1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. EMEP Kocaeli il kongresini gerçekleştirdi: "Seçeneğimiz demokratik halk iktidarı"
EMEP Kocaeli il kongresini gerçekleştirdi: "Seçeneğimiz demokratik halk iktidarı"

EMEP Kocaeli il kongresini gerçekleştirdi: "Seçeneğimiz demokratik halk iktidarı"

Emek Partisi (EMEP) Kocaeli İl Örgütü, bir süredir devam eden kongre sürecini tamamladı.

A+A-

Emek Partisi (EMEP) Kocaeli İl Örgütü, bir süredir devam eden kongre sürecini tamamladı. EMEP Kocaeli İl Örgütü, 9. Olağan Kongresini “Savaşa, salgına ve sömürüye karşı birlik, dayanışma, mücadele” şiarıyla topladı. Kongre açılışında konuşan EMEP Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan, "Tek adam rejiminin artan baskılarına karşı işçi sınıfı ve emekçilerin en acil, en yakıcı talepleri etrafında bir araya gelmesine ve bu mücadeleyi gerçekten demokratik bir ülkeyi kurma mücadelesi ile birleştirmeye ihtiyacımız var" dedi.

İzmit'te pandemi koşulları gözetilerek Engelsiz Kafe'de gerçekleştirilen kongreye parti delege ve üyelerinin yanı sıra HDP Kocaeli İl Yönetimi, CHP İl Kadın Kollar Başkanı Songül Kaya, CHP İl Başkan Yardımcısı Mehmet Demirtaş, CHP Körfez İlçe Yöneticisi İbrahim Şekir, TMMOB Kocaeli İKK Sekreteri ve MMO Kocaeli Şube Başkanı Murat Kürekçi, DİSK/Emekli Sen Şube Başkanı Ali Oral, KESK/Tüm Bel-Sen Şube Başkanı Erdal Karakuş, KESK/Yapı Yol-Sen Şube Başkanı Ethem Kartal, Dersimliler Derneği Başkanı Ruhi Çelik, Türk-İş/Petrol-İş Yarımca Eski Şube Başkanı Ali Buğdacı ve Dilovası'nda direnişte olan Systemair HSK işçileri katılım sağladı.

"ORTAK MÜCADELE ÇAĞRISI YAPIYORUZ"
Kongrenin açılışında konuşan EMEP İl Başkanı Arzu Erkan, birlikte mücadele çağrılarını yineledi. Güncel tartışmalara değinen Erkan, "Salgın ile mücadelede sınıfsaldır. Pandemiye rağmen 'Çarklar dönsün' denilerek çalıştırılan, sağlık hakkı hiçe sayılan emekçilerdir. Yine deprem en çok yoksulu vurur çünkü sağlıklı, güvenli konutlarda yaşamak emekçiler açısından mümkün değildir. İktidar; 'Siyaset yapmayın' diyerek hem depremde, hem de salgında almadığı önlemleri, kendi sorumluluklarını gizleme derdindedir. İstiyor ki bu ülkenin emekçileri 'Deprem vergilerimiz ne oldu' diye sormasın. İstiyor ki 'Kentleri deprem tehlikesine karşı yeniden düzenlediniz mi, toplanma alanlarını neden imara açtınız, kentsel dönüşümü rantsal dönüşüme neden çevirdiniz' diye sorulmasın. Biz iktidarın sorumluluklarını anlatmaya da, ödediğimiz her kuruş verginin peşine düşmeye de, nerelere harcandığını ya da harcanmadığını da sormaya devam edeceğiz" dedi. 9. Olağan Kongrelerini "Savaşa, salgına ve sömürüye karşı birlik, dayanışma, mücadele" sloganıyla gerçekleştirdiklerini belirten Erkan, "Pandemi koşullarında baskıyı ve sömürüyü arttırma girişimleri devam ediyor. İşçi haklarına, emekçilerin kazanılmış haklarına tırpan vurma girişimleri devam ediyor. İktidar salgını kendi amaçları için kullanıyor. Bu hak gasplarına karşı, artan işsizliğe karşı, temel tüketim maddelerine yapılan zamlara karşı, hayat pahalılığına karşı ortak bir mücadele çağrısı yapıyoruz" ifadelerini kullandı. 

"BAŞKA BİR SEÇENEK VAR"
Üçüncü yolun varlığından bahseden Erkan, "Neredeyse kayyum atanmayan HDP belediyesi kalmadı. TTB üyelerine 'terörist' yaftalaması yapan, Baroları 'Çoklu Baro' sistemiyle bölmeye çalışan, TMMOB'un yetkilerini sınırlamaya çalışan iktidara karşı topyekün bir mücadele örgütlemek günümüz için şarttır. Bize 'Ya iktidarı destekleyeceksiniz ya da bu iktidarın karşısındaki en büyük muhalefeti destekleyeceksiniz' diyorlar. Bize seçim yapmamızı söylüyorlar, 'Başka seçeneğiniz yok' diyorlar ama biz buradan haykırıyoruz; bizlerin, işçilerin ve emekçilerin bambaşka bir seçenekleri var. Bu seçenek tek adam rejimine karşı demokratik halk iktidarıdır. Tek adam rejiminin artan baskılarına karşı işçi sınıfı ve emekçilerin en acil, en yakıcı talepleri etrafında bir araya gelmesine ve bu mücadeleyi gerçekten demokratik bir ülkeyi kurma mücadelesi ile birleştirmeye ihtiyacımız var. Partimiz bu görev ve sorumluluğun bilinciyle hareket edecek ve 9. Olağan Genel Kurulumuz bu mücadelenin geliştirilmesi yönünde kararlar alacaktır" dedi.

"EMEK PARTİSİ'NİN ÇABALARINI TAKDİR ETTİK"
Erkan'ın açılış konuşmasının ardından Hasan Atik'in başkanlığında divan kurulu oluşturuldu. Divanın oluşturulmasının ardından saygı duruşu ile başlayan kongrede konuk konuşmalarına geçildi. İlk sözü alan Kocaeli Dersimliler Derneği Başkanı Ruhi Çelik "İşçi sınıfının temel haklarını savunma noktasında Emek Partisi'nin çabalarını her daim takdir etmişizdir. Hem Kocaeli'de hem Dersim'de işçi sınıfının haklarına yönelik tüm saldırılarda mücadeleyi örgütlemek için projeler gerçekleştiren Emek Partisi'ni Dersimliler Derneği olarak selamlıyoruz" dedi. Kongrede konuşan direnişçi Systemair HSK işçilerinden Güney, "14 gündür direnişteyiz. Fabrikanın bize yaptığı zam oranından sonra anayasal hakkımız olan sendikalaşmayı tercih ettik. Sonrasında 45 arkadaşımızla beraber ücretsiz izne çıkarıldık. Fabrika anayasal hakkımızı kabul etmiyor. Buna rağmen direnişimizi sürdürmeye devam edeceğiz. Hepinizin desteklerini bekliyoruz" diye konuştu. Tüm Bel-Sen Şube Başkanı Erdal Karakuş, "Bizim başka bir dünyanın olduğu, bunun istendiği bir mücadele hattına ihtiyacımız var" dedi. TMMOB Kocaeli İKK Sekreteri ve MMO Kocaeli Şube Başkanı Murat Kürekçi ise, "Mühendislerin, mimarların sorunlarının ülkenin sorunları çözülmeden çözülemeyeceğini düşünüyoruz" ifadelerini kullandı. 

Seçimlere tek listeyle gidilen kongrede Arzu Erkan yeniden başkan seçildi. 

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.