1. YAZARLAR

  2. Ömer AVCI

  3. Alim dediklerimiz yamulursa millet ne yapsın?
Ömer AVCI

Ömer AVCI

Alim dediklerimiz yamulursa millet ne yapsın?

A+A-

Evet sevgili okurlarımız böyle bir başlık attım çünkü asırlarca süregelen tarihimizin içinde bu kadar çok hata eden ve insanları yanlış yönlendiren alimler, bilginler olmamıştır..
Bakıyorum da çoğu kendi işine geleni yapmakta kendi menfi değerleri için konuşmakta kimi de kandırılmış bir şekilde milleti yanlış yönlendirmekte. Geçenlerde gene halkımızın itibar ettiği birilerini dinledim.
Öyle kıyaslar yapıyor ki, dinleyenler alkış tutuyor ama aslında müthiş bir yanlış yapıyor. Neymiş efendim Hz Ömer (ra)  Halid Bin Velid’i görevinden almış ve Hz Halid’de itaat etmiş buraya kadar iyi güzel. Sonra bunu getiriyor günümüzde yaşanan görevden alma verme sürelerine kıyas yapıyor. İşte Hz Ömer Hz Halid’i görevinden alınca o nasıl itaat ediyorsa sizde başınızdaki yöneticiye sizi görevden alsa da öyle itaat edeceksiniz.
Hani ne derler buyurun buradan yakın mı derler? Be hey gafil âlim, gafil hoca, gafil bilgin sen şaşkın ördekler gibi ne yaptığını bilmiyorsun ne dediğini bilmiyorsun. Yahu insaf Hz. Ömer ümmetin halifesiydi diğerleri kim? Neci hangi vasıfları var ki Hz. Ömer’e yani Halifeye itaat edilmiş gibi itaat edilsin?
Hz. Ömer hakkında onlarca hadisi şerif var onun özelliği, güzelliği, üstün yetenekleri ve dindeki fakihlikle alimliği tüm İslam alimlerince ve Peygamberimizce kabul görmüştür. Şimdi siz birilerine yardakçılık yapmak için neyle neyi kıyaslıyorsunuz? 
Kimi kalkar derki Medine de rüyamda, Zuhuratta (Uykuya yakın bir halde) iken gördüm Peygamberimizi ve Sayın Ahmet Davudoğlu’na başbakanlık verdi ona mührü  peygamberimizi verdi falan filan ee şimdi Peygamberimizin verdiği mührü elinden aldılar ne demek oldu bu Peygamberimize karşı geldiler o zaman he hoca efendi nerelerdesiniz?
Yani âlimin cahil, hocanın cemaatle yer değiştirdiği bir toplumda yaşıyoruz. Âlimler bildikleri gerçekleri anlatırken onu güçlüye endeksleyip anlatıyor. Tefsirini, yorumunu ona göre yapıyor. Âlimler mazlumun ve haklının yanında olmaktansa kendilerine ihale ve pay veren veya menfi bir çıkarı olduklarının yanında yer almaktadırlar.
İşte böyle âlimlerin ve cahil hocaların olduğu bir dönemde iyi âlimler ve hocalar ki onların sayısı baya az işte onların çıkıp konuşması ve daha çok gayret etmesi lazım. Yoksa Medine de rüya gören Hz Ömer ile kıyas eden Mekke’den uçan gelen şuursuz para kölesi insanların elinde kalacak bu millet. 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.