1. YAZARLAR

  2. Ömer AVCI

  3. Miraç olayını anlamak
Ömer AVCI

Ömer AVCI

Miraç olayını anlamak

A+A-

Hepimiz Miraç kandilini yıllardır kutlarız. Camiler, türbeler, medreseler, kurslar vs vs her yeri doldururuz. Ama aslında Miraç’ın bize getirdiği şeyler sadece bu kandile özel ve has şeyler değildi. Tüm ömrümüzce yapmamız gereken ibadetler vardı ki, bunun başında namaz vardı. Namaz bize o gece ilahi bir ikram olarak geldi.
Evet ikram diyorum çünkü namaz bir kulun yapabileceği en güzel ibadettir. İbadetlerin başıdır ve özüdür. Namazın bu günde bizlere ikram edilmesi bu günün önemine daha da büyük bir anlam katmaktadır. Ayrıca şunu da ifade edelim ki bugünün en büyük özelliği ise sevgidir. 
Evet çünkü iki sevgili bu günde buluşmuştur. Allah kulunu bir gece vakti alıp mescid-i haramdan sonra mescid-i aksaya ordanda kendi katına (mekandan münezzeh olmak üzere) yükseltmiştir. Miraç aslında iki sevgilinin buluşmasıdır.
Miraç çok geniş bir konu olduğu için o konuya yer veremeyeceğim ama Miraç olayını araştırıp bilgi edinmekte çok büyükte fayda var. Miraç büyük bir mucize olduğu gibi gönüllerin ve akılların özüne hitap eden en manidar olaylardan da birisidir.
Düşününki, efendimiz (Sav) bu günde Rabbimizle görüşmüş arada hiçbir perde olmadan Allah’ın güzel cemalini müşahede etmiş ve zamanla, mekanın dışına çıkılmış 70 bin kelamlık bir sohbet bir sevgili zamanı geçirilmiş.
Bize de oradan namaz ikram edilmiş sevgi ikram edilmiş, tabi birçok ikram daha var. Miraç olayını araştırmanızı tavsiye ederek sözlerimi şu hadise ile noktalamak istiyorum.  Efendimiz (Sav) Miraç’tan döndüğünde durgun, üzgün, kederli bir haldeydi. Tabi sahabeler de o üzgün diye üzgündüler ve sebebini sordular.
Efendimiz (Sav) onlara şöyle buyurdu ben Rabbimi gördükten ve onunla olan muhabbetimden sonra tekrar yeryüzüne geldim ve onun cemalini görme nimetinden uzak kaldım ya işte bu dert beni hüzünlendirdi. Tabi tüm sahabe hüzünlendi ve namaz vakti geldiğinde efendimiz (Sav) namazdan çıktıktan sonra gülümsemeye başladılar.
Bunu gören ashabı efendim ne oldu dediler Efendimizde Rabbimi gördüğümde aldığım zevkin aynısını namazda aldım bu beni rahatlattı buyurduktan sonra işte o meşhur hadisi şerifi de buyurmuş oldu. Namaz müminin miracıdır.. İşte namaz ve verdiği asıl mana ve zevki tarif etmişti efendimiz. Artık bizde ne kadar var o zevk ve huşu bakmak lazım.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.