1. YAZARLAR

  2. Ömer AVCI

  3. Karşılıksız iyilikler
Ömer AVCI

Ömer AVCI

Karşılıksız iyilikler

A+A-

Karşılıksız iyilik yapmak ilahi bir lütuftur. Aslında bu iyilik karşılıksız değildir ama karşılığı iyilik yaptığında değil Allah’tadır. Bunun farkında olup sırf Allah için iyilik yapmak herkese nasip olmaz bu gerçekten güzel bir lütuftur.

Hani derler ya, ‘iyilik yap denize at balık bilmezse halik bilir’
Evet balık bilmeyebilir ama Halik (Allah’ın yaratan ismi şerifi) bunu iyi bilir ve bundan memnun olur sevinir. İyilik yapmak, cömert olmak büyük bir erdemliktir. Öyle ki Allah (CC) cömert kullarını övmüştür.
Peygamberimiz, cömert kullara iyi davranın çünkü onlar düşüp sendelerse Allah ellerini tutar buyurmuştur. Hakeza, ‘Cömerdin yemeği şifâ, cimrinin yemeği hastalıktır’ buyurmuştur.
İyilerin en iyi yönü tabi ki cömertlikleridir. Allah için yaptıkları hiçbir şeyde maddi bir kazanç veya bir teşekkür bile beklemezler. Nitekim ayeti kerimede teşekkür dahi beklemedikleri beyan edilmiştir. 
Karşılığını Allah’tan bekleyip elindekini vermek, aç insanı doyurmak, ihtiyaç sahibi birinin elinden tutmak, dertli birinin derdini gidermek vs vs bu gibi güzellikleri yapanlar Rabbimiz tarafından hem övülmüş hem de cennetle müjdelenmiş, yaptıklarının kat be kat fazlasını alacakları da beyan edilmiştir.
Kim bir Müslüman kardeşinin ihtiyacını giderirse Allah’ta onun ihtiyacını giderir, kimde bir Müslümana yardım ederse Allah’ta ona yardım eder buyurmuştur efendimiz (Sav)
Zaten kardeşliğin, dostluğun ve sevginin temel taşıdır iyilikler.
İnsan dostunu iyilikler karşısında ve kötülükler karşısında tanıyabilir. Öyle ki, iyi olanlar dostlarını, kardeşlerini asla yüz üstü bırakmazlar. Çünkü kalplerindeki iyilik çeşmesi kapanmaz ve akışını bozmaz. Dedik ya bu bir ilahi ikram ve lütuftur herkese nasip olmaz.
İyi olanlar, birbirlerini Allah için sevenler hiçbir gölgenin bulunmadığı mahşerde arşın gölgesinde gölgelenecektir. Allah (CC) benim için birbirini sevenler ve yardımlaşanlar burada gölgelensin ta ki diğer ikramlarım gelinceye kadar buyurmaktadır.
Ayeti kerimede de buyrulduğu üzere, iyiliklerde yardımlaşın, kötülüklerde yardımlaşmayın. İyilik ettiklerinizin duaları makbuldür onlardan sadece dua isteyin ve hep iyilik yapmaya devam edin çünkü;
Allah’ın iyi kulları için hep iyi planları vardır…
Selam ve dua ile

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.