1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. HDP eş Genel Başkanı Pervin Buldan Gebze'de Partililer Bir araya geldi
HDP eş Genel Başkanı Pervin Buldan Gebze'de Partililer Bir araya geldi

HDP eş Genel Başkanı Pervin Buldan Gebze'de Partililer Bir araya geldi

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Kürt ulusal birliğinin bir an önce sağlanması gerektiğini belirterek, “Kürtler birlik ve beraberliğini yıllar önce sağlamış olsalardı ırkçı saldırılarla katledilmezdi.

A+A-

Kürtlerin birlik ve beraberliğinin sağlanmasının zamanı gelmiştir” dedi.

Hakların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “HDP’liyiz Her Yerdeyiz” kampanyası kapsamında Kocaeli’de sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler ile gerçekleştirdiği buluşmanın ardından Gebze’de bulunan bir düğün salonunda halk buluşmasına katıldı. Buldan’a parti milletvekilleri, MYK ve PM üyeleri eşlik etti. Heyet konvoy halinde Kocaeli’den Gebze’de buluşmanın gerçekleştiği düğün salona gelen Buldan, coşkuyla karşılandı.  Yüzlerce kişinin katıldığı buluşmada, sık sık “HDP halktır halk burada”, “Faşizme karşı direnen halklar kazanacak”, “Deniz’e sözümüz barış gelecek” sloganları atıldı.

AKBOĞA: BİRLİKTE MÜCADELE ÇAĞRISI

Saygı duruşunun ardından konuşan HDP Kocaeli İl Eşbaşkanı Mehmet Selim Akboğa, tüm baskılara karşı asla diz çökmeyeceklerini belirtti. İktidarın yanlış politikalarının bir utanç tablosu yarattığını getirdiğini dile getiren Akboğa, bu tablodan çıkılması gerektiğinin altını çizdi. Ceberrutlaşan iktidarın gitmesi gerektiğini vurgulayan Akboğa, tüm muhalefete partilerinin yürüttüğü demokrasi mücadelesiyle yan yana gelmeye çağırdı.

GERGERLİOĞLU: HALK İRADESİ KAZANDI

Ardından söz alan HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Kürt halkının iradesinin ayaklar altına alınmak istediğini belirterek, buna asla izin vermeyeceklerini söyledi Gergerlioğlu devamla, “Onların ayaklar altına almaya çalıştığı irade adalet diyen iradeydi. Bana her türlü zulmü yaptılar ama cezaevine girerken dediğim gibi dimdik girdim dimdik çıktım. Halkın vicdanı bizim yanımızdaydı ve halk kazandı” dedi.

KADIN TUTUKLULARA SELAM

Daha sonar söz alan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, tutuklu bulunan kadın siyasetçileri selamlayarak, “Halkımız hiç merak etmesin, rehin alınan bu arkadaşlarımız en kısa zamanda özgürlüklerine kavuşacaklar” dedi. Kocaeli’nin işçinin, emekçinin alın terinin sömürüldüğü ancak kentin zulme karşı başkaldırmasını bilen bir kent olduğunu söyleyen Buldan, partilerinin adalet ve demokrasiyi savundukları için büyük baskı altına alındığını vurguladı.

‘SALDIRILARA KARŞI DİRENİŞ’

Buldan, HDP’ye karşı amansızca saldırı furyasının başladığını ifade ederek, “Ama onların bu çabasını adalete olan inancımızı hiçbir zaman yitirmeden geliştireceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.  Kapatma davası başta olmak üzere Kobanê kumpas davası, fezlekeler, soruşturmalar karşısında hiçbir zaman adalet anlayışımızdan vazgeçemeyeceğimizi bir kez daha ifade ediyorum. Halkın bu partiyi kapattırmayacağını bu gelsinler bu halkın yüreğinde görsünler. Onların amacı HDP’siz bir siyasettir. Ama HDP’nin kökleri bu ülkenin topraklarına öyle bir filizlenmiştir ki HDP’yi koparmak kolay olmayacak. Onlar saldırdıkça biz daha çok güçlenip, cesaretleniyoruz. Partimizi kapatmaya çalışanlar, HDP’nin kapatılmayacağını gelip Kocaeli’den görsünler” diye konuştu.

‘KÜRT ULUSAL BİRLİĞİ SAĞLANMALI’

Buldan, Kürt ulusal birliğine ilişkin de şöyle konuştu: “Elbette ki Kürtlerin birliği önemlidir. Ulusal birlik meselesinin altını bir kez daha çiziyorum. Kürtler birliğini sağlamalıdır. Demokrasi güçleri de ortak bir tavır almak durumundadır. Kürtler birlik ve beraberliğini yıllar önce sağlamış olsalardı ırkçı saldırılarla katledilmezdi. Kürtlerin dilleri, kimlikleri bu kadar yasaklı bir hale gelmezdi. Geç kalmış sayılmayız. Kürtlerin birlik ve beraberliğinin sağlanmasının zamanı gelmiştir. Bunun bir an önce adımının atılması gerekir” dedi.

‘AKP GİDİCİ’

AKP’nin artık gidici olduğunu söyleyen Buldan, “Ve tüm bunlar karşısında tek yaptığı saldırmak. Biz bu saldırıların önünde büyük bir barikat oluşturmak zorundayız. Seçime kadar ve seçim sonrasında da Türkiye’nin huzura kavuşması için bunun elzem olduğunu bir kez daha ifade etmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

‘TECRİT TÜRKİYE’Yİ SARDI’

Buldan, PKK lideri Abdullah Öcalan üzerinde uygulanan ağırlaştırılmış tecrit politikalarının son bulması gerektiğini dile getirerek, tecridin tüm Türkiye’yi olumsuz etkilediğini belirtti. Buldan, şöyle devam etti: “Hiçbir cezaevinde tecrit uygulanmamalıdır. Bu haksızlıkların son bulması için mücadeleyi büyütmeliyiz. Gergerlioğlu’nun çıkması için nasıl mücadele ettiysek tutsak arkadaşlarımızın özgürlüğüne kavuşması için aynı şekilde mücadele etmeliyiz. Kazanmaktan başka alternatifimiz yok. Hepinizin bu barış, demokrasi mücadelesinde yolunuz açık olsun.”

Buluşma, şarkılar eşliğinde çekilen halayların ardından son buldu.

 HABER MERKEZİ

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.