1. YAZARLAR

  2. Ömer AVCI

  3. Kaderimiz değişir mi?
Ömer AVCI

Ömer AVCI

Kaderimiz değişir mi?

A+A-

Herkes kader konusunda meraklıdır. Yani kader nasıl bir şey değişir mi veya bu benim kaderimmiş demek ne manaya gelir gibi birçok şey var zihinlerde.
Evvela şunu belirtelim kader iki türlüdür. Kader-i mübrim (Değişmez kader) ve kader-i muallak (Değişen kader ) . Bunları kaza-i muaalak ve mübrimde denir.

Peki bunlar nedir?

Kader-i mübrim değişmeyen kaderdir. Yani yağmurun yağması, güneşin doğması ve ölüm gibi şeyler değişmez bu işin kesin ve değişmeyen kısmıdır.
Kader-i muallak ise değişen kaderdir. Mesela başınıza bir musibet gelecektir ama verdiğiniz sadaka veya ettiğiniz dua, yaptığınız bir iyilik hürmetine Allah (CC) o belayı def eder. Sadaka kazayı ve belayı önler hadisi şerifi de bunun izharıdır.
Ve ayrıca ettiğiniz dua, yaptığınız iyilikler sizin başınıza gelecek olan musibet ile kapışırlar ve o musibeti yenerler ve başınızdan defederler hadisi de bunun izharıdır. Tabi cüz-i irade yani insana verilen akıl, idrak etme, feraset gibi unsurlarda kaderde önemli rol oynamaktadır.
Peki insan mı kaderini çizer yoksa Allah mı kaderini çizer konusu nasıldır? Evet kaderi insanın kendisi çizer yaşantısı ile ama Allah (CC) kulunun neler yapacağını ezeli ilmi ile bildiği için bunu levhi mahfuz (Korunan ve her şeyin yazılı olduğu kitap) ta yazmıştır.
Mesela sizin yapacağınız her şey onun ilmi içindedir bilir ama size onu o yaptırmaz sadece yapmanız için müsaade eder. Sizde size verilen cüz-i irade ( akıl) ile Her ne yaparsanız yapın müsaade eder çünkü imtihan gereği herkes iyi kötü hayatını yaşayıp imtihanını geçirmek zorundadır.
Ve bu imtihanda herkese iyisi kötüsü anlatılmış Kuran ve sünnet unsurları ile doğru ve yanlış kavramlar belirtilmiştir. Artık kul bunları bile bile hangisini tercih ederse onun mesuliyetindedir. Allah (CC) camiye gidenin ayağına motor koysa, içki içmeye gidenin kafasına taş düşürse öyle imtihan olmaz. 
Allah herkese müsaade edecektir ki imtihan olunsun. Ben sizi imtihan ediyorum çünkü ben sizin ne yapacağınızı biliyorum ama siz bilmiyorsunuz. Sonra bana ben bunları yapmazdım demeyesiniz için sizin kendinize sizi şahit etmek için müsaade ediyorum buyurmuş oluyor.
Bizde başımıza gelecek olan musibetleri önce ibadetlerimizle sonra iyiliklerimizle def edip ebedi hayatımızı da kurtarmak üzere insanlara faydalı şeyler yapıp onlara yardımcı olalım işte o zaman imtihanda kaderimizde güzel olacaktır. Selam ve Dua ile

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.