1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Kariyerde İngilizce parametresi
Kariyerde İngilizce parametresi

Kariyerde İngilizce parametresi

Just English Eğitim Uzmanı Mert Kağan Yangılkaya İngilizce öğrenmek ve gerekliliği ile ilgili görüşlerini siz değerli okuyucularımızla paylaştı

A+A-

Yabancı Dil Bize Neden Yabancı ? 

Türkiye’de yabancı dil eğitim sisteminin beklentilerin çok altında kaldığı bir gerçektir. Üniversite aşamasına kadar geçen İngilizce eğitim süresi düşünüldüğünde liseyi bitiren bir öğrencinin sorunsuz İngilizce konuşması gerekir. Çünkü bu süre dil öğrenmek için fazlası ile yeterli bir süre. Ama maalesef sonuç öğrenilmiş birkaç cümleden öte gidemiyor. Çünkü İngilizce dersleri sürekli yazarak, kelime ve gramer öğrenerek geçiyor. Ama bunlar pratiğe dökülmüyor. Oysa İngilizce konuşarak öğrenilen yaşayan bir dildir.

‘’ Emek vermediğiniz hiçbir şeyi öğrenemezsiniz ‘’

  1. Dile maruz kalmadan dili öğrenmeniz mümkün değil.
  2. Kısa sürede sonuç bekleyip cesaretinizi kırmayın.
  3. Kendinize zaman tanıyın. Sabırlı olun.
  4. Bütün ön yargılarınızı yıkın.
  5. Hata yapmaktan korkmayın.

Peki İngilizce neden bu kadar önemli?

Dünyada beş kişiden biri İngilizceyi konuşabiliyor ya da en azından anlayabiliyor. Bu dili kendi ana dili olarak konuşan 400 milyondan fazla insan var. İngilizce, 50'yi aşkın ülkede ya resmi ya da esas olarak konuşulan dillerinden biri. Çince, İspanyolca, Fransızca ve hatta Rusça ve Almancayı ana dilleri olarak konuşan birçok insan olmasına ve bu dillerin önemlerinin geçtiğimiz on yıllık sürede bir hayli artmasına rağmen, insanların dünya çapında tanışması ve beraber çalışmasına olanak sağlayan en küçük ortak payda hala İngilizce.

İngilizce, aynı zamanda bir düşünce yöntemi midir? Aslında her dil bir düşünce yöntemi. Ana dilinde konuşurken, belirli bir düşünce kalıbıyla hareket ediyorsun. İngilizce bildiğin zaman ise, yeni bir düşünce sistemine geçiş yapıyorsun. Bu da sana yeni bir bakış açısı kazandırıyor, hayata farklı bir çerçeveden bakmayı öğreniyorsun.

Farklı bakış açılarının kariyere ne gibi bir etkisi olabilir? Kariyerini inşa ederken tek bir bakış açısıyla değil, birçok farklı açıdan bakmanı sağlar. Nesneleri iki boyutlu değil, üç boyutlu görürüz. Sadece iki boyutlu görebilseydik, kaçıracağımız şeyleri bir düşün!

İşte kariyerimiz de böyledir. Sadece belli bir noktaya odaklanırsak, resmin bütününü görmemiz zorlaşır. İngilizce bilmek, kariyerimizin farklı yönlerini görmemizi; hatta belki de yeni kariyer fırsatlarını yakalamamızı sağlar. 

Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrenciler neye göre, hangi sınavlara girmeleri gerekir?

Öğrenciler hangi yaşta olurlarsa olsunlar üniversite, yüksek lisans veya doktora programlarından birinde eğitim alabilmek için öncelikle dil yeterliliklerini belgelemelidirler.

En popüler 3 sınav IELTS, TOEFL ve PTE

‘’Bu gurur verici bir süreç olduğu kadar stresli ve emek gerektiren bir süreç.”

Mert Kağan YANGILKAYA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum