1. YAZARLAR

  2. Furkan Uğur EŞİTTİ

  3. Dünya'ya bir daha mı geleceksin?
Furkan Uğur EŞİTTİ

Furkan Uğur EŞİTTİ

Dünya'ya bir daha mı geleceksin?

A+A-

Efendim; yine rahmet ve mağfiret ayı Ramazan’ı şerifin serin günlerinde tuşlara dokunup size birkaç kelam etmek için oturdum.

Ve bir fısıltı duydum bir yerlerde; "Kardeşim dünyaya bir kere geliyoruz. Ye, iç, gez, eğlen. Hayatın tadına bak. Dünyaya bir daha mı geleceksin?"
Aslında bir yönüyle doğrudur. Çünkü dünyaya bir kere geliyoruz. Doğru olmayan ise, dünyaya eğlence, gezme, yeme, içmeye geldiğimizdir.
Evet dünyaya bir kez geliyoruz, yani sonsuz azaptan kurtulmak ve sonsuz gençlik ve eğlence olan cennet hayatını kazanmak için sadece bir tek hakkımız var. 
Kısacık dünya hayatında sonsuz cennet hayatını kazanmaya çalışıyoruz. Ah keşke! dememek için hala şansımız var. Çünkü hayattayız. 
Ölümü ve hayatı veren Allah, bizim bu dünyadaki imtihanımızı istediği an sonlandırabilir. Yani akşama ölebiliriz. Ölenler hep ihtiyar mı? 
Madem ölüm kaçınılmazdır, o halde ölüme hazırlanmak lazımdır.
Evet Kuran'da Allah bazı haram ve yasaklar koymuştur. Bakalım, kim bunlara uyuyor veya kim (sanki) inadına uymuyor, diye sınav oluyoruz.
Ama haram olan şeyler çok azdır. Helal daire keyfe kâfidir…
Mesela, içki haramdır. Allah'ın yasaklarının hepsinin pek çok hikmeti vardır. 
İçki, insanın aklını kaybetmesi ve ne yaptığının farkına varmaması, çevreye zarar vermesi gibi sonuçları olabilen kötü bir alışkanlıktır. 
Evet Allah içkiyi yasaklamıştır, ama helal daire keyfe kafidir. Çay, ayran, ıhlamur, kahve, kola, gazoz, şalgam, meyve suyu, soda, su... vs.
İçki içmediği için ölen insan olmaz ama içki içerek sefil olarak ölenler çoktur. 
Allah'ın son ve geçerli dini İslam'da belirttiği yasaklarının pek çok hikmetleri vardır. 
Bu hikmetleri şimdi tek tek yazmayacağım.  Asıl olan insanın bu güzelliklerin farkına varması ve Cenabı hakkın tüm nimetlerine sabretmesi, şükretmesi gerekir. Çünkü bu nimetlerin elinden geri alınacağını da bilir. 
Efendimiz Alehisselatu vesselam bir hadisinde şöyle buyuruyor; "Şükretmek için, sizden daha kötü durumda olanlara bakın ve Allah'ın verdiği nimetlere çokça şükredin."
Şimdiden hayırlı iftarlar diliyorum. 

Önceki ve Sonraki Yazılar