1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Covid-19 Zemin Kaplama Sistemleri Sektörünü Nasıl Etkiledi?
Covid-19 Zemin Kaplama Sistemleri Sektörünü Nasıl Etkiledi?

Covid-19 Zemin Kaplama Sistemleri Sektörünü Nasıl Etkiledi?

Toplu kullanım alanlarında sıklıkla kullanılan malzemelerden olan epdm dökme kauçuk uygulamasına koronavirüs pandemisi sürecinde talep arttı.

A+A-

 

 

Özellikle pandemide insanların evlerde kalması ile yenileme çalışmaları hız kazandı. Pek çok mekanda tercih edilen zemin kaplama uygulamaları da bu süreçte tercih edilerek, kullanıma hazır hale getirildi.

Özellikle spor yapı projeleri, kütüphaneler, parklar gibi zeminin ses çıkarmaması ve ayak – diz sağlığı için daha uygun olmasının istendiği ortamlarda zemin kaplama yapılarak uygun fiyatlı ancak yüksek kaliteli bir çalışma elde edilmektedir. Kaplamada maliyeti belirleyen ana etken malzeme ile ilişkili olarak kabul edilmektedir ancak malzemenin dayanıklılığı ve kullanılacağı sürenin uzunluğunun da maliyet üzerinde etkisi vardır. Deforme olasılığı yüksek dış mekanlarda daha dayanıklı malzemeler kullanılarak zemin kaplama yapılması önerilmektedir.

Zemin Kaplama Sistemleri

Uygulandığı alanda amaca yönelik tercih edilen ve kullanım çeşitliliği sunan zemin kaplama sistemleri yapım sürecinin işleyişi açısından kolaylıklar sağlamaktadır. Normalde bir zeminin tamamlanması için gereken işçilik, zemin kaplama ile hızlı ve şık bir şekilde tamamlanabilmektedir. Ayrıca farklı malzemeler ile zeminler sahip oldukları fiziksel özelliklerden daha farklı bir hale getirilebilmektedir.

Kurumlarda, firmalarda, topluluklara hitap eden alanlarda tercih edilen zemin kaplama sistemleri kullanım amacı itibariyle de üstlenici firmalara avantajlar sağlamaktadır. Hali hazırda kullanılan bir zemini tekrar inşa etmek yerine tadilatını daha kolay bir malzeme ile yaparak kullanıma hazır hale getirmek zemin üzerinde kaplama uygulaması ile kolayca tamamlanmaktadır.

Pandemide Zemin Kaplama Uygulamaları Revaçta

2020 yılında dünya genelinde etki gösteren koronavirüs hastalığı süresince uygulanan kısıtlamalar ile açık alanlarda insan hareketliliği azaldı. Öyle ki gün içerisinde yüzlerce insanın ziyaret ettiği parklarda veya sosyal tesislerde, ofislerde, alışveriş merkezlerinde yer alan zeminler için yenileme ve bakım çalışmaları yapılabilir hale geldi. Ayrıca hastanelerde de tercih edilen zemin kaplama uygulamaları bu süreçte hastanelerin kurulan ek yoğun bakımlarında da tercih edildi.

Zemin kaplama sistemleri bir zeminin ortama uygun fiziksel özelliklere kazandırılması için sıklıkla tercih edilen bir uygulamadır. Covid-19 süresinde de zemin kaplama ve yenileme çalışmalarına talep arttı. Kullanılan malzemenin kolay işlenebilir olması işçilik süresinin de kısalmasını sağlayarak birçok alanda yenileme çalışmalarının başlamasına imkan tanımakta.

 
Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.