1. YAZARLAR

  2. Ömer AVCI

  3. Her şerde bir hayır var derler
Ömer AVCI

Ömer AVCI

Her şerde bir hayır var derler

A+A-

 Kuran-ı Kerim’de Rabbimiz bizlere şöyle buyurmuştur. Sizin hayır sandığınızda şer, şer sandığınızda hayır olabilir fakat siz bilemezsiniz.
Evet Rabbimiz bize aslında umutsuz olmayın şer gördüklerinize karşıda sabır ve tevekkül edin belki sizin bilmediğiniz bir hayır karşınıza çıkabilir de Allah’ın hikmetinden sual olmazmış bak bunda da hayır çıktı diyebilirsiniz.
Bazen hepimize olabilir ya bu işte iyi olmadı keşke yapmasaydık gibisinden şeyler. Ama daha sonra onun altından bir bakıyorsunuz sizin için aslında hayırlı ve güzel olur. Ondan dolayı önümüze çıkan sorunlarda sabır ve tevekkülle ve büyüklerimizin de dediği gibi vardır bunda bir hayır diyebiliriz.
Bu gibi durumlarda ileriye dönük düşünmek ve olayı o andaki görünümü ile değerlendirmemek her zaman için iyi olur. Çünkü gelecekte neler olur ve yaşadığımız o sıkıntının altından neler çıkar bilinmez. 
Zaten imtihan olmanın en cazip ve gizemli tarafı da budur. Yani kötü gördüğümüzde bile güzellik arayabilmek kişinin erdemliğindendir. Rabbimizde başka bir ayette, "Her zorlukla beraber bir kolaylık vardır" buyurmuştur.
Yani kul sabırlı ve tevekküllü olursa şer gördüğü şeylerin altından kendine iyi bir sonuç çıkartabilir. Bütün bu meseleleri geniş ve ileriye dönük düşünerek hareket edersek hayatımızın her alanında hem rahat olur hem de karamsarlıkları yıkarız.
Çünkü biliriz ki, bizi imtihan eden Rabbimiz var ve o bize ümit veriyor sabırlı olun tevekkül edin ben size iyi bir sonuç çıkartır ve sizin için sabrınıza ve tevekkülünüze karşı size ikramlarda bulunurum buyurmuş oluyor.
Evet şerde hayır aramak ve olumsuzluklarda Allah’a güvenip tevekkül etmek iyi insanların ve erdemlik sahibi olan insanların işidir. Tevekkül ehline Allah’ın hep iyi planları vardır. Her şerde hayır ve her sıkıntıda Rabbimizi aramak dileği ile 
Selam ve dua ile kalın..

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.