1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. EMEP: Grev ve direnişleri sahipleniyoruz!
EMEP: Grev ve direnişleri sahipleniyoruz!

EMEP: Grev ve direnişleri sahipleniyoruz!

Emek Partisi, grevlerini sürdüren Baldur ve haklarını almak için direnen CPS Otomotiv işçilerini ziyaret etti. 

A+A-

Emek Partisi (EMEP) Kocaeli İl ve Gebze İlçe örgütleri, grevlerinin 82. gününü geride bırakan Baldur işçilerine erzak desteğinde bulundu. Ziyarette konuşan EMEP Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan, "İşçi ne kadar örgütlü olursa o kadar çok haklarına sahip çıkabilir" dedi. Ziyarette EMEP GYK Üyesi Tarık Erkan ve EMEP Gebze İlçe Başkanı Yusuf Akar da yer aldı. 

"EMEP BAŞTAN BERİ BİZİMLE BİRLİKTE OLDU"

EMEP'in Baldur ziyareti sırasında konuşan Birleşik Metal-İş Gebze 2 Nolu Şube Başkanı Necmettin Aydın, tarihi bir grev yaşadıklarını belirterek, "Karda, kışta hep birlikte bir mücadele veriyoruz. Tabi bu arada, siyasi partiler, dernekler, sendikalar inanılmaz destek sundu. İlk kez bu kadar yoğun maddi ve manevi bir destek sunuldu. Bu da bizi güçlendiriyor tabi. Emek Partisi İl ve İlçe örgütleri baştan beri bizimle birlikte oldular. Daha önce bir kaç sefer uluslararası destek de sunmuşlardı, teşekkür ediyoruz. Çam sakızı, çoban armağanı denilebilir ama evimize dışarıdan desteğin sağlanması bizim buradaki grevimiz açısından çok değerlidir" dedi. 

"TENCEREDE BİZİM DE TUZUMUZ OLSUN"

Birleşik Metal-İş Gebze 2 Nolu Şube Başkanı Necmettin Aydın'ın ardından konuşan EMEP Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan ise, "İşverenin bu kadar hoyrat ve kural tanımaz davranması, toplu sözleşme masasına oturmaması gerçekten anlaşılabilir değil. İşçiler özgür toplu sözleşme imzalayıp iş başı yapmak ister, esas grevdeki ısrar patronun ısrarıdır, onlar uzlaşmaz" dedi. Kaynayacak tencerede tuzları olmasını istediklerini ifade eden Erkan, "Bu grevi kendi grevimiz gibi gördüğümüzü hep ifade ettik. Bu grevi sadece kentimizde değil, partimizin örgütlüğü olduğu tüm illerde ve yurtdışındaki temsilciliklerimizde de bu grevin başarıyla sonuçlanması için hem maddi hem de manevi bir destek ve dayanışmasının örgütlenmesi açısından bir çaba içerisinde olduk. Bugün de istedik ki, evlerde tencere kaynayacaksa bizim de tuzumuz olsun" diye konuştu. 

"SINIFIN PARTİSİ OLARAK SAHİPLENİYORUZ"

Baldur işçilerinin örnek olduğunu söyleyen Erkan, "Siz sendikanızla bir dik duruş sergiliyor, örnek oluyorsunuz. Kadıköy ve Maltepe Belediyelerinde çıkılan grev, hemen yanı başımızda Cem Bialetti'de çıkılan grev aslında sizin grevinizden de güç aldı. Cesaretin bulaşıcı olduğunu gösterdiniz" dedi. Önceki gün Sakarya'da Büyük Coşkunlar Havai Fişek fabrikasında yaşanan patlamanın davasını izlediklerini ifade eden Erkan, "Keşke orada olsaydınız da patronların hoyratlığını, kibrini görseydiniz. Bu cesareti işçilerin örgütsüzliğinden, sendikalı olmamasından alıyorlar. İşçi örgütlü olursa, sendikalı olursa bütün bu haksızlıklara ses çıkarabilir. O yüzden biz Baldur grevini, Maltepe-Kadıköy grevini, Cem Bialetti grevini, CPS direnişini, Migros direnişini, Amana Foods işçisi arkadaşların sendikalaşma mücadelesini sınıfın partisi olarak kendimizinmiş gibi sahipleniyoruz. İşçi ne kadar örgütlü olursa o kadar çok haklarına sahip çıkabilir. İşçiler ancak patronlara da, işçilerin haklarını elinden almaya çalışan iktidarlara da gücünü böyle gösterebilir" dedi. 

"İŞÇİYE DİRENMEK DIŞINDA BİR ŞEY KALMIYOR"

Baldur ziyaretinin ardından CPS Otomotiv işçilerinin direnişine de uğrayan EMEP, burada da işçilerin yanında olduklarını vurguladı. İşçilerle sohbet eden Erkan, "Burada ciddi bir belirsizlik var. Bu işçiyi çalıştırırken herkes işveren ama mesele işçi alacaklarına gelince kimse işveren değil. Hem maaş, hem de kıdem ihbar alacaklarınız var ama ortada koca bir soru işareti var. Bu durumda işçiye de direnmek dışında bir şey kalmıyor. Türkiye'de yasal mevzuatta da işçinin alacakları en son sırada" diye konuştu. 

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.