1. YAZARLAR

  2. Ömer AVCI

  3. Bu sene 1 Mayıs’ta yine sorun sömürülmek
Ömer AVCI

Ömer AVCI

Bu sene 1 Mayıs’ta yine sorun sömürülmek

A+A-

1 Mayıs işçi bayramı kutlanırken her sene sorun yaşıyorduk ama bu yıllarda bu sorunlar azaldı ve gayet sakin bir şekilde kutlanır oldu. Tabi bu gelişmeler sevindirici.
Ülkemizde çalışan ve emek edenlerin sayısı bir hayli fazla. Ama hak hukuk konusunda yapılan haksızlıklar daha da fazla. Yıllarca emek etmiş bu insanlar haklarını alamadılar. İşçiye, memura, emekliye, çiftçiye gereken destek ve hak ettiği ücret neredeyse Cumhuriyet tarihi boyunca  verilemedi.
Birçok haksızlık karşısında, haklılığını ve dik duruşunu bozmayan bu çalışan kesim, özellikle ağır sanayi işçileri ve tarım işçileri bunca ezilmelerine ve hak ettiği ücreti alamamasına rağmen emek etmekten ve kendi ekmeğinden vazgeçmemiştir.
Öncelikle bu çalışanlarımızı kutlamak lazım. Tabi her emekçinin emeği kutsaldır. Velev ki bir keser sallayan ustadan bir kalem tutan mühendise kadar ama ağır şartlarda çaresizce ezilen emekçileri bence 1 Mayıs’ın en önemli mimarları olanlardır.
Peygamberimiz şöyle buyurmuştur. İşçiyi çalıştırıp hakkını vermeyen kişinin mahşer gününde bende karşısında duracağım ve hakkını alamayan işçinin yanında olacağım. Ayrıca işçinin hakkını teri kurumadan verin buyurmuştur.
İşçinin emeğini, hakkını sömürenler, arada asalak gibi geçinenler, işçi memur emekçi ne kadar emek eden varsa, onların emeklerini hiç emeksiz yiyip içip onları sömürenler var ya işte onlar mahşer gününde yedikleri bu hakları boyunlarında ateş olarak görecekler.
Bazen bizlerde görüyoruz 2 bin derece fırının karşısında çalışan emekçileri, güneşin yakan sıcağında demir ve tuğla örenleri, kazma kürek sallayanları yani bütün bunlar kutsallıktır çünkü çalışmak ibadettir çünkü alın teri ibadettir çünkü alnından damlayan emek kutsaldır.
Evinin, ailesinin rızkını kazanmak için yollara düşüp işine giden bu insanların zahmetlerini sömürenler ve bu insanların rahmetlerini rant haline getirip kendileri devirenler, onların emeklerini başkalarına peşkeş çekenler veya kendi yandaşlarına peşkeş çekenler ister inanın ister korkun ister umursayın ister umursamayın bilemem ama size şu hadisi şerifi hatırlatıyorum.
Mazlumun, hakkı çalınanın hakkını alacağı gün hakkının yendiği günden daha da çetin olacaktır. Tüm emekçilerin ellerine sağlık bedenlerine ve zihinlerine sağlık Allah helal paranın helal lokmanın peşine düşen tüm emekçilerin yardımcısı olsun.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.