1. HABERLER

  2. BİLİM-TEKNOLOJİ

  3. Dijital Göçebeler: İş Dünyasında Yepyeni Bir Hayat Tarzı
Dijital Göçebeler: İş Dünyasında Yepyeni Bir Hayat Tarzı

Dijital Göçebeler: İş Dünyasında Yepyeni Bir Hayat Tarzı

Günümüzün hızla değişen iş dünyasında, iş yapma biçimlerimiz de dönüşüyor.

A+A-

Artık sınırları, ofis duvarlarını ve belirli bir coğrafi konumu aşarak çalışmak mümkün. Bu yeni ve özgürlük dolu yaşam tarzı, "Dijital Göçebelik" olarak adlandırılıyor ve iş dünyasında yepyeni bir çağın habercisi olabilir.

Online İngilizce kursu Preply’nin yayınlamış olduğu araştırmaya göre 2023 yılı itibari ile Dünya genelinde 35 milyon kişi artık bu yeni yaşam tarzını benimsemiş ve dijital göçebe olarak belirli bir yere bağlı kalmadan çalışıyor ve aynı zamanda gezerek farklı kültürleri deneyimliyor. Sadece ABD'de bu şekilde yaşayan dijital göçebelerin sayısı ise 16,9 milyonu aşmış durumda.

Dijital göçebelik, uzaktan çalışma, serbest meslek veya çevrimiçi işler yoluyla gelir elde etmeyi içerirken, aynı zamanda dünya genelinde seyahat etme özgürlüğü sunuyor. 

Çalışma Hayatında Yeni Bir Dönem Başlıyor

Dijital göçebelerin iş dünyasındaki bu devrimci etkisi, işverenler ve girişimciler için yeni fırsatlar yaratıyor. Yetenek havuzunu coğrafi sınırların ötesine genişletmek ve dünya genelindeki müşterilere hizmet vermek artık daha erişilebilir hale geldi. Aynı zamanda, dijital göçebelik iş yaşamı ile kişisel yaşam arasındaki dengeyi sağlama ve işe esneklik katma potansiyeli sunuyor.

Rakamlarla Dijital Göçebeler

Dijital göçebe terimi 2010'ların sonlarına kadar bilinmiyordu ve 2018 gibi yakın bir tarihte bile ABD'de yalnızca 4,8 milyon kişi kendini dijital göçebe olarak tanımlıyordu. 2023'e geldiğimizde ise dijital göçebelik yükselişte. 

Araştırmaya göre;

35 Milyon Dijital Göçebe

2023 yılı itibari ile Dünya genelinde 35 milyon dijital göçebe olduğu tahmin ediliyor ve ABD'deki dijital göçebelerin sayısı 16,9 milyonu aşmış durumda.

%47’si Amerikalı

Dijital göçebeler ağırlıklı olarak Amerikalılardan oluşuyor. ABD vatandaşları platformdaki dijital göçebelerin %47'sini, yani tam olarak 26.633.727 kişiyi oluşturuyor.

Ortalama Yaş 34

Dijital göçebelerin neredeyse yarısı 30'lu yaşlarında. Anketler, tüm göçebelerin % 47'sinin Y kuşağı (27-42 yaş arası), % 17'sinin Z kuşağı ve % 23'ünün X kuşağı olduğunu gösteriyor.

%62’si Erkek

Dijital göçebelerin demografik özellikleri sürekli değişiyor. Örneğin, 2020 yılında göçebelerin %79'u erkek olarak tanımlanıyordu. 2023 yılı istatistiklerine göre dijital göçebelerin %62’sini erkekler oluşturuyor.

%71'i Dijital Göçebeliğe Devam Diyor

Dijital göçebe yaşam tarzını en az önümüzdeki 2 ila 3 yıl boyunca sürdürmeyi planlıyor.

Yıl içinde 5 Ülke

Dijital göçebelerin çoğu yavaş seyahat ediyor ve yalnızca %17'si yılda 5'ten fazla ülkeyi ziyaret ediyor.

metin, grafik tasarım, ekran görüntüsü, poster içeren bir resim Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Dijital Göçebe Olarak Hangi Meslekleri Yapabilirsiniz?

Seyahat ve işi başarılı bir şekilde birleştirebileceğiniz meslekler arasında web veya yazılım geliştiricisi, programcı, grafik tasarımcı, pazarlama danışmanı, SEO uzmanı, vlogger, çevirmen, yazar, fotoğrafçı, film yapımcısı, sanal asistan, koç ve müşteri hizmetleri gibi seçenekler, metin yazarlığı, grafik tasarım, geliştirme veya dijital pazarlama gibi meslekler bulunmaktadır. Ek olarak, e-kurs oluşturma, e-kitap yayınlama ve pasif gelir kaynakları yaratmanın farklı yollarını da keşfetme imkânına sahipsiniz. 

Dijital Göçebelik Vizesi Alarak Başlayın!

Dijital göçebelik vizesi, bireylerin belirli bir ülkede uzun dönemli olarak kalıp çalışmalarına olanak sağlayan bir tür vize türüdür. 

Dijital göçebelik vizelerinin veriliş koşulları ülkeden ülkeye farklılık gösterebilir. Bu koşullar genellikle gelir düzeyi, sağlık sigortası, çalışma amacı ve seyahat planları gibi faktörlere dayanabilir. Güncel durumu ve ülkelerin şartlarını araştırmanızı tavsiye ediyoruz.

Dijital Göçebe Vizesi Veren Ülkeler Hangileri?

Preply’nin yapmış olduğu araştırmaya göre uygun hava koşullarına, istikrarlı online bağlantı olanaklarına, yüksek yaşam standartlarına ve uzaktan çalışma vizesi alternatiflerine sahip olan ve en çok tercih edilen ülkeler şöyle; Portekiz, Dubai, Hırvatistan, Almanya, Estonya, Yunanistan, Polonya, İzlanda, Meksika, Kanarya Adaları, Malta, Çin, Gürcistan, Mauritus, Barbados, Kanada ve Cayman Adaları yer alıyor.

Sonuç Olarak;

Dijital göçebeliğe karar verdiyseniz sizin için en önemli tavsiyemiz bu süreci önceden tüm hatları ile planlamanız. 

Bu haberimizden sonra gideceğiniz ülkeyi seçtiyseniz, sırt çantanız ve dijital göçebelik planınız da hazır ise siz de yeni hayatınıza merhaba diyebilirsiniz!

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.