1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Kocaeli'de pandemi sürecinde işçilerin durumu
Kocaeli'de pandemi sürecinde işçilerin durumu

Kocaeli'de pandemi sürecinde işçilerin durumu

Emek Partisi (EMEP), Kocaeli'de pandemi sürecinde işçilerin durumunu gözler önüne seren verileri açıkladı: "Pandemide her 10 işçiden biri ücretsiz izne çıkarıldı! Dört işçiden biri gelirinin dörtte birini kaybetti!"

A+A-

EMEP Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan, SGK ve İŞKUR verilerini paylaşarak, "Ücretsiz izin ve işten atmaların son bulması, tam zamanlı iş, tam ücret, işsizlik sigortası fonunun sadece işçiler ve işsizler için kullanılması için birlikte mücadele edelim" dedi. 

Kovid-19 salgınında onuncu ayının geride kaldığını hatırlatan Erkan, "Bu on ayda; virüsün yayılım hızının pik yaptığı dönemlerde dahi, iktidarın 'ne olursa olsun üretim sürsün' tutumu nedeniyle, patronların karı uğruna çarklar dönerken, işçi ve emekçilerse sürü bağışıklığına terk edildi. Kısıtlama kararlarının dışında tutulan işçiler özel izinlerle çalıştırılmaya devam etti/ediyor. Pandemi süresince 'hastalık mı, açlık mı' ikilemi arasında çalışmak zorunda bırakılan işçilerin her türlü talebini görmezden gelen iktidar, sıra patronlara gelince adeta kesenin ağzını açtı. Hükümet tarafından açıklanan tüm paketlerden patronlara teşvik ve destekler çıkarken işçilerin payına ise kazanılmış haklarının gasbı, güvencesizlik ve esnek çalışma düştü. Kısa çalışma ödeneği adı altında işsizlik sigortası fonu patronların yağmasına açılırken, 'işten atmalar yasaklanıyor' propagandası eşliğinde gündeme getirilen torba yasayla ücretsiz izin ve tazminatsız işten çıkarmaların önü açıldı" ifadelerini kullandı. 

"150 BİN İŞÇİ KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ ALDI, 60 BİN İŞÇİ ÜCRETSİZ İZNE GÖNDERİLDİ" 

Hükümet ve patronların pandemiyi fırsata dönüştürüp işçi haklarını budadığını belirten Erkan, işçilerin çalışma ve yaşam koşullarının her geçen gün daha da ağırlaştığını vurguladı. Pandemi ile geçen 10 ayın işçiler için ne anlama geldiğini anlamak için sanayi kenti Kocaeli'deki tabloyu ortaya koymanın yeterli olduğunu ifade eden Erkan, "Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) aylık bülteni sigortalı istatistikleri Ekim 2020'ye göre; ilimizde aktif sigortalı sayısı 604 bin 182. Yine, İŞKUR İstatistik Genel Müdürlüğü verilerine göre; pandemi süresi boyunca, ilimizde faaliyet gösteren toplam 17 bin 237 işyerinde çalışan 150 bin 138 işçi kısa çalışma ödeneğinden yararlandı. 17 Nisan 2020'den 31 Aralık 2020 tarihine kadar ücretsiz izne gönderilerek nakdi ücret desteği alan işçi sayısı ise 59 bin 843 işçi" dedi. 

"İşte pandemi süresince Kocaeli'deki işçilerin durumu! Peki, bu rakamlar ne anlama geliyor?" diyen Erkan, durumu şu maddelerle özetledi: 

* Kocaeli'de her 4 çalışandan 1’i pandemi süreci boyunca normalde aldıkları ücretin en fazla %75’ini alabildiler. Gelirlerinin dörtte birini kaybettiler.

* Her 10 çalışandan 1’i ücretsiz izne çıkarılarak aileleriyle birlikte ayda 1168 lirayla yaşamaya mahkum edildi.

* Her 3 çalışandan 1’i pandemi sürecinde gelir kaybına uğradı, daha fazla yoksullaştı.

* Bu oranlara açıklanan enflasyon oranlarını da (TÜİK verilerine göre Aralık 2020’de %14.60)  dahil ettiğimizde, Kocaeli’de; Her 10 çalışandan 1’i en az % 65 daha fazla yoksullaştı. Her 4 çalışandan 1’i en az % 40 daha fazla yoksullaştı.

"İŞÇİLERİN GÜNLÜK 47 LİRA İLE YAŞAMASI BEKLENİYOR!"

Ücretsiz izin uygulamasının 29 Aralık tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından iki ay süreyle, 17 Mart tarihine kadar bir kez daha uzatıldığını hatırlatan Erkan, "Cumhurbaşkanı 'gerekli görürse' bu süreyi Haziran 2021'e kadar uzatabilecek. Yine, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre; 2021 yılında ücretsiz izne çıkarılan işçilere ödenen 'nakdi ücret desteği' tutarına, asgari ücrete yapılan zam oranında bir artış yapıldı. Buna göre 1168 lira olan ücretsiz izin ödeneği, 1420 liraya çıkarılmış oldu. Artık işçilerden günde 39 lira ile değil 47 lira ile yaşaması bekleniyor!" dedi.

"ÜCRETSİZ İZİN İŞÇİLERİ CEZALANDIRMA YÖNTEMİNE DÖNÜŞTÜ"

Ücretsiz izin uygulamasının işçileri cezalandırma yöntemine dönüştüğünün altını çizen Erkan, "Ücretsiz iznin 29 Aralık'ta uzatılmasının ardından 31 Aralık günü, Çayırova Şekerpınar OSB'de faaliyet gösteren Migros Depo'da çalışan 60 işçinin 'yeni yıl hediyesi' olarak ücretsiz izne çıkarıldığını biliyoruz. Önceki gün ise GOSB'da faaliyet gösteren TAYAŞ gıda fabrikasında 70 işçi ücretsiz izne çıkarıldı. Yine Dilovası OSB'de faaliyet gösteren Systemair HSK fabrikasında çalışan 21 işçi aylar önce ücretsiz izne çıkarılmıştı. 17 Ocak'ta ücretsiz izin süresi bitecek olan işçilerin uzatma kararı ile birlikte akıbetlerinin ne olacağı ise belirsiz. Patronlara ilimizde her 10 işçiden birinin ücretsiz izne çıkarılmış olması yetmemiş olacak ki işçi sayısını artırmak için cansiperane çalışıyorlar! Patronlar; Hükümetin torba yasa ile onlara verdiği, istediği sayıda işçiyi üstelik işçilerin onayı olmadan ücretsiz izne çıkarma hakkını adeta tepe tepe kullanıyor. Öyle ki; Migros Depo ve Systemair HSK'da hakkını arayan, sendikaya üye olan işçileri cezalandırma yöntemine dönüşmüş durumda ücretsiz izin uygulaması" diye konuştu. 

"TAM ZAMANLI İŞ, TAM ÜCRET!"

Migros Depo ve Systemair işçilerinin ücretsiz izin uygulamasının son bulması için mücadele ettiğini dile getiren Erkan, "Kocaeli bir emek kenti, bu emek kentinde pandemi süresince her 10 işçiden biri ücretsiz izne çıkarılmışsa, her dört işçiden biri gelirinin dörtte birini kaybetmişse, işçiler daha fazla yoksullaşmışsa bunu tersine çevirebilmek için birlikte mücadele şarttır. Çağrımız bu kentteki işçi sendikalarına, işçileredir. Sendikalar bir an evvel ücretsiz izin uygulaması ve işten atmaların son bulması için harekete geçmelidir. Bu saldırı tüm işçi sınıfınadır ve bu saldırıya birlikte karşı konulmalıdır. Biliyoruz ki, sendikaları harekete geçirecek olan da işçilerin örgütlü müdahalesi olacaktır. Gelin; ücretsiz izin ve işten atmaların son bulması, tam zamanlı iş, tam ücret, işsizlik sigortası fonunun sadece işçiler ve işsizler için kullanılması için birlikte mücadele edelim" dedi. 
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.