352286612
 • BIST 100

  10771,40%0,29
 • DOLAR

  32,82% 0,04
 • EURO

  35,04% -0,18
 • GRAM ALTIN

  2449,21% -1,62
 • Ç. ALTIN

  4004,66% 0,79

Salgında arı ürünlerine olan talep katlandı

BEE'O Propolis Genel Müdürü ve Gıda Yüksek Mühendisi Aslı Elif Tanuğur Samancı, salgın sürecinde Türkiye'de propolis başta olmak üzere arı sütü, ham bal, arı ekmeği gibi katma değerli arı ürünlerine 4 kat talep artışı olduğunu söyledi.

EKONOMİ 15.01.2021 12:07:00 0
Salgında arı ürünlerine olan talep katlandı

Samancı, arı ürünlerine ilişkin yaptığı değerlendirmede, salgın nedeniyle takviye edici gıdalara ve propolise yoğun ilgi olduğunu ifade etti.

Salgın sürecinde talebin karşılanması için iki vardiya çalışmaya başladıklarını anlatan Samancı, 2020 yılına 110 çalışanla başladıklarını, bu sayının daha sonra 180 kişiye kadar çıktığını, üretim kapasitelerini de artırdıklarını söyledi.

Samancı, salgın sürecinde birçok firma işlerini azaltırken, kendilerinin normal süreçten daha yoğun çalıştıklarını aktararak, "Salgın sürecinde Türkiye'de propolis başta olmak üzere arı sütü, ham bal, arı ekmeği gibi katma değerli arı ürünlerine 4 kat talep artışı oldu. Dünya pazarında da benzer bir tablo ortaya çıktı. Hem ülkemizdeki hem de ihracat talebini karşılamak için çalıştık, salgının ilk bir aylık sürecinde zorluk yaşadık ancak hızla adapte olduk ve talebi karşılıyoruz." diye konuştu.

Anadolu arı ürünleri dünyaya ihraç ediliyor

Samancı, Türkiye'de propolis ve arı ürünleriyle ilgili bilinirliğin oluştuğunu anlatarak, bu yıl ihracata ağırlık vereceklerini, dünyadaki normalleşme ile fuar ve kongreler aracılığıyla Anadolu arı ürünlerini dünyaya daha detaylı tanıtmaya odaklanacaklarını dile getirdi.

Türkiye'nin propolis konusunda ilk ve tek uzman Ar-Ge merkezine sahip olduklarını vurgulayan Samancı, Anadolu propolisi ile çeşitli hastalıkların tedavisini destekleyici nitelikte klinik araştırmalar yürüttüklerini, 10 ayrı üniversitede 10 ayrı klinik araştırma yaptıklarını söyledi.

Samancı, yeni ürün serisi olarak cilt bakımı serisi de geliştirdiklerini aktararak, şunları kaydetti:

"Geçen yıl güneş koruyucu ürün serimizin lansmanını yapmıştık. Yüzde 100 doğal formüller geliştiriyoruz. Anadolu propolisi etken madde açısından çok zengin, bundan dolayı antioksidan ve antibakteriyel etkileri de var. Dolayısıyla cilt bakım veya gıda ürünlerinin formüllerine girdiğinde ürünü de koruyucu, raf ömrü sağladığı için ürünlerimizi katkısız, koruyucusuz saf ve doğal şekilde geliştirebiliyoruz. El ve yüz kremleri, anti aging (yaşlanmayı geciktirici) kremler, serumlar, diş ve saç serisi alanlarındaki formülasyonlarımızla bu yıl yeni ürünlerimizi piyasaya sunacağız. Mevcut formülasyonlarımızda da daha kolay tüketilebilen hazır içecekler serisi gelişiyor olacak."

"5 binin üzerinde sözleşmeli arıcımız ve 500 binin üzerinde sözleşmeli arı kovanımız var"

Aslı Elif Tanuğur Samancı, şu anda Avrupa, Amerika, MENA bölgesi ve Uzak Doğu'da olmak üzere 14 ülkeye ihracat yaptıklarını, bu yıl pazarlarına 10 yeni ülke ilave etmeyi hedeflediklerini belirterek, geçen yıl 20 milyon lira ihracat gerçekleştirdiklerini, bu yıl bunu en az 2 katına çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Gıda Mühendisliği Bölümü'nde 3 yıl boyunca dünya genelinde propolis adıyla satılan 130 örneğin toplanarak incelendiğini, bunların içerisinden kendilerinin ürettiği Anadolu propolisinin en az 3 kat daha yüksek etken maddeye sahip olduğunun ispatlandığını anlatan Samancı, bunun; ürünün üretildiği coğrafya, Anadolu toprakları, endemik bitki zenginliği ve doğru üretimden kaynaklandığını söyledi.

Samancı, sözleşmeli arıcılık yöntemiyle kovandan sofraya izlenebilir bir şekilde propolis ve arı ürünü üretimini başlattıklarını aktararak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugün geldiğimiz noktada Türkiye'nin en büyük sözleşmeli arıcılıkla üretim yapan, yerli propolis, arı sütü, ham bal, arı ekmeği ve polen üreticisi konumundayız. 5 binin üzerinde sözleşmeli arıcımız ve 500 binin üzerinde sözleşmeli arı kovanımızla arıcılarımız temiz çevrelerde bizim belirlediğimiz koşullar ve malzemelerle üretim yapıyorlar. Arıcımıza malzeme, ekipman eğitimi, alım garantisi veriyoruz, arıcımız artık yüksek kalite ve verime odaklanıyor. Piyasada çok fazla sahte ürün var. Propolisin bir tebliğinin, standardının çıkması gerek."

"Arı sokmasıyla ortaya çıkan zehir bile şifa kaynağı"

Samancı, arı sokmasıyla ortaya çıkan zehrin bile şifa kaynağı olduğuna dikkati çekerek, iyi arıcılık uygulamalarıyla elde edilen ürünün tamamından faydalanmaya çalıştıklarını söyledi.

Türkiye'de 8 milyon arı kovanının bulunduğunu, kendilerinin ise şu anda 500 bin sözleşmeli arı kovanına sahip olduklarını, yıllar içerisinde 4 milyon kovana ulaşmayı hedeflediklerini ifade eden Samancı, "Türkiye'de sadece 4 milyon kovandan propolis üretmeyi başarsak bütün dünyaya yetecek kadar propolis üretmiş oluyoruz. Anadolu topraklarında böyle bir potansiyel söz konusu. Hazır var olan kovanların sahipleriyle iletişime geçiyoruz. Arıcıya hiçbir maliyet bırakmamaya çalışıyoruz. Propolisi direkt bizim onlara sağladığımız ekipmanlarla göndermelerini istiyoruz." şeklinde konuştu.

Samancı, propolisin yeni tip koronavirüse (Kovid-19) etkisiyle ilgili çalışmaların yayınlandığını anlatarak, "Propolis, doğal ve güçlü bir antioksidan olduğu için antiviral etkileri de var. Propolisin koronavirüse etkisine ilişkin çalışmaların sonucu hep olumlu olunca dünyada propolise karşı talep oluştu. Kore, propolis gibi doğal antiviral ürünlerin ithalatını kolaylaştırdı ve bu bizim için fırsat yarattı." dedi. 

Çin'in Vuhan kentinde arı ürünlerinin doktorlar tarafından tedavide kullanıldığı apiterapi merkezi olduğunu belirten Samancı, "Oraya korona hastaları gitmiş olmasına rağmen, o bölgedeki arıcılarda koronavirüsün etkisine rastlanmamış. Anket yapmışlar ve bunu arıcılık yapıyor olmasına ve arı ürünleri kullanmasına bağlamışlar. Benzer tablo bizde de oldu. Hiç durmadan çalışmaya devam ettik. Çok şükür koronadan dolayı hastaneye yatan, ağırlaşan hiçbir vakamız olmadı. 20'ye yakın akademik yayın çıktı. Bu yayınların gösterdiği gibi propolisin antiviral etkisinden kaynaklanıyor ve bu virüse karşı da vücudu destekliyor olabilir." diye konuştu.

Samancı, çalışanlara aileleriyle birlikte propolis damla, propolisli arı sütlü ham ballı karışım ve polen tüketimini zorunlu hale getirdiklerini belirterek, herkesin bağışıklığından emin olabilmek için çalışanlara bunu ücretsiz paket şeklinde sunmaya devam ettiklerini söyledi. 

Sahte propolis ürünlerine dikkati çeken Samancı, "İncelenen 130 propolisin yüzde 38'inde hiç propolise rastlanmadı. Rafta propolis diye satılıyor ama içinde propolis yok. 100 üründen 90'ında da etiketinde beyan edilen propolis yok. Doğru ve gerçek ürün üreten dünya genelinde bile çok az sayıda." dedi.

Samancı, geçen hafta "İnsanlığa Değer Katan Kadın Girişimci” ödülünü aldığını, bununla birlikte 37. ödüllerine sahip olduklarını anımsatarak, 2020 yılı biterken "Türkiye'nin En hızlı Büyüyen 5. Şirketi" ve Türkiye'nin en fazla ham bal ihracatı yapan şirketlerinden biri olduklarını sözlerine ekledi.AA


Yazar Abuzer Ertürk ile Söyleşiler...

Türkiye'nin LPG ihracatı geçen yıl yüzde 1,52 arttı

Aşırı sıcaklar sürecek mi? Uzmanı yanıtladı

Kandıra'da hafta sonu denize girmek yasaklandı

Vali Yavuz açıkladı... 11 bin 544 sürücüye işlem yapıldı

İzmit’ten tatil için gittiği memleketinde boğuldu

Gebze'de trafik kazası

Kocaeli’de binlerce sürücüye ceza kesildi!

TEM Otoyolu Kocaeli geçişinde bayram dönüşü yoğunluğu

Araçta başlayan tartışma kazaya neden oldu: 1'i ağır 2 yaralı

Hasan Doğan Gençlik Merkezinde kompozit cephe imalatı

Deniz ulaşımında yaz sefer tarifesine geçilecek

Kentsel Dönüşüm Eşya Depolama Talebini Artırdı

Yangında 8 kişi hayatını kaybetti

Milli heyecan Gölcük Anıtpark'ta yaşanacak

Sürücüler dikkat : Trafik cezalarında dev artış

'Keşanlı Ali Destanı' Darıca’da tiyatroseverlerle buluşuyor

Kandıra’da 110 ton çöp toplandı

Kocaeli'de bazı plajlarda denize girmek yasaklandı

Kocaelispor ilk yabancı transferini gerçekleştirdi

Kocaelispor’da transfer için kritik tarih 24 Haziran

Depozito iadesi 1 Ocak'ta başlıyor: İade başına ödeme yapılacak

Bugün hangi eczaneler nöbette?

Kocaeli'de hava durumu nasıl olacak?

Dolar bugün ne kadar?

Altın fiyatları ne kadar oldu?

Benzin ve motorin fiyatları

Kara Yollarında Durum

Karnesini alan teleferiğe koştu

Gebze Millet Bahçesi iç yollarında yoğun çalışma

Yükleniyor

Müslüman Doğu'nun İlk Demokratik Cumhuriyeti

İsrail, Gazze'deki Cibaliye Mülteci Kampı'na saldırdı! Çok sayıda ölü ve yaralı var

Swiss Transporte, Zürih'te Nakliyede Çevre Dostu Çözümler Geliştiriyor

Almanya İşçi Vizesi: Kariyerinizi Uluslararasılaştırmanın Kapıları

Yurt Dışında İş Bulmak Kolay Mıdır?

Dünya liderlerinin gözünün içine baka baka söyledi: Artık sizden bıktık

Havuzdan bulaşan 'beyin yiyen amip' 16 aylık çocuğu öldürdü

Halk sokaklara indi, belediye başkanının evini basıp ateşe verdiler

İspanya Kargo Gönderimi

Avrupa Parlamentosu'ndan, AB'ye katılım süreci ile ilgili skandal Türkiye raporu

Türkiye'nin LPG ihracatı geçen yıl yüzde 1,52 arttı

Yangında 8 kişi hayatını kaybetti

Sürücüler dikkat : Trafik cezalarında dev artış

Depozito iadesi 1 Ocak'ta başlıyor: İade başına ödeme yapılacak

Kara Yollarında Durum

Kripto düzenlemesi meclise geliyor

İstanbul'da güvenilir kız öğrenci yurdu mu arıyorsunuz?

TFF’den EURO 2024'e götürülen görevli ve misafir sayısı hakkında açıklama

Osman Gazi Köprüsü'ne ek vergi geliyor

O tarihten sonra limitler değişecek

Kocaeli'de CHP'nin toplantısında tansiyon yükseldi! Milletvekilinin kuzeni, "Seni vururum" diyerek başkan yardımcısının üzerine koştu

MHP lideri Bahçeli, Özgür Özel'i öve öve bitiremedi

Yeniden Refah Partisi Kocaeli, temayülle il başkanını değiştirecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ili işaret etti: Yanlış aday yüzünden kaybettik

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan köklü değişim sinyali

MHP'nin bayramlaşacağı dört parti belli oldu

Özgür Özel, “Kimsenin gözünün yaşına bakmam”

Lütfü Türkkan’dan Meral Akşener’e: Kararını gözden geçir

Erbakan talimat vermişti! Yeniden Refah Partisi kazandığı belediyelere tabelaları astı

Seçim yenilgisi sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan talimat!

Dolar bugün ne kadar?

Altın fiyatları ne kadar oldu?

Benzin ve motorin fiyatları

Akaryakıta dev zam yolda!

Kira artışları enflasyonu ikiye katladı

BCCOIN (BlackCardCoin) Büyük Haber !

Benzin ve motorin fiyatları

Dolar bugün ne kadar?

Altın fiyatları ne kadar oldu?

Benzin ve motorin fiyatları

Kocaelispor ilk yabancı transferini gerçekleştirdi

Kocaelispor’da transfer için kritik tarih 24 Haziran

17 yaşındaki Emre’nin hedefi dünya şampiyonluğu

Yeni sezon için takımların harcama limitleri belirlendi

Kocaelispor 6 gün sonra topbaşı yapacak

Kocaelispor 4 yabancı alacak

Körfez'de kuşak sınavı yapıldı

EURO 2024'te VAR gelişmesi

Sinem Erdoğan’ın hedefi, Ay Yıldızlı forma

Kocaelispor onlara emanet

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Galatasaray 38 33 2 3 66 102
2.Fenerbahçe 38 31 1 6 68 99
3.Trabzonspor 38 21 13 4 19 67
4.İstanbul Başakşehir 38 18 13 7 14 61
5.Kasımpaşa 38 16 14 8 -3 56
6.Beşiktaş 38 16 14 8 5 56
7.Sivasspor 38 14 12 12 -7 54
8.Alanyaspor 38 12 10 16 3 52
9.Rizespor 38 14 16 8 -10 50
10.Antalyaspor 38 12 13 13 -5 49
11.Gazişehir Gaziantep 38 12 18 8 -7 44
12.Adana Demirspor 38 10 14 14 -7 44
13.Samsunspor 38 11 17 10 -10 43
14.Kayserispor 38 11 15 12 -13 42
15.Hatayspor 38 9 15 14 -7 41
16.Konyaspor 38 9 15 14 -13 41
17.Ankaragücü 38 8 14 16 -6 40
18.Fatih Karagümrük 38 10 18 10 -3 40
19.Pendikspor 38 9 19 10 -31 37
20.İstanbulspor 38 4 27 7 -53 16

YAZARLAR