1. YAZARLAR

  2. Ömer AVCI

  3. Gönül makalem
Ömer AVCI

Ömer AVCI

Gönül makalem

A+A-

Sevgili Gebze Marmara Gazetesi okurları hepinizi selamların en güzeli olan Allah’ın selamı ile selamlıyorum.  

Bu günden itibaren gazetemizde hem köşe yazarlığı hem de paylaşımlar için besmele çekmiş bulunuyorum. Rabbim utandırmasın ve faydalı olabilmeyi nasip etsin.
İlk yazımı sizlerle paylaşırken, paylaşımın ve bilgi alışverişinin önemine dikkat çekmek istiyorum. Evvela Kuran’dan bir ayet paylaşarak bu konunun önemine değinmek istiyorum. Rabbimiz Kuran’ı Kerim’de 'İyilik ve doğrulukta' birbirilerinizle yardımlaşın, kötülük ve fenalıkta yardımlaşmayın buyurmaktadır.
Ayrıca müminlere hatırlatın çünkü hatırlatmada fayda vardır ayeti de paylaşmanın ve yardımlaşmanın önemine dikkat çekmektedir. İnşallah bizlerde beraber paylaşımlarda bulunur ve hem dünyevi hem de uhrevi (ahiret) hayatımızda en doğru kararları verme açısından bu paylaşımlarımızla ortak bir buluşma noktamız olur..
Meşakkati bol, zorluğu daim ama bununla beraber kolaylıklarında bulunduğu ve iman, Kuran, amel selameti ile tamamlamamız gereken dünya hayatında, kardeşçe birbirimizi uyarıp ve güzel amellere vesile olabilmek için 'Ancak Müminler kardeştir' ayeti gereği kardeşçe paylaşımlar yaparak fayda sağlamayı Rabbimden niyaz ediyorum.
Unuttuğumuz, ihmal ettiğimiz, nefsimize yenik düştüğümüz bir çok konuda birbirimizi teşvik ederek, yardım ederek, unuttuğumuz birçok şeyi hatırlamak ve bunu fiiliyata çevirerek manen çıtamızı daha da yükseltip var olma nedenimiz olan kulluğumuzu daha da güzel yapabiliriz inşallah.
Her şeyin menfaat üzerine kurulu olduğu şu dönemde birbirimizi Allah için tutmak, Allah için sevmek ve Allah için yardımcı olmak adına atmamız gereken çok adımımız olduğu kanaatindeyim. Hal böyle olunca imanı, manevi ve dostane şeylere daha da çok ihtiyaç duyulduğu aşikardır.
İşte bizlerde sizlerle beraber neredeyse bitmiş olan manevi ihtiyaçlarımızı karşılayıp iyiliğe çağıranlardan, kötülüğe gitme diyenlerden oluruz inşallah.
Yazımı neticelendirirken hem paylaşımların hem teşviklerin hem Allah için sevmenin hem de kardeşçe manen yürümenin önemine şu hadisi şeriflerle (Peygamberimizin sözleri ile) değinerek sizleri Rabbime emanet ediyorum.
Müslüman Müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez onu üzmez onun ateşe gitmesine izin vermez.
Müslümanı Allah için sevip onunla paylaşmak, Allah’ın sevdiği erdemli bir harekettir.
Müslüman o kimsedir ki, kardeşinin derdiyle dertlenir onun işleri için yardımcı olur ve ona ardından (gıyabından) dua eder.  
Hiçbir gölgenin olmadığı mahşer gününde Allah için birbirini sevip, yardımlaşan kişiler arşın gölgesinde gölgelenecektir.
Selam ve dua ile...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.