1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. CHP GEMİSİ 2.KEZ KOCAELİ’DE
CHP GEMİSİ 2.KEZ KOCAELİ’DE

CHP GEMİSİ 2.KEZ KOCAELİ’DE

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun balıkçıların sorunlarının yerinde incelenmesi amacıyla başlattığı çalışma kapsamında 1 Temmuz Kabotaj Bayramı ile demir alan CHP Gemisi ikinci kez Kocaeli’ye demir attı.

A+A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun balıkçıların sorunlarının yerinde incelenmesi amacıyla başlattığı çalışma kapsamında 1 Temmuz Kabotaj Bayramı ile demir alan CHP Gemisi ikinci kez Kocaeli’ye demir attı.

“Balıkçıların Güvenli Limanı Olacağız” ilkesiyle rotasını Hopa’dan Samandağ’a olarak belirleyen gemiyle kente gelen Denizcilik, Balıkçılık ve Su Ürünleri Sektörü Saha Çalışma Programı Başkanı ve Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, CHP Parti Meclisi Üyesi ve Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, CHP İl Başkanı Harun Yıldızlı, Karamürsel İlçe Başkanı Suat Ülkü, il ve ilçe yöneticileri ile Karamürsel’de balıkçıların sorunlarını dinledi. 

“Denizcilik Bakanlığını Kuracağız”

Karamürsel Su Ürünleri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Erbay, Karamürsel Ereğli Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ömür Bayraktar ve kooperatiflere bağlı balıkçılar ile bir araya geldikleri ziyaretin ardından açıklama yapan Tahsin Tarhan, “Milletvekilimiz Barış Karadeniz ile gerçekleştirdiğimiz ziyarette Karamürsel özelinde yaşanan sorunların yanı sıra ülkemiz balıkçılığının sorunlarını da masaya yatırma imkanı bulduk. Balıkçılarımızın sorunlarını dinledik. Tüm bu sorunların çözümü için bizim temel hedefimiz belli. Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemiz denizcilikten sorumlu bir bakanlığın olmaması bu sorunların asıl kaynağıdır. Biz Denizcilik Bakanlığını kuracağız. Denizciliğe verdiğimiz önemle 1 Temmuz’dan bu yana balıkçılarımızla bir araya gelen CHP gemisinin tüm tespitlerini mutlaka TBMM gündemine de taşıyacağız.” dedi.

Tarhan, “Yaşadığımız müsilaj sorununu da balıkçılarımızla değerlendirdik. Atık kontrolünün yapılmaması, derin deşarj uygulamaları gibi pek çok sorun nedeniyle denizde yaşamın yok olduğuna tanık oluyoruz. Oysa tıpkı karada olduğu gibi denizde de doğal bir denge var. Bu dengeyi bozduğumuzda sudaki yaşamı tehlikeye atıyoruz. Her geçen yıl daha yoğun bir biçimde yaşadığımız müsilaj sorununun temelinde de yatan bu.” diyerek balıkçılık mesleğini tehdit eden denizlerdeki kirliliğe dikkat çekti.

“Balıkçıları yok ederseniz denizi yok edersiniz”

Balıkçılık yapmak için farklı kurumlardan yaklaşık 15 farklı belge alınması gerektiğinin altını çizen Tarhan, “Balıkçılarımız mesleklerini icra edebilmek için farklı prosedürleri aşmak zorunda kalıyorlar. Farklı kurumlardan 15 ayrı evrak toparlayıp bu evraklara para ödeyen ve mesleklerini yapmak için izin alan balıkçılarımız, balığa çıkmak istediklerinde de bu sefer yine farklı kurumların uyguladığı farklı kurallar nedeniyle cezalarla muhatap kalıyorlar. Bu da yetmezmiş gibi görüyoruz ki Körfez’de limanlardan, tersanelerden balıkçılarımıza balık tutulacak alan da kalmamış. Her taraf liman her taraf tersane, böyle giderse yaklaşık 182 km kıyısı bulunan Körfez yok olacak. Körfezin yok olması demek Su Ürünleri Kooperatifine kayıtlı 630 balıkçımız evine ekmek götüremeyecek demek. Onların evlerine ekmek götürememesi hepimizin sorunu çünkü balıkçılığımız sona ererse denizlerimiz de yok olacak. Bu gerçeği herkesin anlaması ve tehlikeye karşı tedbir alması gerek. Biz bu nedenle TBMM Başkanlığına araştırma önergesi talebimizi sunacağız.” diyerek balıkçılığa ve balıkçıların sorunlarının çözümüne verdikleri önemin altını çizdi.

“CHP Balıkçılarımızın Güvenli Limanı Olacak”

Tarhan, CHP olarak halkın tüm sorunlarını yerinde yapılan çalışmalarla tespit ettiklerini ve yine halkla bir araya gelerek çözümler için yol haritaları belirlediklerini ifade ederek “CHP 2023 seçimlerinde esnafımızın, sanayicimizin, emeklilerimizin, çalışanlarımızın, kadınlarımızın ve gençlerimizin tüm sorunlarının çözümünde olduğu gibi balıkçılarımız için de güvenli liman olacak.” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.