1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. BM: Çin, 1 milyon Uygur’u toplama kampında tutuyor
BM: Çin, 1 milyon Uygur’u toplama kampında tutuyor

BM: Çin, 1 milyon Uygur’u toplama kampında tutuyor

Birleşmiş Milletler (BM), 1 milyona yakın Uygur Türkünün “terörle mücadele” gerekçesiyle toplama kamplarında tutulduğu yönünde rapor hazırlayarak, Uygurların serbest bırakılması için Çin Hükumetine çağrıda bulundu. 

A+A-

Çin’in Uygur bölgesindeki toplu tutuklama kamplarında terör bahanesiyle tutuklanan Birleşmiş Milletler Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Komitesi, Geçtiğimiz Perşembe günü 1 milyon Müslüman Uygur’un Uygur Özer Bölgesindeki “yeniden eğitim kaplarına” gözaltında tutulduğuna dair rapor yayınlamıştı. Raporun hemen ardından Birleşmiş Milletler Komitesi Çin’e, yasadışı yargılama, gözaltı, ve tutuklamalara son vermesi için çağrıda bulundu. 
Komitenin Perşembe günü yaptığı basın açıklamasında, Çin yasalarında, terörün tanımının çok geniş olduğu, aşırıcılık ve ayrılıkçılığın net olmadan tanımlandığını eleştirilmiş, yasaların yoruma açık olduğunun altını çizilmişti. Birleşmiş Milletler, Çin’e, yasadışı yargılama, gözaltı, ve tutuklamaları terk etmesi ve bu koşullar altında tutuklananların serbest bırakılması için çağrıda bulundu. Komite ayrıca gözaltına alınma sebeplerini ve kamplardaki kişi sayılarının açıklanmasını ve etnik ve dini sebeplerle tutuklama iddiaları için soruşturma açılmasını talep etti. 
Tutsaklara, Cumhurbaşkanına zorla bağlılık yemini ettiriliyor 
Uluslararası Af Örgütü ve İnsan Hakları İzleme Örgütü, toplama kamplarındaki insanlara zorla Çin Cumhurbaşkanı Şi Jinping'e bağlılık yemini ettirildiğini açıkladı. Dünya Uygur Kongresi de haklarında hiçbir suçlama olmaksızın süresiz olarak kamplarda tutulan Uygurların Komünist Parti sloganları atmaya zorlandığını duyurdu. Hangi suçlamayla tutuklandığını bilmeyen insanların avukatları dahil hiçbir aile üyesi veya akrabayla görüştürülmediğini açıklamıştı. 
Çin Uygurluları “suç tahmin eden yazılım” ile tutukluyor 
İnsan Hakları İzleme Örgütü, Çin'in Şincan bölgesindeki yetkililer, bireyler hakkındaki çeşitli verileri toplayıp ihbar eden bir bilgisayar programının işaret ettiği zanlıları gözaltına aldığını açıklamıştı. 
Çin Hükumeti iddiaları sürekli reddediyor 
Birleşmiş Milletler Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Komitesi Ağustos ayının başında 1 milyon Müslüman Uygur’un Uygur Özer Bölgesindeki “yeniden eğitim kaplarına” gözaltında tutulduğunu açıklamıştı. Çin Hükumeti de iddiaları reddetmiş, birkaç radikalin “yeniden eğitim kamplarında” tutulduğunu açıklamıştı. 

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.