe mahkûm edilmiş bulunuyoruz. Bu uygulamalar ve sendikal baskılar nedeniyle ilgili kurumlar nezdinde kamusal denetim yapılması ve bu hukuksuzluğa son verilmesi için yazılı başvurular da yapmış olduğumuz halde bugüne kadar hiçbir denetim ve yaptırım uygulanmamıştır.

HER KOŞULDA HAK

ARAYIŞIMIZ SÜRECEK

İşveren bu denetimsizlikten de güç alarak keyfi ve haksız tavrında ısrar etmektedir. Tüm bu nedenlerle gelinen noktada sesimizi duyurmak için; adalet, iş ve ekmek talebimizi vurgulamak için, bir kez daha kamusal denetim yapılması gereğine dikkat çekmek için tüm sendikalı kardeşlerimiz adına bu basın açıklaması zorunlu hale gelmiştir. Yasal ve meşru hak arayışımız her yerde ve her koşulda devam edecektir. Hepinize gösterdiğiniz duyarlılık için teşekkür ederiz. Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz! Dayanışma kazanacak, biz kazanacağız.”

JANDARMADAN GÜVENLİK ÖNLEMİ

Soğuk, kar yağışı olmamasına karşın Gebze’nin yükseklerinde yer aldığı için karla kaplı bir ortam ve zeminde gerçekleşen izinli basın açıklaması esnasında güvenlik jandarma güçleri tarafından sağlandı.

SENDİKALARI YALNIZ BIRAKMADI

Ayrıca işçilerin örgütlendiği Türk Metal Sendikası Gebze 1 No’lu Şube yönetiminden Şube Sekreteri Mustafa Keleş, Teşkilatlanma Sekreteri Selim Kurt ve Eğitim Sekreteri Ayhan Bayraktar ile işyeri temsilcileri açıklamada yer aldı. Şube Başkanı Mustafa Teke’nin örgütlü oldukları bir başka işyerindeki toplu iş sözleşme görüşmesi toplantısı nedeniyle açıklamaya katılamadığı öğrenildi. Doğdu açıklamada ayrıca şunları kaydetti:

BASKI VE YILDIRMA POLİTİKALARI

“Bizler, Onat Alüminyum işçileri olarak çalışma koşullarımızın, ücret ve diğer haklarımızın iyileştirilmesi için başlattığımız ve temmuz ayında yoğunlaşan sendikal örgütlenme çalışmalarımız nedeni ile, bu durum işveren tarafından öğrenildiği andan itibaren oldukça yoğun baskılara ve yıldırma politikalarına maruz kaldık.

İSTİFA BASKISI, TECRİT…

Bu bağlamda, öncelikle sendika üyesi işçilere, işyeri müdür ve amirlerince uygulanan sendika üyeliğinden istifa baskısı, diğer işçilerden tecrit uygulaması, haksız yere tutanak baskısı, görev tanımı dışında işler yaptırmak gibi sistematik baskılar sıradan uygulamalar haline gelmiştir.

SENDİKAL ÖRGÜTLÜLÜĞÜN

TASFİYESİNİ HEDEFLEDİLER

Buna rağmen Türk Metal Sendikası’nda örgütlenerek iş yerinde çoğunluğu sağladık. Nitekim 25 Ağustos 2020 tarihi itibariyle Çalışma Bakanlığı’ndan yetki tespiti kararı da alınmıştır. Ancak buna rağmen işveren sendikamızın yetkisini tanımayarak toplu iş sözleşmesi görüşmelerinden kaçınmış, dahası, bir yandan yetki tespitine itiraz davası açılmış, diğer yandan ise sendikal örgütlülüğümüzün tasfiyesi için çok yönlü bir baskı politikası ile sendikal örgütlülüğümüzün tasfiyesi hedeflenmiştir.

ÜCRETSİZ İZİN İLE CEZALANDIRMA

Bu kapsamda son olarak özellikle sendikal faaliyetlerde öncülük yapmamız ve sendika üyeliğinden istifa etmememiz nedeni ile istem ve onayımız olmaksızın, ücretsiz izin dayatması şeklinde bir cezalandırma uygulaması başlatılmıştır.

18 SENDİKALI İŞÇİYE…

İşverene bağlı iki ayrı işyerinde 300 civarında işçi tam zamanlı olarak ve vardiya düzenlerinde hiçbir değişiklik olmadan, hatta sürekli fazla mesailer de yaparak çalışmaya devam ederken, son dört aylık süreçte şimdilik 18 sendikalı öncü işçi sözde, ‘Covid 19’ gerekçesi ile ücretsiz izne çıkarılmıştır.

Bizlere, ‘Siz neden ücretsiz izine çıkartıldığınızı biliyorsunuz’, ‘Çoluk çocuğun var. Bırak bu işleri. Bu yaştan sonra iş bulamazsın’ gibi açık psikolojik şiddete varan baskılar da uygulanmıştır.

SENDİKADAN İSTİFA EDENİN

ÜCRETSİZ İZNİ SONA ERDİ

Esasen ücretsiz izin uygulamasının, iş yerinden kaynaklanan haklı ve objektif bir nedeni veya bizlerden kaynaklanan öznel bir nedeni bulunmadığı gibi; ücretsiz izne çıkartılan işçilerin tümünün sendikal faaliyetlerde öne çıkan işçiler ve üyelerden oluşmasından, keza sendikadan istifa eden üç işçinin ücretsiz izin uygulamasına son verilerek işe başlatılmasında da anlaşılacağı üzere zincirleme sürdürülen bu ücretsiz izin uygulaması tümden sendikal örgütlülüğün tasfiyesine yönelik bir caydırma ve cezalandırma politikasının sonucudur.

ÇALIŞMAMIZA HİÇBİR ENGEL YOK

Kaldı ki işveren vekilleri tarafından da açık veya örtülü ifadelerle ücretsiz izin uygulamasının sendikal örgütlenmeyi tasfiyeye yönelik bir uygulama olduğu ikrar edilmiştir. Bizler bu haksız ve hukuka aykırı zincirleme ücretsiz izin uygulamaları ile bugüne kadar fiilen işsiz ve güvencesiz duruma düşürülmüş bulunuyoruz. Bizlerin mevcut işlerimizde çalışmamıza engel olacak hiçbir sağlık sorunumuz ve engelimiz bulunmadığı halde, yine iş yerinde vardiya düzeninde değişiklik olmadan tam kapasite çalışmaya devam edildiği halde, işveren tüm talep ve ihtarlarımıza rağmen bizleri çalıştırmaktan kaçınmakta, zincirleme ücretsiz izin uygulaması dayatılmaktadır. Bu durum iyi niyet kurallarına aykırı olup işveren tarafından Covid bahanesi ile, hakkın kötüye kullanılması niteliğindedir.”

Haklarının bir kuruşunu

dahi bırakmayacağız

Türk Metal Sendikası Gebze 1 No’lu Şube Sekreteri Mustafa Keleş gazetemize yaptığı değerlendirmede Onat Alüminyum’da yetki belgesini 25 Ağustos 2020’de aldıklarını belirtip, “Yetki belgemiz Bakanlıktan tarafımıza ve ilgili tüm kurum kuruluşlara gönderildi. İlk başlarda işveren itiraz etmedi. ‘Gelin, oturalım masaya. Sözleşmeyi yapmaya başlayalım’ dedi. Şube Başkanımız Mustafa Teke ile birlikte fabrikaları birlikte gezdik. Her şey çok güzeldi. Ne olduysa işveren birden tavır değiştirdi. Bizim Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan gelen yetkimize itiraz etti. Şu anda mahkeme sürecini bekliyoruz” dedi. Keleş ayrıca şunları kaydetti:

KURUŞUNU DAHİ BIRAKMAYACAĞIZ

“Sendikamıza üye 18 arkadaşımızı Covid-19 bahanesiyle ücretsiz izine çıkarttılar. Türk Metal Sendikası Genel Merkezi ve Gebze 1 No’lu Şube olarak sendikamız üyesi arkadaşlarımızın her zaman yanındayız ve olmaya da devam edeceğiz. Hakları neyse bir kuruşunu dahi burada bıraktırmayacağız.”

MOBİNG UYGULAMAYA BAŞLADILAR

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan aldıkları yetki belgesi nezdinde tüm arkadaşlarının Onat çalışanı ve sendikamız üyesi olduğunu kaydeden Keleş, “Anayasa’nın 51’nci maddesine göre biz işçileri üye yaptık. Yalnız işveren içeride üye arkadaşlarımızı zorla üyelikten çıkartmaya başladı. Zorla insanlara müdahil olmaya başladılar. İnsanlara mobing uygulamaya başladılar. Fabrikada bir sendika üyesi dahi yoktu da sendika üyesi kalanları niye Covid-19 bahanesi ile ücretsiz izine gönderdi?” diye konuştu.

KENDİSİ OYLAYIP KENDİSİ SAYIYOR

Keleş fabrikadaki sendika uygulamasına dairse şunları kaydetti: “Oylama yapıyorlar. Oylama sonrası oyları, insanların karşısında sayarsın. Sandığı yukarı çıkartıp, bir kişi gözetiminde sayıyorlar. O zaman ben de başka bir oylama yaparım. Oylamayı kendisi yapıyor aslında. İşçi oyu atıyor, sandığı, ‘Sizden bir temsilci aldık yukarı’ diye yani kendileri oyluyor, kendileri sayıyorlar.”

 

Üç siyasi partiden destek

Basın açıklamasına Gelecek Partisi Genel Merkez Yönetimi’nden İletişim Başkan Yardımcısı Serap Çakır; CHP Gebze İlçe Başkanı Gökhan Orhan, başkan yardımcıları Deniz Kartal ve Seyhan Topaç ile Kadın Kolları Başkanı Yaşa Erdoğan; Gelecek Partisi Gebze İlçe Başkanı Hasan Arabacı ile Dış İlişkiler Başkanı Olgun Boylu ve Teşkilat Başkanı Kemal Öter; DEVA Partisi Gebze İlçe Başkanı Kemal Memiş ile Teşkilat Başkanı Ahmet Demirtaş ve Halkla İlişkiler Başkanı Ahmet Yaman; Gebze EYT Derneği Başkanı Nuh Erdoğan Erdoğan katılarak destek verdi.

BAŞKANLAR KONUYU

MERKEZLERİNE TAŞIYACAK

Basın açıklaması sonrası işçilerin sözcülüğünü üstlenen Cemil Karateke ve beraberindekiler siyasi partilerin ilçe başkanlarından destek istedi.

Başkan Gökhan Orhan konuyu TBMM’ye kadar taşıyacaklarını söylerken Hasan Arabacı ve Kemal Memiş de genel merkezlerine aktaracaklarını söyledi.

Türk Metal Sendikası Gebze 1 No’lu Şube Sekreteri Mustafa Keleş de tüm siyasilere desteklerinden ötürü teşekkür edip sendikalarına davet etti

 HABER MERKEZİ

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.