1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. ESBAĞDER: Entegratif Sağlık ve Bağımlılıklarla Mücadele Derneği, Tedavi ve Önleme Çalışmalarına Odaklanıyor
ESBAĞDER: Entegratif Sağlık ve Bağımlılıklarla Mücadele Derneği, Tedavi ve Önleme Çalışmalarına Odaklanıyor

ESBAĞDER: Entegratif Sağlık ve Bağımlılıklarla Mücadele Derneği, Tedavi ve Önleme Çalışmalarına Odaklanıyor

ENTEGRATİF SAĞLIK VE BAĞIMLILIKLARLA MÜCADELE DERNEĞİ (ESBAĞDER), kısa adıyla Esbağder, fitoterapist İsmail Yıldız ve Başkan Yardımcısı Dr. Aziz Gültürk tarafından kurulan bir sosyal dayanışma derneğidir.

A+A-

Dernek, 5 farklı bağımlılık türüyle ilgili tedavi edici ve önleyici çalışmalar yürütmeyi hedeflemektedir.

 

Entegratif Sağlık ve Bağımlılıklarla Mücadele, Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı fitoterapist İsmail Yıldız, derneğin destek verdiği bağımlılık türlerini şu şekilde açıklamıştır: alkol bağımlılığı, madde bağımlılığı, tütün bağımlılığı, obezite ve yeme bağımlılığı, teknoloji bağımlılığı. Bu alanlarda Esbağder, son teknoloji cihazlar, uzman psikolog ve diyetisyen kadrosuyla hizmet vermektedir.

 

ESBAĞDER, sadece bağımlılıkla mücadele etmekle kalmayıp, anne ve bebek sağlığı, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB), yetişkinlerde panikatak ve depresyon gibi konularda da uzman kadrosuyla hizmet vermektedir.

 

Derneğin kuruluş amaçlarından biri, modern tıbbın verilerini ve teknolojik olanaklarını geleneksel bilgilerle birleştirerek bireylerin sağlığını bütüncül bir yaklaşımla ele almaktır. Bu sayede tedavi başarısı artırılmaktadır.

 

Entegratif Sağlık ve Bağımlılıklarla Mücadele, Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı fitoterapist İsmail Yıldız, Birleşmiş Milletler tarafından açıklanan verilere göre Türkiye'de uyuşturucu madde kullanımının ciddi boyutlara ulaştığını ifade etmiştir. Bağımlılığın kişiye, aileye ve topluma psikolojik, sosyolojik ve ekonomik zararlar verdiğini vurgulayan Yıldız, bağımlılıklarla mücadelede sorunu kabul etmek ve destek mekanizmalarını kurmak gerektiğini belirtmiştir.

 

ESBAĞDER, bağımlılıklardan arınmış nesillerin yetişmesine ve sağlıklı bir toplumun oluşmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bağımlılıkla mücadelede en etkili stratejinin önleme olduğunu vurgulayan İsmail Yıldız, okullarda riskli öğrencilerin zararlı alışkanlıklara dönüşmeden önce önlenmesi ve bu öğrencilerin eğitim sistemi içerisinde kazanılmasını hedeflediklerini belirtmiştir.

 

Dernek, aynı zamanda sosyal sorumluluk projelerine katılarak bağımlıları sosyal hayata kazandırmakta ve toplumla iç içe olarak seminerler düzenleyerek sorunların çözümünde destek olmaktadır.

 

Maddi gücü olmayan bağımlılara destek sağlayacağını ifade eden İsmail Yıldız, aynı zamanda maddi gücü olanlardan da destek beklediklerini belirtmiştir. ESBAĞDER'e üyelik ve faaliyetlere gönüllü olarak katılma çağrısında bulunulmaktadır.

 

ESBAĞDER, bağımlılık sorunuyla mücadele eden bireylere yalnız olmadıklarını hatırlatmakta ve zihinsel ve fiziksel olarak yeterli desteği aldıklarında bağımlılıktan kurtulmanın mümkün olduğunu vurgulamaktadır.

 

Instagram: @esbagder

Facebook: @esbagder

YouTube Kanalı: @esbagder

İletişim Numarası: 0541 260 49 50

 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.