1. YAZARLAR

  2. Ömer AVCI

  3. Ben tarafsızım demek aslında bir taraftır..
Ömer AVCI

Ömer AVCI

Ben tarafsızım demek aslında bir taraftır..

A+A-

 Yaşadığımız her alanda bazı şeyler görürüz , duyarız ama çoğunda sessiz kalırız. Bazende ben objektif bakıyorum, tarafsızım deriz. Ama bunlar tabiki yanlış şeyler çünkü Müslüman her ne olursa olsun ben tarafsızım , objektif bakıyorum demez çünkü hak  nerdeyse haklı kimse onun yanında olmalı..
 Özellikle Müslümanların bu tutumu hem dünyayı hemde kendi coğrafyalarını bozmaktadır. Adalete karşı gerekli tutumları göstermemek ,adil olamamak birilerinden çekinerek gerçekleri konuşmamak ve haksızlığa dur dememek için tarafsızım demek aslında haksızın yanında olmak demektir.
  Ülkemizde biz bu sorunu yıllardır yaşıyoruz. Hak olan bir davanız varsa sahip çıkmalısınız. Haklı biri varsa yanında olmalısınız. Düşünün bir terörist yakalanınca ağzını kapatmalarına rağmen gene kendi inandığı davası için bağırıyor.
   Ama bir Müslüman kendi inandığı ve hak olan davası için bırakın bağırmayı bırakın hakkı savunmayı aman bana dokunmayan yılan bin yaşasın dercesine hiç oralı bile olmuyor. Yani bir teröristin gösterdiği tepkiyi bile göstermekten aciz kalıyor.
  İşte bu yüzden dolayıdırki, hak, hukuk gözetilmediğinden ortaya böyle üzücü ve ezici tablolar çıkıyor. Halbuki dinimizin en büyük özelliklerinden birisi hakkı ve haklıyı savunmaktır.
   Biz kimseden bağırıp çağırmasını istemiyor ve beklemiyoruz. Sadece hak olan bir şeyde korkmadan, yılmadan o hakkı konuşmaları ve savunmalarını istiyoruz. Bunca adaletsizlik içinde olan Müslüman suçu sadece kendinde aramalı çünkü bir insan için ancak kendi hak ettiği vardır.
  Ya hakkı savunuruz ki, hak Kuran nizamıdır, İslam’dır. Allah’ın emirleridir. Yada Allah bize hak hukuk savunmalarını yapmadığımız için bir bela verirki  o zaman toptan hepimiz bu belaları çekeriz. 
    Efendimiz (Sav) şöyle buyurmuştur. En büyük ibadet korkmadan zalimde olsa bir sultana veya bir yöneticiye hakkı haykırmaktır..
   Ashab-ı Kehf Allah’ın yiğitler övgüsüne mazhar olmuşlardır. Tek yaptıkları şey ise zamanın padişahına hakkı haykırıp batıl ola davasını kabullenmediklerini söylemelidir. İşte hakkı savunmak haklıyı savunmak böylesi yiğitlik verir insana..

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.