1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. ‘Güzeltepe’ gibi güzel bir çehresi olan ilçemiz bu noktaya getirildi
‘Güzeltepe’ gibi güzel bir çehresi olan ilçemiz bu noktaya getirildi

‘Güzeltepe’ gibi güzel bir çehresi olan ilçemiz bu noktaya getirildi

Çayırova ilçesinin temel sorunlarından birisi de çarpık şehirleşme ve ranta eksenli bilinçsiz uygulamalardır. 

A+A-

Saadet Partisi Çayırova İlçe Başkanlığı Sosyal İşler biriminden Çayırova’nın trafik ve şehirleşme sorunlarıyla alakalı açıklama yapıldı ve önerilerde bulunuldu.

Sosyal işler birim Başkanı Necdet Yüce tarafından yapılan yazılı açıklamada ‘Çayırova ilçesinde çarpık şehirleşme ve rant eksenli uygulamalar sonucunda hayatımıza artı katması gereken sosyal hayatın, aksine insanların hayatını zorlaştırdığına dikkat çekildi’

‘GÜZELTEPE’ İSMİ ESKİDE KALDI

Çayırova ilçesinin Sanayi bölgesinde olması sebebiyle yoğun trafik akışının olduğu ve bununla birlikte zaman zaman kilitlenme yaşandığını belirten Yüce, gerek yapı denetim gerekse sokak, cadde ve yapıların imar aşamasında rant anlayışlı uygulamalarda eklenince Çayırova ilçesinde bir mahalleden diğer bir mahalleye gitmek bile sorun haline gelmektedir. Eskilerden her şehrin kendine mahsus bir kimliği olduğu gibi Çayırova ilçemizin de eski adı ‘Güzeltepe’ gibi güzel bir çehresi vardı fakat plansız kentleşme uygulamaları ilçemizi bu noktaya getirdi. 

KALDIRIMLAR OTOPARK

Dikey mimari yerine yatay mimariyi Çayırova ilçemizde gerçek manada uygulamış olsaydık bugün bu sorunları konuşuyor olmazdık. Örneğin; dört kat ruhsat verilen ve içerisine 12 daire sığdırılan bir binaya park yeri tahsis etme zorunluluğu getirilmiş ancak bunu karşılayamayan projelere ruhsat verilmiş ve verilmeye de devam etmektedir. Bunun sonucunda park yerlerine sığmayan araçlar zaten dar olan yollara ve kaldırımlara istemeden de olsa taşmak zorunda kalıyor. Bu durumlarda bir annenin çocuk arabasıyla yada bir engelli vatandaşımızın bu yollarda yürüyebilmesi imkansız oluyor.

ÇAYIROVA’YI ÖRNEK YAPALIM

İlçemizin en yoğun yeri olan Fatih Caddesi başta olmak üzere genelinde karşılaşılan, hem görüntü kirliliği hem de fiziki yaşamı olumsuz etkileyen trafik ve park sorununa kısa vadede çözüm olması için insanların güvenle araçlarını bırakabileceği belirli noktalarda açık yâda kapalı otoparklar oluşturulması gerekir. Orta ve uzun vadede ise planlı ve sürekli artan nüfusu da hesaba katarak yatay mimari için ilçemizi hazırlamalıyız. İlçemiz hızlı göç alması sebebiyle yapılaşmanın olmadığı alan miktarı giderek azalan bir bölgedir. Biran önce önlemleri uygulamaya koymazsak birkaç yıl sonra dönülmez ve çözülmez sorunlarla karşı karşıya kalacağız. Şehrimiz bizim ve gelecek nesillerimizin. Lütfen rant odaklı düşünerek dikey mimariyle plansız bir ilçe değil yatay mimariyle ve sosyal alanlarıyla rahat ve huzurlu bir şehir inşa ederek Türkiye’ye örnek bir başarı yakalayalım.
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.