1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Efoil ile sörf ne zaman yapılır?
Efoil ile sörf ne zaman yapılır?

Efoil ile sörf ne zaman yapılır?

Rüzgârlar veya dalgalar gerekmeden sörf yapabilmenizi sağlayan eFoil tahtaları daha önce duymuş olabilirsiniz.

A+A-

“Hydrofoil” olarak da bilinen bu elektrikli tahtalar, sörfçüler için daha fazla özgürlük ve rakipsiz bir eğlence sunar. Ancak modeller ve genel tasarımlar hakkında bir fikriniz olsa bile, eFoil tahtaların ne zaman ve nasıl kullanılmaları gerektiğini bilmiyor olabilirsiniz. Size yardımcı olmak için buradayız. Aşağıda, eFoil sörf tahtaları için en uygun kullanım zamanının ne olduğu hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. Başlamadan önce, eFoil sörf tahtaları hakkında daha fazlasını öğrenmek ve uygun fiyatlar ile online sipariş vermek için Sifly.Global web sitesini ziyaret edebileceğinizi belirtelim. 

Türkiye'de dalga sörfü yapmanın zorlukları

Bir sörf tahtasını sürmek, Türkiye koşullarında ne yazık ki kolay bir iş değildir. Bu spor için gerekli doğal koşullar oldukça zorlayıcı olabilir, hem hava şartları hem de dalga yüksekliği uygun olmalıdır. Tüm bu şartlar, Türkiye’de (büyük bir kısmı Ege ve Antalya bölgelerinde olmak üzere) sadece az sayıda lokasyonda bulunur ve bu yerlerde de sadece belirli mevsimlerde sörf yapılabilir. 

Bu durum, doğru rüzgârın doğru şekilde esmesi zorunluluğundan kaynaklanır. Bu spor için uygun olan dalgalar yalnızca bu şekilde oluşur. Bu nedenle, okyanuslar sörf yapmak için en ideal koşulları sağlar ve Türkiye’nin bir okyanusa kıyısı yoktur. Yalnızca sınırlı sayıda yerde kısa bir süreliğine sörf koşulları oluşur, denizler Türk sörfçülerin tek seçeneğidir. Bunun dışındaki su kütleleri üzerinde sörf yapmak mümkün olmayacaktır. Aynı nedenle, Türk sporcular yıl boyunca farklı koylar arasında seyahat eder ve tahta üzerine çıkmak için çok sınırlı bir zamanları olur. 

Nasıl istediğiniz zaman sörf yapabilirsiniz?

Ancak bunlar hevesinizi kırmasın. Modern teknoloji, sakin sular ve her türden su kütlesi üzerinde sörf yapabilmeyi mümkün hale getirmiştir. eFoil tahtaları, tam olarak bu amaç için üretilir; onları kullanarak nehirler ve göller üzerinde bile bu sporu yapabilmeniz mümkündür. Bu bağlamda, yukarıda sorduğumuz soruyu da cevaplayalım: eFoil tahtaları kullandığınız sürece, bu spor için her gün ve her mevsim uygun olacaktır. Diğer bir deyişle, “doğru zaman” diye bir şey yoktur; eFoil tahtaları yılın 365 günü boyunca kullanabilirsiniz.  

Bunun nedeni, eFoil tahtaların itiş gücü sağlamak için dalgaları kullanmak zorunda olmamasıdır. Bunlar şarj edilebilen bir bataryaya bağlı elektrik motorlarına sahip cihazlardır ve hava veya su koşullarının uygun hale gelmesini beklemeniz gerekmez. Dilediğiniz zaman tahtanın üzerine çıkabilir, uygun derinliğe sahip her türden su kütlesi üzerinde kullanabilirsiniz. 

Efoil sörf tahtası modelleri

eFoil tahtaların bunu yapabilmesini sağlayan şey, özel tasarımlarıdır. Bu tahtaların alt kısımlarında çoğunlukla karbon fiberden yapılan bir çubuk ve bu çubuğun ucunda da kanatlar ile yukarıda bahsettiğimiz elektrik motoru bulunur. Bu motor, Bluetooth teknolojisi ile kablosuz bir uzaktan kumandaya bağlıdır ve kumanda da kullanıcının elinde bulunur. Sporcu, kumandayı kullanarak tahtanın hızını serbestçe belirleyebilir. Bu sayede:

  • Koşullardan bağımsız: eFoil tahtalar, dalga veya rüzgâr gerektirmeden, alt kısımları zemine takılmadığı sürece her türden su kütlesi üzerinde çalışabilir. Gerekli olan itiş gücünü elde etmek için hava koşullarına güvenmenize gerek kalmaz;

  • Kullanım esnekliği: Dönüş yapmadan önce hızınızı artırarak veya azaltarak daha güvenli veya daha heyecanlı bir deneyim elde edebilirsiniz. Kullanımın nasıl olacağına tecrübe ve beklentilerinize göre kendiniz karar verebilirsiniz. 

Elektrikli tahta modelleri, tasarım açısından birbirine benzese de kullanılan materyaller ve büyüklükleri açısından bazı farklılıklara sahiptir. Genel olarak, daha küçük olan tahtaların daha hızlı olduğunu söylemek mümkündür. Geniş ve büyük tahtaların ise yeni başlayanlara daha uygun olduğunu söyleyebiliriz. Hangisini tercih ederseniz edin, yıl boyunca bu sporun keyfini çıkarmaya devam edebilirsiniz.  

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.