1. YAZARLAR

  2. Ömer AVCI

  3. İyimser bakmak
Ömer AVCI

Ömer AVCI

İyimser bakmak

A+A-

Dinimiz bizlere her şeyin iyi yönünden bakmayı tavsiye eder. Hatta bazen de şer gördüklerinizde hayır vardır fakat siz bilemezsiniz der. Yani iyimser olmak elbette güzel bir şey ama bazı konularda iyimser olmanın sadece zararı olur.

Mesela nedir bu bazı konular. Örnek verecek olursak şunu diyebilirim. Sizi kandırıyorlar, kendi menfaatleri için iş yapıyorlar, sizin emeklerinizi çalıyorlar veya peşkeş çekiyorlar ve siz hala iyi niyetle bakmaya çalışıyorsunuz. İşte bu yanlış ve bunda iyimser olunmaz zira burada iyimser olmak herkese zarar verir.

Evinizi soyan hırsıza iyimser olur musunuz? Arabanızı çalana? Hakkınızı yiyene, haine? vs.. Yani iyi yönden bakmak için masumiyet önemli, veya bir hatadır geçer diyebilecek hata olmalı yoksa hakkınız hukukunuz elinizden alınıyor da siz hala iyi niyetle bakıyorsanız o zaman daha çok sömürülürüz.

Şimdi bunu niye yazma gereği duyduğumu izah edeyim. Bazı arkadaşlar ülkemizde dönen oyunları anlamadan dolayısı ile anlatmadan hep iyimser şeyler yazmaya ve kendi hayalleri ile gerçekleri bütünlemeye çalışmakta. Bazen öyle şeyler konuşup yazıyorlar ki, inanın çocuk bile güler yazdıklarına ve konuştuklarına.

Bizler yıllarca bu ülkeni siyasi, ekonomi, sosyal, kültürel ve sportif alanlarında birçok şeye şahit olduk. Ama şimdi bakıyorum da bazı abiler ablalar herhalde gece rüya görüp sabah o iştahla eline kalem alıyor yazıyor veya telefon alıp konuşuyor.

Neymiş efendim şöyle olacak böyle olacak .. Ben imalı bir şekilde yazıyorum ama ilerde nasipse şayet daha net yazarım inşallah.. Gönülden geçen iyi şeyleri size bir sömürü olmasına izin vermeyin. İyimser bakarken iyi analiz edin ki ne size nede milletimize zarar vermesin.

İyimser baka baka gerçekleri görmekten uzak kalındı ve sömürüye maruz olduk enteresan bir şeydir ki sömürülen insanlar hala iyimser ve hala iyi niyet içindeler. Evet iyi niyet kurbanı buna denir ama lütfen özellikle siyasi gelişmeleri konuşurken hayal, beklentiden uzakta gerçekleri konuşalım.

Yapılan yanlış şeyleri başka türlü yorumlayıp gerçeklerden uzakta yorumlarsak milletimizi de kandırmış oluruz. Ama önce kendimiz gerçekleri görmeliyiz sonrası zaten gelir. Evet iyimser olmak için iyi şeyler olmalı sömürenleri iyi göremeyiz!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.