1. YAZARLAR

  2. Ömer AVCI

  3. İlk emir ikra 'Oku'
Ömer AVCI

Ömer AVCI

İlk emir ikra 'Oku'

A+A-

Evet çoğumuz biliriz bu emri Rabbimizin ilk emri deriz ikra diye başlar. Oku diye başlar hayat ve Kuran. Neden ikra? Rabbimiz bize neden okumayı ilk olarak emretmiştir?.
Mesela namaz kıl, oruç tut, zekat ver gibi unsurlarla değil de oku emriyle başlamıştır kullarından olan isteklerine.  Bizler tabi ki Rabbimizin mantığını sorgulamıyoruz ama gerçekten en yerinde istekte bu olmalıydı. 
Çünkü insan ne yapacaksa önce onun ilmini bilmeli. Namaz mı kılacak, nasıl kılınacak ve neler yapılacak bunları bilmeli. Oruç mu tutulacak hakeza hepsinde ilmi olmalı. Makine mühendisimi olacak gene onun ilmini okumalı.
Ama şimdilerde şöyle bir mantık var. Kuran bile oku diyor deyip nerde dünyalık ilim nerde dünyalık iş varsa onun peşine düşülüyor. Yahu mübarekler Rabbimiz oku diye emretmiş ama sen Kuran’ımı okuma, benim ilimlerimi okuma Resulümü okuma git bunun haricinde ot ilmi at ilmi makine ilmi oku buyurmamış ki…
Her şeyi öğrenmesi için çocuklarımızı nerelere yolluyoruz. Üniversite kazanıyor ta İstanbul’dan Erzurum’a gidiyor ama Kuran öğrenmesi için kapının önündeki kursa, camiye gönderilip evladım dinini öğren denmiyor. Ama lafa gelince Allah oku demiş kardeşim diyor.
Amanda aman nede laf dinlermiş bu adam. Yahu kendini kandırma Allah (CC) oku buyurmuş ama önce Kuran’ı oku dinini oku öğren buyurmuş sen bunu atlamışsın gelmiş birde hikâye okuyorsun.
Her çocuk anne ve babasından eğitim göremezse şikâyetçi olacak neden bana dinimi öğretmediniz diye. Buda en doğal şikâyeti ve hakkı olacak. Lafı başka yerlere çekmeye, yanlış tefsir etmeye bire bir bir toplum olmuşuz. Yani işine nasıl gelirse öyle davranmak, öyle anlamak konusunda uzman olmuşuz. 
Halbuki uzmanlık alanımız gerçeği iyi anlamak olsaydı şimdiye hiçbir yozlaşma, ahlaksızlaşma olmaz hepsinin önüne geçerdik. 
 Hayırlı evlat istiyorsak onu Allah’ın istediği şeyleri okuttuktan sonra terbiye edip diğer ilimlere bırakmak lazım yoksa okur ama senin canına okur.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.