1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Geleceğin kentleri gençlerin gözüyle şekillenecek
Geleceğin kentleri gençlerin gözüyle şekillenecek

Geleceğin kentleri gençlerin gözüyle şekillenecek

 İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi (IKBU) Mimarlık Bölümü, lise ve üniversite öğrencilerinin katılımına açık “Fütüristik Kentler” temalı fikir yarışması düzenledi. Başarılı projelerin ödüllendirileceği yarışmaya son katılım tarihi 1 Mayıs 2017.

A+A-

“Fütüristik Kentler” temasıyla düzenlenen 'Aurum Mimarlık Öğrenci Fikir Yarışması', geleceğin kentlerine, kentsel problemlerine ışık tutmak ve çözümler ortaya koymayı hedefliyor. Söz konusu sorunlar çözülürken, ekonomik, teknolojik, işlevsel ve yenilikçi çözümlerin ortaya konulması, güzel sanatların teşviki de yarışmanın hedefleri arasında. İki kategoride düzenlenen yarışmada ilk kategoride lise öğrencilerinin bilinçlenmesi, çevreye ve kente duyarlı çözümler ortaya koyabilmesi; ikinci kategoride ise lisans öğrencilerinin sorun tespiti ile birlikte uygulamaya yönelik çözümler sunmaları bekleniyor. Yarışma, geleceğin tasarımcılarını ortak bir platformda buluşturarak, “Bundan 50 sene sonra nasıl bir kentte yaşamak isterdiniz?” sorusuna cevap aramalarını sağlayacak.
Yarışmanın birinci kategorisi lise öğrencilerine, ikinci kategorisi ise Mimarlık ve Tasarım Fakülteleri lisans öğrencilerine yönelik düzenlendi. Ulusal ve tek aşamalı olan yarışmanını teması da, "2067 yılında dünyanın kaynakları iyice tükenmiş, insan nüfusu artmış, kentlerde yaşam oldukça zorlaşmıştır. Yapı yapmak için yeterli alan kalmamıştır. Bir yandan da insanların yaşamsal pratikleri değişmiş, yeni mekânsal kullanımlar ortaya çıkmıştır. Yeni yaşamlarımız için yeni bir kent inşa etmeliyiz. Kendi kentsel yaşam senaryomuzu oluşturalım, kendi kentimizi tasarlayalım" şeklinde tanımlanıyor.

Son kayıt tarihi 1 Mayıs 
Yarışmaya en son başvuru (elektronik kayıt) tarihi 1 Mayıs 2017 iken, proje teslimi için son tarihin 24 Mayıs 2017 olduğu belirtildi. Kazananlar 2 Haziran 2017 tarihinde açıklanacak. Ödül töreni ve kolokyum web sayfasında ilan edilecek. (web:http://yarismalar.kemerburgaz.edu.tr/Yarismalar_Web/Mimari Tasarim/)
Yarışmada birinciye Huawei cep telefonu ve başarı sertifikası, ikinciye “Altınbaş Holding-Atak Madeni Yağ” ve 750 TL para, 
üçüncüye “Altınbaş Holding-Atak Madeni Yağ” ve 250 TL para ödülü verilecek. Seçilen ve uygun görülen proje sahiplerine Altınbaş Holding’te staj imkânı ve İKBU Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi (MDBF) Mimarlık ve İnşaat/Yazılım laboratuvarında proje yapma imkânı sağlanacak.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.