1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. KESK Haber-Sen: İhraçlar işlerine iade edilene kadar mücadele edeceğiz
KESK Haber-Sen: İhraçlar işlerine iade edilene kadar mücadele edeceğiz

KESK Haber-Sen: İhraçlar işlerine iade edilene kadar mücadele edeceğiz

Kamudan ihraç edilen emekçiler adına açıklama yapan Haber Sen Kocaeli Temsilciliği, "İhraç edilen tüm arkadaşlarımız işlerine iade edilene kadar mücadelemizin süreceğinin bilinmesini istiyoruz" dedi. 

A+A-

KESK Kocaeli Şubeler Platformu adına basın açıklamasını Eğitim Sen Şube binasında gerçekleştiren Haber-Sen Kocaeli Temsilcisi Emre Toptaş, "15 Temmuz darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL ile kamudan, haksız ve hukuksuz bir şekilde binlerce kamu emekçisi ihraç edildi. İktidar; emekçilerin, anayasal ve demokratik bir hak olan çalışma hakkını elinden alarak, açlığa ve sefalete mahkûm etmeye çalışmaktadır. Kamudan İhracı bir silah olarak gören AKP iktidarı, kendine biat etmeyen, barıştan, demokrasiden, insan haklarından, özgürlüklerden, sendikal hak ve özgürlük mücadelesinden yana kesimleri susturmak, baskılamak amacıyla kullanmaktadır" dedi. 

"İHRAÇ EDİLME KARARLARI HUKUKA AYKIRI"

Aralarında Şube yönetim kurulu üyemizin de bulunduğu birçok PTT emekçisinin çalışma hakları ellerinden alınarak kamudan ihraç edildiğini hatırlatan Toptaş, "Şube Kadın Sekreterlerimizden Esra Ademhan ile KESK Üst Kurul Delegemiz İzzettin Ekin arkadaşlarımız; 'Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisaklı yahut bunlarla irtibatı olduğu değerlendirilen...” maddesine dayanarak, haksız ve hukuksuz şekilde ihraç edilmişlerdir. Esra Ademhan arkadaşımız fiilen görev başındayken eline tutuşturulan, İzzettin Ekin arkadaşımız ise posta yoluyla kendisine tebliğ edilen yazılarla, hukuka aykırı olarak çalışma hakları ellerinden alınmıştır. Üyelerimize herhangi bir dava bile açılmamışken, tebliğ yazılarında da mesnetsiz ve dayanaksız iddiaları destekleyecek hiçbir delil veya gerekçe dahi gösterilmemişken, Bakanlıkça ihraç edilme kararları hukuka aykırıdır" ifadelerini kullandı. 

Geçen yıl Eylül ayında yine aynı gerekçelerle ihraç edilen Haber-Sen 4 no’lu şube yöneticisi Mehmet Emin Varlı'nın açılan dava sonrasında ihracının hukuka aykırı bulunduğunu ve işine geri döndüğünü aktaran Toptaş, "Aynı gerekçelerle, 'kes kopyala' mantığıyla ve tüm hukuk normlarını çiğneyerek alınan bu karar da, er ya da geç arkadaşlarımızın dönüşüyle sonuçlanacaktır. Hükümetin bu uygulamalarının anti demokratik olduğunu bir kez daha vurguluyoruz. Sonuç olarak: İhraç edilen tüm arkadaşlarımız işlerine iade edilene kadar mücadelemizin süreceğinin bilinmesini istiyoruz. Tüm bu baskılara karşın bu ülkenin onurlu ve mücadeleci kamu emekçileri olarak boyun eğmeyeceğiz. OHAL, KHK rejimi ve sonrasında teftiş kurulu raporları ile ihraç ettiğiniz arkadaşlarımızın tamamı işine geri dönecek; biz kazanacağız, emek kazanacak, demokrasi ve özgürlükler kazanacak. Tüm hukuksuzluklar son bulacak, siz gideceksiniz ve biz kalacağız" dedi. 

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.