1. YAZARLAR

  2. Bedrettin Naim ARSLAN

  3. AK Parti için zor sınav
Bedrettin Naim ARSLAN

Bedrettin Naim ARSLAN

AK Parti için zor sınav

A+A-

9 Eylül 1999. Bu tarih bir müddet daha unutulmayacak gibi. Çalışma süresini ve prim gün sayısını doldurmuş beşyüzbin kişinin emeklilik haklarının resmen gasp edildiği gün.

Bilindiği gibi bu tarihte çıkarılan bir kanun ile bu tarih baz alınarak Türkiye’de emeklilik yaşı üzerine bir düzenleme yapılmış, kadın ve erkeklere prim günü ve çalışma sürelerini doldursalar bile kademeli yaş uygulaması ile emeklilik sistemi getirilmişti.  O günden bu güne defalarca eylem yapılmış, muhalefet partileri tarafından defalarca durumun düzeltilmesi istemi ile önerge verilmiş, verilen her önerge iktidar partisi milletvekilleri tarafından red edilmişti. 

Bu defa dengeler değişir mi?

Geçtiğimiz günlerde MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay tarafından konu ile ilgili olarak bir önerge daha verildi. Mecliste muhalefet partileri tarafından destekleneceği aşikar. Bakalım bu defa AKP Milletvekilleri ne diyecek? Onları bilmem ama EYT mağdurlarından bir kısmı durumu her zamanki gibi umutsuz vakıa olarak görürken, bir grup EYT li ise değişen ve gittikçe siyasi ortam nedeniyle hayli ümitli.

17 Kasım günü sınav var !...

Kanun teklifi 17 Kasım 2017 günü meclis oturumunda ele alınacak.  Ve özellikle AKP Milletvekillerinin ne yapacakları merak konusu. Bir sınava girecekler. Bakalım barajı geçebilecekler mi? Yoksa ekonomiyi zarara uğratır bahanesi ile yine bunca EYT li sükut-i hayale uğratılacak mı? 

Bence bu defa farklı olacak …

Bilindiği gibi 2019 yılında genel seçim var. Üstelik AKP geçtiğimiz dönemlerdeki gibi muhalefetsiz bir meclise de sahip değil. Yaşanan 15 Temmuz kalkışmasının ardından MHP’nin iktidar yanlısı dik duruşu, ayrıca bu duruşu bu güne kadar muhafaza etmesi AKP’yi borçlu duruma düşürdü. Bu süreçte MHP’nin iç hesaplaşma sonucu uğradığı zarar bence bu kanun teklifinin torba yasaya konulması ile minimize edilecektir.  Beşyüzbin kişilik mağdur kitlenin  seçim sandığına yansıması bir milyon üç yüz bin civarı bir oy. Öyle sanıyorum ki bu pasta İktidar partisi ile MHP arasında paylaşılacaktır. Sizce AKP bu jesti MHP’ye yapmaz mı?

Geçtiğimiz günlerde bir çok şirketin vergi borcu affedildi. Hatta sadece üç şirketin vergi borcu cezası toplamı 608 milyon lira. Diğer af getirilen vergiler de göz önüne alınacak olursa EYT’lilerin mağduriyetinin giderilmesi sonucu bütçeye gelmesi varsayılan yük devede kulak gibi…
Bu durum göz ardı edilmemelidir.

Benden söylemesi…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.