1. YAZARLAR

  2. Bedrettin Naim ARSLAN

  3. Nikahı kim kıysın?
Bedrettin Naim ARSLAN

Bedrettin Naim ARSLAN

Nikahı kim kıysın?

A+A-

Son günlerin en popüler konusu; nikah.

Hükümetin yaptığı düzenleme ile artık müftüler de nikah kıyabilecek.

Aman efendim sanki kıyamet koptu. Müftü nasıl nikah kıyarmış? Suistimal edilirmiş, çocuk yaşta evliliklerin, hatta çok eşliliğin önü açılırmış. Mış, mış, mış…

Yahu kardeşim tanıdığım onca sol görüşlü dostum var. Hemen hepsi resmi nikah öncesi veya sonrasında dini nikah kıydırdı. Neden ? İslam’ın gereği olduğu için.  Bir zaman da bunun derdi germiş ti milleti. Neyse küçük bir virgül ile atlatılmıştı bu tartışma. Resmi nikahı olmayanlara dini nikah kıyılmasın denilerek.

Şimdi medeni kanunda evlendirme memurlarına bir yenisi daha eklendi. Hatta iki memur. Müftüler, muhtarlar… Değişen ne hiçbir şey…

Belediyede başkan yada yetkisini verdiği evlendirme memuru nikaha esas ne tür bir evrak istiyorsa aynısı yine geçerli. Biri diğerinden ne bir eksik, ne bir fazla evrak isteyecek. Defterler yine aynı standartta olacak.  Dizaynı aynı, geçerliliği aynı. Hatta nikah esnasında memurların yaptıkları espriler bile aynı. Hatta bu konuda müftülerimiz daha esprili olacaktır eminim.

Esas benim zihnimi meşgul eden başka bir nokta var.

Türkiye’de nikahsız yaşanan sayısı belirlenemeyecek kadar çok birliktelik var. Evlilik demiyorum dikkat edin. Kardeşim buna ses çıkaran yok. Özel hayat çünkü… Kim kim ile baraber belli değil.  Hatta kimilerinin geceleri eşleri farklı, gündüzleri farklı. Görmüyor muyuz basında, duymuyor muyuz?

Boşanma ve eş cinayetlerinin istatistiklerine bir göz atarsanız anlayacaksınız ne demek istediğimi.

Geçin bunları kardeşim. Nikahı devlet eliyle sağlama alalım da kim kıyarsa kıysın. İster Muhtar kıysın, ister Belediye Başkanı, isterse Müftü.

Avrupalılaşmadan bahsediyorsunuz. Biliyor musunuz özendiğiniz Avrupa da papazlar nikah kıyıyor.

Yok kardeşim bizim aydınlar kendini aştı. Artık dini kaideleri de kendileri dizayn etme yarışına girdi.

Ben hükümette yetkili olsam küçük bir eğitim sonra Belediye başkanlarına da cenaze namazı kıldırma yetkisi verirdim.  Hatta resmi nikahtan sonra dini nikah kıyma yetkisini… Nihayetinde dini nikah için illa imam, müftü olma şartı yok. Bilen olması yeterli… Belki eşitlik adına kabul görür.

Benden söylemesi!...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.