1. YAZARLAR

  2. Bedrettin Naim ARSLAN

  3. Aklını başına al!
Bedrettin Naim ARSLAN

Bedrettin Naim ARSLAN

Aklını başına al!

A+A-

 

Özellikle son yıllarda dikkate çekici bir yükseliş var. Irkını inkâr etme, ataya saygısızlık, bayrağın değiştirilmek istenmesi, şehitlik kavramı vs. vs.

Mesela bir milletvekilimiz çıkıp; 'Türk olmaktan kurtulduk' diyebiliyor.

Ve ben bu adamın milliyetini merak ediyorum. Veya aydın geçinen bir bayan gazetecimiz çıkıp bayrak şekli ve adı değişmeli diyebiliyor. Türk kelimesinden neden bu korktuğunu, nesinden rahatsız olduğunu merak ediyorum. Veya bir başkası çıkıp ben Osmanlıyım Türk değilim diyebiliyor. Ve ben bu beynin içini çok merak ediyorum. Bu beynin için de Osmanlı diye bir ırk mı var, varsa hangi koloniden gelmiştir. Osmanlıya karşı değilim. Aksine milliyetçi kimliğim Türk milletinin gelişiminde yer aldığı için kuvvetle sahiplenmemi gerektiriyor. Ama Türk’üm diyorum. İçimde tüm boyları kucaklayarak. Menşei belli. Ertuğrul Gazi, Osman Gazi ve birkaç kuşak öncesine bakıyorum sapına kadar Türk ve bundan rahatsız değiller. Ve hiç birinin ağzından ataları aleyhinde tek cümle bulamazsınız.

Ve bu densizleri birkaç köşe yazısı veya yaptıkları panel konuşmaları ile takip ediyorum. Besmele ile başlayıp, Hoca Ahmed Yesevi Hazretleri'nden devam ediyorlar. İyi be kardeşim Yesevi "Türklük kaderim dinim seçimim" derken sen hangi beyinle Osmanlıyı Türk’ten ayrı bir ırk olarak gösterebiliyorsun. İsnatlarının temelinde ne var? Bak sana küçük bir tüyo vereyim. Göktürkler, Selçuklular, Osmanlılar, Azeriler, Kırımlılar ve birçok millet hepsinin tek adı var; Türk.

Eeee kendini bunların dışında biri olarak görüyorsan dedene sormalı hangi köprüden geçiyordun diye…

Gerçi bu biraz da kendini ne hissettiğin ile alakalı bir durum. Nihayetinde nesebi dışında göğsünü gere gere "Ben Türk’üm" diyebilenler Türk’tür…

Efendim Cumhuriyet kurulunca Osmanlı bayrağı değişmiş, bu bayrak seçilmiş. Hadi oradan cahil embesil. Bugün önünde saygı ile boyun eğdiğim bu mübarek bayrak 3. Selim zamanında dizayn edilmiş bir bayrak. Manasına istinaden kim kabul etmiş ise etsin Türk milletinin ruhuna uygun olmasına istinaden kabullenmişiz. Osmanlı devleti zamanında kullanılan bayrak yeni Cumhuriyetin bayrağı olamaz diyemeyiz biz. Osmanlı İmparatorluğu iç ve dış mihraklar nedeniyle parçalanmış, bir Osmanlı Zabiti olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşlarının üstün meziyetleri ile bu günkü sınırlar ancak muhafaza edilebilmiş. Sen şimdi bu kadar yüz ölçümü olan bu kutsal vatana, üstelik günümüz çağında ayak uydurabilecek beyine sahip değilsen, bırak geçmişe özlemi. Önüne bak yoksa devreleri komple yakarsın.

Ondan sonra başına fesmi takarsın, sarık mı, yoksa kardinal külahımı onu bilmem. Aklını başına al canım kardeşim.

Benden söylemesi…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.